Leht: Orpo soovib valitsusse rohkem ministreid, et Stubbile vääriline koht leida ({{commentsTotal}})

Petteri Orpo (vasakul), Alexander Stubb ja Elina Lepomäki.
Petteri Orpo (vasakul), Alexander Stubb ja Elina Lepomäki. Autor/allikas: Yle

Soome Koonderakonna uus esimees, senine siseminister Petteri Orpo kohtub täna peaminister Juha Sipiläga, et arutada koostööd valitsuskoalitsioonis ning edasisi samme koalitsioonileppe elluviimisel. Orpo soovil on üheks aruteluteemaks ka valitsuskabineti ministrite arvu suurendamine.

Peamiseks põhjuseks, miks Orpo valitsusse rohkem ministreid soovib, on tema soov pärast sisevõitlust oma erakonda ühendada ja seetõttu tuleb tal olulistele parteikaaslastele ka ministriportfelle pakkuda, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Ajalehe hinnangul on mitmelgi ministril üsnagi kunstlikud ametinimetused ja valdkonnad, mille küljest saaks vajadusel eraldada sobiva tüki mõne uue ministri jaoks. Näiteks Põlissoomlaste parteid esindav Jari Lindström on praegu justiits- ja tööminister ja keskerakondlane Kimmo Tiilikainen aga põllumajandus- ja keskkonnaminister.

Samas on vähetõenäoline, et keskerakondlasest peaminister Sipilä ministrite arvu kasvatamisega nõus on. Sipilä jaoks on väike ministrite arv olnud põhimõttline küsimus, sest tema arvates saab sellisel viisil otsuseid ühiselt vastu võtta ning ministrid ei hakka end ainult oma ministeeriumi seinte vahele peitma.

Kui ministreid juurde tuleks, peaks iga koalitsioonierakond kohti võrdselt juurde saama.

Orpo jaoks on ilmselt kõige olulisem, et leitaks mingi tähtis roll senisele erakonna juhile Alexander Stubbile. Kindel on see, et Orpo läheb Stubbi asemele rahandusministriks. Vabaks jääb seega siseministri ametikoht.

Kõige lihtsam viis oleks nimetada parlamendi senine asespiiker Paula Risikko siseministriks ning anda asespiikri koht Stubbile. See oleks aga problemaatiline, sest sellise skeemi korral poleks partei suurimast ehk Helsingi ja Uusimaa piirkonnast enam ühtegi esindajat olulisel ametikohal.

Orpo võib pakkuda ministriportfelli ka Stubbile, kuid seda peetakse siiski ebatõenäoliseks.

Stubbile sobiks kõige rohkem väliskaubandusministri portfell, mis kuulus talle aastatel 2011-2014. Kui aga Stubb naaseks välisministeeriumisse, hakkaks ta edaspidi kuuluma ka presidendi välis- ja julgeolekupoliitilisse komisjoni. President Sauli Niinistöle see ilmselt ei meeldiks, sest riigipea ja Stubbi suhted on juba pikemat aega üsnagi jahedad olnud.

Soome Koonderakond valis laupäeval parteikongressil uueks esimeheks siseminister Petteri Orpo. Orpo edestas parteijuhi valimiste teises voorus senist esimeest, rahandusminister Alexander Stubbi. Orpo sai teises voorus 441 häält Stubbi 361 vastu.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema