Stoltenberg: NATO kinnitab teisipäeval lisavägede saatmise idatiivale ({{commentsTotal}})

NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Autor: John Thys/AFP/Scanpix
{{1465818810000 | amCalendar}}

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles esmaspäeval, et allianss annab sel nädalal heakskiidu nelja rahvusvahelise pataljoni saatmisele Baltimaadesse ja Poolasse kaitseks Venemaa eest.

Stoltenberg ütles Brüsselis pressikonverentsil, et NATO kaitseministrid annavad liitlasvägede pataljonide paigutamisele ametliku heakskiidu teisipäeval Brüsselis.

Eesti, Läti, Leedu ja Poola saavad igaüks toetuseks "tugeva rahvusvahelise pataljoni", ütles peasekretär.

"See saadab selge signaali, et NATO on valmis kaitsma iga liikmesmaad," ütles Stoltenberg, viidates meetmetele, mida USA juhitav allianss on pärast Moskva Ukraina-vastase agressiooni algust üha agressiivsemalt käituva Venemaa heidutamiseks rakendanud.

USA, Suurbritannia ja Saksamaa on varem teatanud, et hakkavad pataljone juhtima.

NATO juhi sõnul on alliansi vastusammud Ukraina konfliktile puhtalt kaitseiseloomuga ja NATO ei otsi Venemaaga "vastasseisu".

Peasekretär ei täpsustanud nelja riiki saadetavate sõdurite koguarvu, ent ametnikud on varem öelnud, et see jääb vahemikku 2500-3000.

Ta rõhutas, et sõdurid paigutatakse Baltimaadesse ja Poola rotatsiooni põhimõttel, et mitte rikkuda kehtivaid lepinguid Venemaaga.

Stoltenberg lausus, et tegemist on osaga laiemast vastusest Venemaa tegevusele Ukrainas. NATO reageerimisjõude (NRF) kolmekordistatakse 40 000 sõdurini ning luuakse 5000-mehelised kiirreageerimisjõud, mis on valmis tegutsema paari päeva jooksul.

NATO meetmed hõlmavad ka raskerelvastuse eelpositsioneerimist, et rotatsiooni korras nn eesliiniriikidesse saabuvad väed saaksid kriisi korral kohe tegevusse asuda.

Stoltenbergi sõnul on oluline pöörata ümber aastatepikkune langevate kaitsekulutuste trend. Selles tähtsas valdkonnas tehakse edusamme ning liitlased kulutasid eelmisel aastal kaitsele summaarselt 0,6 protsenti varasemast rohkem, ütles ta. 2016. aastal on oodata kaitsekulutuste 1,5-protsendist kasvu.

Brüsselis peetakse teisipäeval ja kolmapäeval NATO kaitseministrite kohtumine. 8.-9. juulil toimub Varssavis NATO tippkohtumine, millelt oodatakse NATO idatiiva tugevdamise meetmetele lõplikku heakskiitu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.