Tunnistajad: Orlando tulistaja oli sihtmärgiks valitud geiklubi regulaarne külastaja ({{commentsTotal}})

Foto Omar Mateeni sotsiaalmeedia kontolt.
Foto Omar Mateeni sotsiaalmeedia kontolt. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Pühapäeval Orlandos 49 inimest tapnud massitulistaja Omar Mateen oli sündmuskohaks olnud geiklubi külastanud juba aastaid, väidavad tunnistajad.

Geikogukonna seas populaarses ööklubis Pulse töötanud Chris Callen rääkis väljaandele New York Daily News, et Mateen oli viimase kolme aasta jooksul käinud selles klubis mitmeid kordi, vahendas BBC.

"Ma olen teda ise paar korda Pulse'is näinud. Mõned minuga rääkinud inimesed, nende seas endine turvamees, on teda varem mitmeid kordi näinud," märkis ta.

Calleni sõnul mäletab ta juhtumit, mille käigus võttis Mateen noa välja, kui üks tema sõber mingi religiooniteemalise nalja tegi. Sellest hoolimata olevat Mateen olnud Calleni arvates "meeldiv mees". "Võib-olla ta radikaliseerus ning vihkas seda, kes ta oli," arvas ta.

"Mõnikord läks ta nurka, istus seal ja jõi üksi. Mõnikord aga jäi ta väga purju ning muutus lärmakaks ja riiakaks," meenutas üks teine klubikülastaja Ty Smith ajalehes Orlando Sentinel.

Kevin Westi nimeline mees rääkis ajalehele Washington Post, et kui ta pühapäeva öösel nägi Mateeni klubisse jalutamas, tuli talle meelde, et ta on Mateeni märganud kohtingurakenduses Jack'd. "Ma ei unusta kunagi ühtki nägu," rõhutas West.

Kuigi võimud pole seda juttu veel ametlikult kommenteerinud, kinnitasid allikad CNN-ile ja NBC-ile, et uurijad on neid väiteid kontrollima asunud.

Omar Mateen käis mošees, kuid eriti usklikuks teda ei peetud

USA ajaloo suurima massitulistamise korraldanud 29-aastane Omar Mateen oli afgaani päritolu USA kodanik, kes töötas turvamehena ning kelle vägivaldsest iseloomust oli teadlik suur hulk inimesi. Samas on hetkel vähe põhjust arvata, et tal oleks olnud ka mingi tegelik seos islamiäärmuslike terroriorganisatsioonidega.

Mateen sündis New Yorgis, kuhu tema vanemad olid tulnud Afganistanist. Hiljem kolis ta Florida osariiki Fort Pierce'i linna, mis asub Orlandost 150 kilomeetri kaugusel. Alates 2007. aastast töötas ta turvafirmas G4S. Tal oli kõrgharidus kriminoloogia vallas ning tal oli tema pool kasutatud relvade jaoks ametlik luba.

Mateeni on teda tundnud inimesed kirjeldanud vägivaldse ja eelarvamusi omanud mehena. Ta käis regulaarselt mošees, kuid eriti usklikuks teda ei peetud. Islamiäärmuslust tema puhul ei täheldatud.

Mateen oli abielus ja väidetavalt on tal ka umbes 3-aastane poeg. Tegemist oli mehe teise abieluga.

Tema esimene abielu sai läbi 2011. aastal. Tema endine abikaasa selgitas, et Mateen oli vaimselt ebastabiilne ning vägivaldne - mees ei lasknud naisel viimase perekonnaga suhelda ning peksis teda regulaarselt.

Teada on ka see, et Mateen käis jõusaalis ning kasutas ka steroide, mis võivad osaliselt tema ebastabiilset vaimset seisundit seletada.

Mateeni isa on tunnistanud, et tema poeg sai ükskord väga vihaseks, kui nägi tänaval kaht meest suudlemas.

Tegemist oli USA ajaloo kõige ohvriterohkema massitulistamisega

Florida osariigis Orlando linnas leidis pühapäeva öösel kohaliku aja järgi kell kaks aset massitulistamine.

29-aastane Omar Mateen sisenes ööklubisse Pulse, mis on üks suuremaid sealseid ööklubisid ning kus käivad paljud geikogukonna liikmed. Mehel oli kaasas AR-15 tüüpi poolautomaatne relv ning püstol.

Mees hakkas inimesi tulistama ning ühel hetkel kujunes olukorrast ka pantvangikriis. Politsei eriüksuslased tingisid ööklubisse ning tulevahetuse käigus sai Mateen surma.

Massitulistamise tagajärjel sai surma 49 inimest, haavatuid on praeguste andmete kohaselt 53. Tegemist on USA ajaloo kõige ohvriterohkema massitulistamisega, samuti on tegu kõige suurema terrorirünnakuga USA pinnal pärast 2001. aasta 11. septembri rünnakuid.

USA võimud uurivad juhtumit kui siseriiklikku terrorismi, seda hoolimata asjaolust, et ISIS on rünnaku eest vastutuse võtnud.

President Barack Obama külastab Orlandot neljapäeval.

Toimetaja: Laur ViirandRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema