Kaks Vene vanglas olnud ukrainlast pääsesid tagasi kodumaale ({{commentsTotal}})

Vasakult: Sološenko, Afanassjev, Geraštšenko ja Tsegolko.
Vasakult: Sološenko, Afanassjev, Geraštšenko ja Tsegolko. Autor/allikas: facebook.com/svyatoslav.tsegolko
{{1465896534000 | amCalendar}}

Täna pääsesid vangide vahetamise raames vabadusse ja tagasi kodumaale kaks Venemaal vangi mõistetud ukrainlast - Juri Sološenko ja Gennadi Afanassjev. Venemaale anti väidetavalt üle kaks Vene kodanikku, keda Ukraina võimud süüdistasid Odessas 2014. aasta kevadel toimunud sündmustes.

Uniani teatel ootasid Moskva Vnukovo lennuväljale maandunud Ukraina rahvuskaardi lennukis An-26 mehi vangidevahetusega tegelev rahvasaadik Irõna Geraštšenko ja presidendi kõneisik Svjatoslav Tsegolko. Lennuk maandus õhtul Kiievi Borõspili lennujaamas, kaitseministeeriumile kuuluval lennurajal.

Kaks meest viidi otse lennujaamast haiglasse ning Nadia Savtšenko naasmisega sarnanevat meediaüritust ei toimunud.

Ametliku kinnituse sai meeste vabadusse pääsemine päeval, kui Ukraina president Petro Porošenko teatas Twitteris, et mehed on juba Ukraina lennukis, mis toob neid Moskvast tagasi kodumaale.

Kremli pressiteenistus edastas hiljem, et president Vladimir Putin kirjutas alla otsusele, millega antakse Afanassjevile ja Sološenkole armu.

Mõlema puhul hakkas armuandmisotsus kehtima tänasest.

Savtšenko advokaat Nikolai Polozov kommenteeris, et Putin ei andnud meestele armu mitte humaansetel kaalutlustel, vaid hirmust, et raskelt haiged mehed surevad Venemaa vanglas ära. 

Moskva sai vastu "Odessa sündmustega" seotud inimesed

Kuigi Vene pool pole ametlikult kommenteerinud, kes Ukrainalt Sološenko ja Afanassjevi vabastamise eest vastu saadi, teatas Ukraina rahvasaadik Geraštšenko, et Moskvale anti üle kaks Venemaa kodanikku, kes olid seotud "Odessa sündmustega". Sama kinnitas ka Ukraina julgeolekuteenistuse kõrge ametnik Juri Tandit.

Meedias kirjutati, et üks Vene kodanikest on naissoost ja teda süüdistatakse 2014. aasta 2. mail Odessas toimunud massirahutustega seoses.

Vene kodanikud viis täna Ukrainast minema lennufirma Rossija lennuk An-148, millega maikuus toodi kodumaale tagasi ka eriväelased Aleksandr Aleksandrov ja Jevgeni Jerofejev.

Venemaa meedia teatel olid Ukraina poolt vabadusse päästetud inimesed aga Ukraina kodanikud, kes olevat ajakirjanikest kodanikuaktivistid ning kelle Ukraina kohus mõistis vangi nn Bessaraabia rahvaraada protsessil.

Meedias räägiti vangide vahetamisest juba hommikul

Ukraina meedia teatas juba hommikul, et täna võib aset leida vangidevahetus, mille raames jõuaks kodumaale tagasi kaks Venemaal vangi mõistetud ukrainlast.

Tegemist on Gennadi Afanassjevi ja Juri Sološenkoga, kelle võimalikust väljavahetamisest teatas president Porošenko juba maikuus, pärast õhuväelasest rahvasaadiku Nadia Savtšenko kojujõudmist, vahendasid Unian ja zn.ua.

Võimalikust väljavahetamisest kirjutas kõigepealt Ukraina väljaanne Zerkalo Nedeli ja viitas oma allikatele presidendi administratsioonis.

Ei saa välistada, et täna toimus sarnane operatsioon, kui Savtšenko vahetamisel kahe Vene eriväelase vastu ehk vange transportivad lennukid startisid vastavalt üheaegselt.

Kiievissesaabus varem ka Afanassejvi ema, et poega võimaluse korral vastu võtta. "Mulle öeldi, et ma Kiievisse tuleksin. Kuna ma siin viibin, siis küllap see juba millestki räägib," ütles ta ajakirjanikele, kuid kinnitas samas, et mingeid täpsemaid asjaolusid ta vahetusprotsessi kohta ei tea.

Krimmi elanikust Afanassjevit süüdistasid Vene võimud terrorismis ja ta mõisteti 7 aastaks range režiimiga kolooniasse.

Eelmise aasta oktoobris mõistis Moskva linnakohus Ukraina tehase Znamja endise direktori, 73-aastase Juri Sološenko Ukraina kasuks spioneerimise eest 6 aastaks range režiimiga kolooniasse. Vene uurimisorganite väitel üritas mees osta Moskvas varuosi Ukraina sõjatehnika jaoks.

Mõlemad mehed on oma süüd eitanud ning nende kaitsjad ja lähedased peavad Vene uurimisorganite süüdistusi absurdseteks. Ukraina ja viimase lääneliitlased käsitlevad mehi poliitvangidena.

Donbassi võitlejate käes on 114 ukrainlast, Venemaa vanglates on 9 ukrainlasest poliitvangi

Ukraina julgeolekuteenistuse SBU asejuht ja vangide vabastamise koordinatsioonikeskuse esindaja Juri Tandit on öelnud, et praegusel hetkel viibib Donbassi okupeeritud territooriumil 114 Ukraina kodanikust pantvangi. Konflikti ajal on aga teadmata kadunuks jäänud 655 inimest.

Kahe aasta jooksul on õnnestunud vastase käest päästa 3044 ukrainlast. Nende seas oli 1119 sõdurit, 264 rahvuskaartlast, 112 siseministeeriumi töötajat, 26 piirivalvurit, 67 vabatahtlikku võitlejat ja 1456 tsiviilisikut.

Tandit juhtis tähelepanu ka asjaolule, et pantvange pole mitte ainult "rahvavabariikide ametlike võimude", vaid ka erinevate sõjapealike meelevallas ning seega on täpset ja üldist ülevaadet väga raske anda. SBU asejuhi sõnul olevat nende sõjapealikega sageli isegi lihtsam kokkuleppele jõuda.

Venemaal hoitakse endiselt kinni aga 9 Ukraina kodanikku, keda Kiiev peab poliitvangideks.

Vastase käes vangis olevate ukrainlaste küsimusega on lubanud edaspidi aktiivselt tegeleda ka äsja kodumaale naasnud rahvasaadik Nadia Savtšenko.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema