Briti diplomaat: Merkel kavatseb Türgi survele järele anda ({{commentsTotal}})

Angela Merkel ja Recep Tayyip Erdogan. Autor: AFP/Scanpix

Briti diplomaadi teatel kavatseb Saksamaa liidukantsler Angela Merkel Türgi survele järele anda ning toetada viisarežiimi lihtsustamise võimaldamist hoolimata asjaolust, et Ankara ei kavatse Euroopa Liidu poolt eeltingimuseks seatud terrorismivastase seaduse muutmist ette võtta.

Ajalehe The Daily Telegraph kätte on lekkinud kirjavahetus, kus Briti suursaadik Berliinis sir Sebastian Wood annab Londonile nimetatud teemast ülevaate.

Euroopa Liidu poliitikud ja ametnikud on juba pikka aega kartnud, et Erdogan võib peagi öelda lahti märtsis sõlmitud migratsioonileppest, mis on aidanud viimasel ajal Balkani poolsaare kaudu kulgenud rändemarsruudi sulgeda.

Märtsis sõlmitud migratsioonileppe kohaselt saadetakse migrant, kes on saabunud Kreeka saartele Türgi rannikult alates 20. märtsi keskööst, tagasi Türki. Tagasisaatmised algasid 4. aprillil. Iga Süüriast pärit põgeniku kohta, kes Türki tagasi saadetakse, asustatakse Türgist Euroopa Liitu ümber üks Süüria põgenik. Otse ümber asustatavate inimeste pingerida koostatakse vastavalt ÜRO kriteeriumidele, kusjuures eelisseisundis on need inimesed, kes pole varem üritanud Kreekasse ebaseaduslikult tulla.

Samas on viimasel ajal suhted Euroopa liidu ja Türgi vahel mõnevõrra halvenenud. Üheks peamiseks põhjuseks on asjaolu, et Brüssel nõuab Türgilt terrorismivastase seaduse muutmist ning see on üks tingimustest, mis on eelduseks Ankara jaoks olulisele viisavabaduse kehtestamisele. Euroopa Liit soovib, et Türgi muudaks oma seaduses terrorismi mõiste kitsamaks, et see oleks kooskõlas Euroopa standarditega. Türgit on kritiseeritud selle eest, et terrorismivastase seadusega üritavad võimud piirata sõnavabadust ja inimeste põhiõigusi. Türgi juhid on aga korduvalt rõhutanud, et terrorismivastast seadust nad muuta ei kavatse, sest nende hinnangul olevat see juba Euroopa nõuetega kooskõlas.

Avalikult on Euroopa Liidu juhid teatanud, et Türgi peab igal juhul täitma kõik viisavabaduse eeltingimused ehk et sealhulgas tuleb kindlasti muuta ka terrorismivastast seadust.

Briti suursaadik sir Sebastian Wood aga kirjutab Londonisse, et liidukantsleri meeskond on valmis Türgi terrorismivastase seaduse asjus mingile kompromissile minema.

"Hoolimata avalikult karmist seisukohast on puhumas tuuled, mis viitavad, et in extremis on sakslased Euroopa Liidu ja Türgi leppe säilitamise nimel kompromissiks valmis," nentis Wood.

"Merkel on hakanud inimõiguslaste kriitikat ennetama ja asunud leppest rääkima humanitaarseid termineid kasutades (juhtides tähelepanu asjaolule, et pärast jõustumist on uppunud ainult 9 inimest). Ametnikud on hakanud - telgitagustes - huvituma võimalikust kompromissist terrorismivastase seaduse sõnastuse teemal," jätkas ta.

Esialgsete plaanide kohaselt sooviti viisarežiimi leevendada juba 1. juulist ning kardeti, et Erdogan võib rändevood valla päästa, kui selleks ajaks otsust ei tule.

Woodi sõnul aga loodab Berliin nüüd Türgit läbirääkimistelaua taga hoida ja teha seda võimaluse korral oktoobrini. Näiteks olevat Merkeli nõunik Uwe Corsepius öelnud, et Erdogan on valmis otsustusprotsessi edasi lükkama ja see omakorda tähendab, et suurem pingete tõus õnnestub enne 23. juuni Briti referendumit ära hoida.

Samas nentis suursaadik, et näiteks Erdogani juriidilised sammud Saksa koomiku Jan Boehmermanni vastu on üha rohkem kinnistanud arusaama, et Erdogan on autoritaarne tülinorija, kes üritab Euroopat šantažeerida.

Briti suursaadik Türgis Richard Moore oli oma kirjavahetuses kolleegist pessimistlikum. "Kui viisarežiimi leevendamist ei tule, võib impulsiivne ja ärritunud Erdogan - kellel on kombeks võitlusse asuda, kui ta tunneb end "reedetuna" - teha teoks oma ähvarduse avada migrantidele Euroopa väravad," rõhutas diplomaat.

Toimetaja: Laur Viirand{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised