Leht: Orpo soovib valitsusse rohkem ministreid, et Stubbile vääriline koht leida ({{commentsTotal}})

Petteri Orpo (vasakul), Alexander Stubb ja Elina Lepomäki. Autor: Yle

Soome Koonderakonna uus esimees, senine siseminister Petteri Orpo kohtub täna peaminister Juha Sipiläga, et arutada koostööd valitsuskoalitsioonis ning edasisi samme koalitsioonileppe elluviimisel. Orpo soovil on üheks aruteluteemaks ka valitsuskabineti ministrite arvu suurendamine.

Peamiseks põhjuseks, miks Orpo valitsusse rohkem ministreid soovib, on tema soov pärast sisevõitlust oma erakonda ühendada ja seetõttu tuleb tal olulistele parteikaaslastele ka ministriportfelle pakkuda, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Ajalehe hinnangul on mitmelgi ministril üsnagi kunstlikud ametinimetused ja valdkonnad, mille küljest saaks vajadusel eraldada sobiva tüki mõne uue ministri jaoks. Näiteks Põlissoomlaste parteid esindav Jari Lindström on praegu justiits- ja tööminister ja keskerakondlane Kimmo Tiilikainen aga põllumajandus- ja keskkonnaminister.

Samas on vähetõenäoline, et keskerakondlasest peaminister Sipilä ministrite arvu kasvatamisega nõus on. Sipilä jaoks on väike ministrite arv olnud põhimõttline küsimus, sest tema arvates saab sellisel viisil otsuseid ühiselt vastu võtta ning ministrid ei hakka end ainult oma ministeeriumi seinte vahele peitma.

Kui ministreid juurde tuleks, peaks iga koalitsioonierakond kohti võrdselt juurde saama.

Orpo jaoks on ilmselt kõige olulisem, et leitaks mingi tähtis roll senisele erakonna juhile Alexander Stubbile. Kindel on see, et Orpo läheb Stubbi asemele rahandusministriks. Vabaks jääb seega siseministri ametikoht.

Kõige lihtsam viis oleks nimetada parlamendi senine asespiiker Paula Risikko siseministriks ning anda asespiikri koht Stubbile. See oleks aga problemaatiline, sest sellise skeemi korral poleks partei suurimast ehk Helsingi ja Uusimaa piirkonnast enam ühtegi esindajat olulisel ametikohal.

Orpo võib pakkuda ministriportfelli ka Stubbile, kuid seda peetakse siiski ebatõenäoliseks.

Stubbile sobiks kõige rohkem väliskaubandusministri portfell, mis kuulus talle aastatel 2011-2014. Kui aga Stubb naaseks välisministeeriumisse, hakkaks ta edaspidi kuuluma ka presidendi välis- ja julgeolekupoliitilisse komisjoni. President Sauli Niinistöle see ilmselt ei meeldiks, sest riigipea ja Stubbi suhted on juba pikemat aega üsnagi jahedad olnud.

Soome Koonderakond valis laupäeval parteikongressil uueks esimeheks siseminister Petteri Orpo. Orpo edestas parteijuhi valimiste teises voorus senist esimeest, rahandusminister Alexander Stubbi. Orpo sai teises voorus 441 häält Stubbi 361 vastu.

Toimetaja: Laur ViirandKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.