Ossinovski nimetas PERH-i nõukogu juhiks kantsler Priske ({{commentsTotal}})

Marika Priske. Autor: Postimees/Scanpix
{{1465815184000 | amCalendar}}

Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski sõnul sai nii sotsiaalministeerium kui ka PERH-i juhatus ametliku teate keskkriminaalpolitsei kahtlustustest eelmise nädala reedel. Minister märkis, et praeguses olukorras ei saa ta hinnanguid Tõnis Alliku ja teiste kahtlusaluste tegevusele, mistõttu määrab Ossinovski PERH-i nõukogu esimehe kohuseid täitma kantsler Marika Priske, kelle juhtimise all peaks nõukogu kahtlustuste täpsemad asjaolud välja selgitama.

"Sotsiaalministeerium on teadlik, et keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo on esitanud Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhile, infotehnoloogia direktorile ja toitlustusjuhile kuriteokahtlustused," ütles Ossinovski. Tema sõnul sai ministeerium PERH-i juhile Tõnis Allikule, IT-juhile Madis Kilgile ja toitlustusjuhile Anu Vähile esitatud kahtlustusest teada eelmise nädala reedel, mil keskkriminaalpolitsei vastava sisulise kirja sotsiaalministeeriumile saatis. 

"Õiguskaitse organitelt mingit ametlikku või mitte-ametlikku signaali varasemate kuude jooksul pole tulnud. Küll on mulle öeldud, et Tõnis Alliku suhtes on politsei mingit uurimist teostamas, aga kuna õiguskaitse organid meid ametlikult teavitanud, siis põhimõtteliselt saime täna ametliku kinnituse," väitis minister Ossinovski.

Tema sõnul peab avaliku raha eest inimestele tervishoiuteenust pakkuv asutus omategevuses lähtuma vaid patsiendi huvidest ning seejuures on läbipaistev ja heaperemehelik majandamine on seejuures enesestmõistetav kohustus.

Kantsler nõukogu juhtima

"Me oleme kantsleriga nõu pidanud, kuidas selles olukorras riigil oleks kõige mõistlikum käituda, ja jõudsime otsusele, et seoses kujunenud olukorraga määran täna haigla nõukogu liikmeks sotsiaalministeeriumi kantsleri Marika Priske, kes võtab menetluse ajaks nõukogu juhtimise enda kätte," sõnas Ossinovski. Samuti palus ta haigla nõukogul erakorraliselt koguneda juba sel kolmapäeval.

Minister möönis, et tal pole piisavalt informatsiooni, mille alusel otsustada, kas kuritegu on toime pandud või mitte. "Vastavalt seadusele teostab kontrolli juhatuse üle nõukogu, kes peab toimunu asjaolud välja selgitama. Nõukogu saab seejärel otsustada ka Tõnis Alliku jätkamise võimalikkuse üle," märkis minister. Ossinovski väitel pole kahtlustuse materjalid veel prokuratuuri jõudnud ning tegemist on veel politsei menetlusega.

"Kui prokuratuur on järgmiseid samme astunud, siis on olukord muutunud ja kui täiendavat teavet, siis uute faktide valguses avaldan ma ka enda seisukoha," kinnitas Ossinovski.

Ministeerium ootab suuremat läbipaistvust

Ta märkis, et ministeerium on juba arutanud haigla juhatuste esimeeste ametiaegade vähendamist ning kulude ja hüvitiste eraldamise korra läbipaistvamaks muutmist. "Haiglates töötavate inimeste lähetamine vajab oluliselt selgemat ja läbipaistvamat regulatsiooni. Politsei on teinud ettepaneku, et see kord oleks esitatud teenusepakkuja ehk haigla kodulehel. Ma arvan, et see on mõistlik mõte," leidis Ossinovski. "Uue juhtimise all peaks PERH-i nõukogu politsei tehtud ettepanekuid tõsiselt kaaluma."

Minister lisas, et sotsiaalministeeriumis on valmimas haiglatele esitatavate ootuste alusdokument. "Kuigi tegemist on eraõiguslike sihtasutustega ja aktsiaseltsidega, täidavad nad ääretult olulist riiklikku funktsiooni, toimivad eeskätt maksumaksja raha eest ja täidavad eelkõige patsientide huve. Seega riigipoolne ootus suurema läbipaistvuse ja täpsuse järgi on asjakohane," toonitas Ossinovski.

Antud alusdokument peaks valmima käesoleva aasta teises pooles. "Kui antud juhtumi täpsemad asjaolud selguvad, siis on kindlasti mõistlik ka sellest protsessist õppida," lisas tervishoiuminister.

Kahtlustus kahes episoodis

Riigiprokuratuuri pressiesindaja Ilmar Kahro ütles ERR.ee-le, et kolmele Põhja-Eesti regionaalhaigla juhtivtöötajale, nende hulgas juhatuse esimehele, on keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo esitanud kuriteokahtlustused.Kahro kinnitusel esitati mõnes kuriteoepisoodis kahtlustused juba eelmisel suvel ning mõnes tänavu.

Juhatuse esimeest Allikut kahtlustatakse omastamises, kelmuses ning altkäemaksu võtmises, Kilki kahtlustatakse kelmuses ja omastamises ning Vähit altkäemaksu võtmises. "Oma 13-aastase tööstaaži jooksul regionaalhaiglas olen kogu oma tegevuses lähtunud haigla ja patsientide huvidest ning ei ole mitte ühtegi seadust teadlikult rikkunud ega ole kunagi teinud mitte ühtegi haigla huve kahjustavat otsust," ütles haigla juhatuse esimees Tõnis Allik. Tema sõnul on kahetsusväärne, et keskkriminaalpolitsei vahendusel on tema ja ta kolleegide vastu esitatud kahtlustus avalikustatud.

Toimetaja: Allan RajaveeLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.