Austria minister: Hitleri sünnikodu sobivaim saatus on lammutamine ({{commentsTotal}})

Adolf Hitleri sünnikodu. Autor: AFP/Scanpix

Vastuolusid tekitavale küsimusele, mida teha Adolf Hitleri sünnikoduga, oleks parim lahendus selle lammutamine, ütles Austria siseminister Wolfgang Sobotka.

Austria loodeosas Barnau Inni ääres asuva Hitleri kodu saatus on Austria ajakirjanduses juba mõnd aega kuum teema olnud. Kardetakse, et sellest võib saada neonatside pühapaik, kuid maja praegune omanik Gerlinde Pommer ei soostu seda maha müüma ega renoveerima, vahendas The Local.

Telekanalile ORF antud intervjuus rääkis siseminister, et maja tuleb praeguselt omanikult sundvõõrandada, sest hoolimata kõigist katsetest ei ole ta soostunud seda müüma ega ka muid lahendusi kaaluma. "Minu arvates oleks lammutamine kõige parem lahendus," lausus Sobotka.

Siseministeeriumi pressiesindaja Karl-Heinz Grundboeck saatis hiljem selgituse, et minister esindas oma isiklikku arvamust, mis ei peegelda tingimata ametlikku poliitikat, ning kõigepealt tuleb kindlaks teha, kas lammutamine oleks seaduslik.

Ministeerium on pressiesindaja sõnul uurimas võimalust luua seadus, mis võimaldaks maja omanikult Austria riigile võõrandada. "Oleme viimase paari aasta jooksul jõudnud järeldusele, et võõrandamine on ainus võimalus, et natsimeelsed ei saaks seda oma eesmärkideks ära kasutada," lausus Grundboeck.

Maja, milles Hitler 20. aprillil 1889 sündis, on alates 2011. aastast tühjana seisnud ning omanik saab riigilt igas kuus 4800 eurot renti, et ta seda kasutuseta hoiaks.

Siseministeerium on olnud hoone põhirentnik alates 1972. aastast ja seal on tegutsenud mitmed heategevusorganisatsioonid, kuid üürileping sätestab, et maja ei tohi kasutada muuseumina ega mingis muus ajaloolises võtmes.

Toimetaja: Karin KoppelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.