Leedo: äriringkonnad teadsid 2009. aastast, et sadamajuhid võtavad altkäemaksu ({{commentsTotal}})

500-eurosed kupüürid. Autor: Lee Jae-Won /Reuters/Scanpix

Ettevõtja Vjatšeslav Leedo, kes kaotas Tallinna Sadamale mandri ja saarte vahelise laevaliikluse lepingu, rääkis kohtumisel riigikogu sadama uurimiskomisjoniga, et äriringkonnad teadsid juba 2009. aastast, et sadama juhid võtavad altkäemaksu.

“Kõigil oli teada, et kui tahad sadamas midagi ajada või rajada, lepi [Allan] Kiiliga kokku, anna ümbrik ja mine. See ei ole ju saladus. Kuskil kaks aastat tagasi Kiil teatas „võite ju kirjutada või uurida, mina olen nagu soomusrongis, keegi mind ei puutu“,” ütles Leedo komisjoni liikmetele selgitusi andes.

Küsimusele, kas viide soomusrongile tähendas poliitilist seljatagust, vastas Leedo protokolli kohaselt: “Ilmselt küll. Mina ei kujuta ette, kuidas saab teistpidi paika panna inimese, kui KAPO annab teada ja palka ka tõstetakse. Teada oli ju, et nende [lepingute] tähtaeg lõppes 2015.”

Reformierakonna liige Valdo Randpere päris Leedolt, kas sadama nõukogu esimees ning samuti Reformierakonda kuuluv Remo Holsmer küsis Leedolt altkäemaksu.

“Ma ei tea, kust on pärit väide, et Remo (Holsmer) on minu käest midagi küsinud. Asi ei käi niimoodi, et ma tulen ... Remo minu käest altkäemaksu ei ole küsinud. Ma ei ole kuskil väitnud, et „tule anna ja ma teen“. Aga olen öelnud seda, et „Remo puhas poiss ei ole“. Tegelikult väidan, et „Remo protsessi juures puhas poiss ei ole“. /…/ Kõik protsess, mis hankega läbi viidi, oli Remo väga asja juures. Ta oli riigikogus mingis komisjonis, kuhu kõik andmed jooksid kokku. Kui see (hanke) protsess käis, siis käisid minu juures ühelt poolt sadama mehed ja teiselt poolt sadama nõukogu esimees või poliitikud. Mina ütlesin „teeme ühe mõistliku asja ära“. Üks poliitik ütleb niimoodi „lahenda TS meestega ära!“. Sadama juhtkonnaga, nemad ei ole vastu. Teeme firma. Aga hakkad nendega (sadama juhtkonnaga) rääkima, ütlevad nemad „lahenda poliitikutega ära, nemad ei ole vastu.“ Siis käibki kahe vahel. Juhtkond ütleb ka niimoodi „ neli miljonit on vaja“ . Mis siis teha? Kellele seda raha vaja on? Kui päev enne konkursile minekut ma tean, et me oma pakkumised teeme ja mulle on juba ammu öeldud, et see pakkumine ei lähe teil nagunii läbi,” vastas Leedo.

“Minu juurde tuleb sadama juht ja ütleb: „Kas te võidate – maksad, või ei võida, aga olge head, tehke pakkumine ära, sest Remo palus seda." Mis see tähendab? Ma ütlen, et küsige Remo (Holsmeri) käest. Las ta ise räägib. Ausalt räägib. Tema (Remo Holsmer) väidab, et ta pole asja juures olnud. On asja juures olnud,” seisab protokollis Leedo selgitus.

Randpere küsis seejärel, kas äkki sadama juhtkond tahtis altkäemaksu endale?

Leedo vastas: “Mina ei tea. Ma ei usu seda ka. Aga võib-olla ka. Ei tea. Mina ei ole seal vahel olnud. Kellele nad kotiga viisid? Kui meie esitasime pakkumise ära ja tuuakse välja otsitud põhjus, et meie garantii ei ole piisav, siis.. Seal oli vaja anda 10 miljoni suurune garantii. Swedbank annab meile garantii, aga garantii tekst on niisugune, et „konkursi võitmise korral garantii hakkab kehtima“. Nad on andnud kümneid garantiisid. Aga nüüd öeldakse, et see tekst ei sobi. Peaks olema „ garantii on kehtiv juba pakkumise ajal“. Pank ei saa sellist asja anda. Pank saab anda garantii ainult siis, kui on võidetud. Selle sõnastuse pärast võetakse konkursilt maha!”

Toimetaja: Anvar SamostRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.