Palling: kiirustamisest ei saa energiamajanduse seaduse puhul juttu olla ({{commentsTotal}})

Kalle Palling
Kalle Palling Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Energiamajanduse seaduse eelnõu juhtivmenetleja riigikogus Kalle Palling (RE) ütles, et kiirustamisest ei saa menetlemise puhul juttu olla ning tarbijaid koormava lisa tahtsid eelnõusse sisse panna sotsid.

"Kiirustamisest ei saa juttu olla ning asja vastu sisulist huvi ei ole kiirustamist etteheitjad (Palling peab silmas sotse - toim.) kordagi üles näidanud," ütles Palling ERR-i uudisteportaalile.

"Riigikogu menetluse tulemusena leitud kompromiss tähendab direktiivi ülevõtmist tarbijale vähim koormaval viisil. Üle võtmise edasisel viivitamisel ohustab Eestit trahv, mis võib küündida miljonitesse eurodesse. 06.06.2016 teavitati Eesti Alalisest Esindusest Euroopa Liidu juures, et Komisjon planeerib 16.06 rikkumispaketis Eesti andmist Euroopa Liidu kohtusse, kuna direktiiv pole üle võetud. Kuna direktiiv 2012/27/EL on ENMAKSita praktiliselt täielikult üle võtmata, võib potentsiaalses kohtuasjas trahv küündida ca 10 000 euroni päevas, st 3,6 miljonit eurot aastas. Kui me oleks menetlenud eelnõud ajal, mil oli selle menetlemiseks "õige aeg" (aastal 2014 hiljemalt), siis ei peaks me "kiirustama", et miljonitesse ulatuvat trahvi vältida," kommenteeris Palling.

Palling rääkis, et eelnõu esitati riigikogule käesoleva aasta 11. jaanuaril ja esimene lugemine toimus 17. märtsil. "Majanduskomisjon on alates algatamisest eelnõud käsitlenud seitsmel istungil, lisaks on eelnõud arutatud eelnõu menetlemist ettevalmistavas töögrupis seitsmel korral. /.../ Kutse töörühmades osalemiseks on alati edastatud kõikidele komisjoni liikmetele. Samuti on edastatud komisjoni liikmetele teadmiseks kõik töömaterjalid, millest on näha tekkinud küsimusi ja arutelu käiku. Seega ei saa mitte ühelegi majanduskomisjoni liikmele tulla üllatusena lahendus, milleni me oleme pika töö tulemusena jõudnud," sõnas Palling.

"Ka see, et meil on eelnõu teine ja kolmas lugemine riigikogu kevadise istungjärgu viimasel töönädalal on tingitud sellest, et soovisime lahendust, mis oleks tulevikus tarbijaile kõige vähem koorvamam," lisas ta.

Palling rääkis, et tarbijaid enim koormava alternatiivi ehk energiasäästufondi laekunud raha kasutamiseks tegi sotside fraktsioon alljärgneva ettepaneku.

"Eelnõu § 21 lõige 2 punkt 1 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:

„1) rakendada abinõusid energiasäästu saavutamiseks või energiatõhususe parandamiseks energia lõpptarbija juures, eelistades toimetulekuraskustes kodumajapidamisi;“

Selgitus: Energiamajanduse korralduse seadust muudetakse selliselt, et energiasäästu saavutamisel ja energiatõhususe parandamisel keskendutakse lõpptarbija juures eelkõige toimetulekuraskustes kodumajapidamiste abistamisele. Kui kohustatud isik otsustab energiatõhususkohustuse täitmiseks rakendada abinõusid lõpptarbijate juures, siis peab ta tagama, et eelistatud on toimetulekuraskustes kodumajapidamised. Muudatuste eesmärk on tagada meetmete rakendamine just nendes majapidamistes, kus oleks see kõige vajalikum ja tõhusam. Tagades, et toimetulekuraskustes majapidamistes on suurem energiasääst, parandame nendes majapidamistes majanduslikku olukorda. Energiasääst tähendaks nendes majapidamistes ka vastavalt väiksemaid kodukulusid."

"See oli nende ainus põhimõtteline seisukoht. Kuna energiasäästufondi loomine kui tarbijaid enim koormav alternatiiv jäi eelnõust välja, siis langes välja ka SDE fraktsiooni ettepanek. Ilmselt seetõttu on tingitud ka nende vastuseis. Energiasäästufondi loomine oleks toonud kaasa hinnatõusu, mis ulatunuks enam kui 20%-liseks mõnes piirkonnas," selgitas Palling.

"Isiklikult pean jaburaks kui hakkame energiapoliitikaga sotsiaaltoetusi asendama. toimetulekuraskuste jaoks on toimetulekutoetused ja teised meetmed, mitte energiasäästufond," arvas Palling.

Energiamajanduse korralduse seaduse eelnõu sisuks on Euroopa Liidu energiatõhususe direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmine ehk kõikide nimetatud direktiivi artiklite sätete ülevõtmine. Eelnõu näeb ette üldise energiatõhususkohustuse, mille täitmiseks maksustab riik kütuseid ja elektrit aktsiisiga, toetab korterelamute ja tänavavalgustuse rekonstrueerimist jne.

Suurettevõtjatele kehtestataks nõue viia regulaarselt läbi energiaauditeid. Seadus kohustaks energiatarbimise juhtimiseks energiaettevõtjaid mõõtma lõpptarbijate energiakasutust ja pakkuma tasuta ligipääsu lõpptarbijate tarbimisandmetele nii reaalajas kui ka tagantjärgi. 

Toimetaja: Aleksander KrjukovRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema