Küüditamisohver: isa liikmesuse tõttu kaitseliidus saadeti meid Siberisse ({{commentsTotal}})

Eestis on täna leinapäev, et meenutada 75 aasta möödumist 1941. aasta juuniküüditamisest, mil NSV Liidu julgeolekujõud küüditasid okupeeritud Eestist umbes 10 000 inimest ja 1949. aasta märtsis veel üle 20 000 inimese. Raplamaal Käru raudteejaamas peeti eile hilisõhtul kõnesid ja süüdati mälestusküünlad.

Praegu 84-aastane Käru elanik Enn Pärn oli küüditamisööl üheksa aastane. Tema ema, isa ja 2-aastane õde, elasid Kundas. Isa oli kaupluse juhataja, kuulus Isamaaliitu ja kaitseliitu, mis andis ka piisava põhjus, miks nende uksele koputati.

Pärna sõnul andisid küüditajad tema perele tund aega ning samal otsiti nende kodu läbi. "See jäi mulle meelde, et kaasa võeti Vabadussõja ajalugu, kaks köidet. Ja sealt viidi meid Kunda piirvalvekordonisse," meenutas Pärn.

Rong läks teele Rakvere raudteejaamast Tomski oblastisse Vasyugani, õde suri Pärnal juba esimesel aastal ning Siberi mulda jäi ka ema. Nõndanimetatud Näljakülas orvuks jäänud 40 eesti last saadeti lastekodusse. Enn Pärn jäi Siberisse viieks aastaks.

"1946. aastal käidi Eestist järgi ja toodi meid Eestisse tagasi. Need kellel olid siin sugulased, tädid, onud, kes võtsid kasvatada neid lastekodu lapsi. Riigil oli kallis meid ülal pidada," nentis Enn.

Pärn lisas, et kuigi paljud on suutnud andestada, ei suuda tema seda teha. "Terve lapsepõli ja elu rikuti sellega ära ning süüks oli, et isa oli Isamaaliidus ja kaitseliidus,"

Ööl vastu tänast süüdati mälestusküünlad kõikides Rapla maakonna raudteejaamades.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.