Reuters: Balti riigid ei pea NATO panust Venemaa ohjeldamiseks piisavaks ({{commentsTotal}})

Autor: Reuters/Scanpix

Uudisteagentuuri Reuters väitel kardavad Baltimaade ja Poola juhid, et väed, mida NATO nende terriotooriumile plaanib tuua, on liiga väiksed ja sümboolsed, et Venemaa rünnakut ära hoida.

Juhul kui Moskvaga tekib konflikt, asuvad Leedu, Läti ja Eesti selle eesliinil ning seetõttu on ka nende armeed seatud sellisele valmidusastmele, et vajadusel otsekohe mobiliseeruda, kirjutas Reuters.

Leedu kaitseminister Juozas Olekas ütles, et Venemaa agressiooni Baltimaades ei saa välistada. "Nad võivad piiridel harjutada ja siis tundidega invasioonile ümber lülituda," märkis ta.

Sel nädalal peaksid NATO kaitseministrid kokku leppima 4000 sõjaväelase paigutamise Baltimaadesse ja Poolasse. USA, Saksamaa ja Suurbritannia panevad igaüks välja tuhatkond sõdurit, Kanada aga ülejäänud neljandiku. Baltimaad tahavad survestada NATOt, et see aitaks neil Venemaa vastu ka õhutõrjeüsteemi luua. See samm ärritaks aga ilmselt vägagi Moskvat.

Ehkki Balti riigid NATO vägede saabumist tervitavad, leiavad nad, et sellega tuleks minna kaugemale.

"Peame peatama võimaliku õhurünnaku," ütles Leedu kaitseminister, kes loodab NATO kolleegidega teema tõstatada homsel ministrite kohtumisel Brüsselis. "Arutame lätlaste, eestlaste ja poolakatega regionaalse keskmise ulatusega õhutõrjesüsteemi loomist".

Eesti kaitsejõudude ülemjuhataja kindralleitnant Riho Terras ütles, et ennekõike on vaja kaitsta oma õhuruumi. "Õhutõrje on väljakutse, mis tuleb lahendada koos NATO liitlastega," lausus ta.

Leedu välisministri Linas Linkeviciuse sõnul ei ole asi Leedu kaitses, vaid kogu alliansi usaldusväärsuses.

Balti riigid toetuvad NATO liitlaste õhuturbelennukitele, kes nende taevas patrullivad. Praegu viivad õhuturbemissiooni läbi neli Briti Eurofighter Typhooni hävituslennukit ning neli Portugali F-16 hävitajat. Ametnike sõnul oleks aga õhuturbeks märksa enamat vaja. Samas ei ole idatiiva tarbeks lisaraha eraldamisest huvitatud NATO lõunapoolsed riigid, kes on ise hädas pidurdamatu migrandivooga.

Venemaa on öelnud, et ei ohusta endisi Nõukogude riike. Ka NATO tippametnike sõnul on jutt peatselt saabuvast rünnakust eksitav.

Toimetaja: Karin KoppelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.