FT: Balti riigid ja Poola arutavad piirkondliku õhutõrjesüsteemi loomist ({{commentsTotal}})

USA raketisüsteemid Patriot Poolas toimunud õppusel, 2015. aasta märts.
USA raketisüsteemid Patriot Poolas toimunud õppusel, 2015. aasta märts. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Balti riigid ja Poola arutavad praegu erinevate kaitsevaldkonna ettevõtetega plaani luua Venemaa sõjalennukite vastu suunatud piirkondlik õhutõrje raketikilp, kirjutab ajaleht The Financial Times.

"Me oleme praegu eestlaste, lätlaste ja poolakatega arutamas, kuidas luua mingit regionaalset õhutõrjesüsteemi," ütles Leedu kaitseminister Juozas Olekas Financial Timesile.

Ministri sõnul loodetakse uus süsteem töökorda seada 2-3 aasta jooksul ning praegu kaaluvad neli riiki hankevõimalusi.

See, kuivõrd kiiresti võivad Venemaa relvajõud piirkonna riikide sõjajõu alistada, eriti tänu oma üleolekule õhus, on üheks peamiseks aruteluteemaks ka juulis toimuval NATO Varssavi tippkohtumisel.

NATO teatab tippkohtumisel plaanidest paigutada piirkonda neli pataljoni, kuid paljude arvates jääks nendest meetmetest Venemaa heidutamiseks väheks. "Pataljonid on tugev samm edasi. Kuid me vajame arutelu, kuidas seda protsessi täiustada ja jätkata," nentis Olekas.

Eesti kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras ütles Financial Timesile eelmisel kuul, et Balti riigid vajavad Venemaa heidutamiseks keskmaa õhutõrje raketisüsteeme Patriot või sarnase võimekusega süsteeme.

Õhutõrje raketisüsteemid on osa piirkonna riikide laiemast eesmärgist oma õhuruumi kaitset tugevdada. Näiteks teevad Balti riigid praegu lobby, et NATO oma Balti õhuturbemissiooni laiendaks, mis tähendaks kümnete NATO sõjalennukite paigutamist.

"Me arutame praegu väga aktiivselt SACEUR-iga (NATO Euroopa liitlasvägede uus ülemjuhataja Curtis Scaparrotti - Toim.), kuidas Balti riikide õhuruumi kaitsta - mitte ainult õhutõrje raketisüsteemid, vaid ka siinne õhuturbemissioon. See on praegu suur probleem," selgitas Leedu kaitseväe juhataja kindralleitnant Jonas Vytautas Zukas.

"Me peame välja selgitama, kui palju sõjalennukeid me vajame, kui palju õhutõrje raketisüsteeme ja milliseid. Me peame mõtlema nii õhukomponendi, maaväekomponendi peale; suurema arvu sõdurite peale; uute jõu kasutamise reeglite peale, uue juhtimise peale," loetles ta.

Tõenäoliselt ei lepi NATO riigid nendes küsimustes kokku kiirkorras. Kindralleitnant Zukas usub, et tegemist on protsessiga, mis areneb edasi lähiaastatel ning vajab poliitilist heakskiitu ka Põhja-Atlandi Nõukogu ehk NATO peamise poliitilise otsustusorgani poolt.

See kujuneb tõenäoliselt raskeks - mitmed liikmesriigid võivad neid samme pidada eskaleerimiseks ning kardavad, et nende Ida-Euroopa liitlased on Moskva suhtes paranoilised. Näiteks Prantsusmaa ja Saksamaa on viimastel NATO kohtumistel kutsunud üles Kremli suhtes järeleandlikumale positsioonile.

NATO kaitseministrid kohtuvad käesoleval nädalal Brüsselis, et Varssavi tippkohtumise agenda asjus lõplikult kokku leppida.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics