Küüditamisohver: isa liikmesuse tõttu kaitseliidus saadeti meid Siberisse ({{commentsTotal}})

Eestis on täna leinapäev, et meenutada 75 aasta möödumist 1941. aasta juuniküüditamisest, mil NSV Liidu julgeolekujõud küüditasid okupeeritud Eestist umbes 10 000 inimest ja 1949. aasta märtsis veel üle 20 000 inimese. Raplamaal Käru raudteejaamas peeti eile hilisõhtul kõnesid ja süüdati mälestusküünlad.

Praegu 84-aastane Käru elanik Enn Pärn oli küüditamisööl üheksa aastane. Tema ema, isa ja 2-aastane õde, elasid Kundas. Isa oli kaupluse juhataja, kuulus Isamaaliitu ja kaitseliitu, mis andis ka piisava põhjus, miks nende uksele koputati.

Pärna sõnul andisid küüditajad tema perele tund aega ning samal otsiti nende kodu läbi. "See jäi mulle meelde, et kaasa võeti Vabadussõja ajalugu, kaks köidet. Ja sealt viidi meid Kunda piirvalvekordonisse," meenutas Pärn.

Rong läks teele Rakvere raudteejaamast Tomski oblastisse Vasyugani, õde suri Pärnal juba esimesel aastal ning Siberi mulda jäi ka ema. Nõndanimetatud Näljakülas orvuks jäänud 40 eesti last saadeti lastekodusse. Enn Pärn jäi Siberisse viieks aastaks.

"1946. aastal käidi Eestist järgi ja toodi meid Eestisse tagasi. Need kellel olid siin sugulased, tädid, onud, kes võtsid kasvatada neid lastekodu lapsi. Riigil oli kallis meid ülal pidada," nentis Enn.

Pärn lisas, et kuigi paljud on suutnud andestada, ei suuda tema seda teha. "Terve lapsepõli ja elu rikuti sellega ära ning süüks oli, et isa oli Isamaaliidus ja kaitseliidus,"

Ööl vastu tänast süüdati mälestusküünlad kõikides Rapla maakonna raudteejaamades.

Toimetaja: Allan RajaveeViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema