Obama kohtus Valges Majas dalai-laamaga ({{commentsTotal}})

Barack Obama kohtus dalai-laamaga. Autor: Pete Souza
{{1465976448000 | amCalendar}}

USA president Barack Obama kohtus täna Valges Majas eksiilis elava Tiibeti usujuhi dalai-laamaga.

Valge Maja ametnik kinnitas, et kohtumine toimus, kuid ei avalikustanud enamat, vahendas Reuters.

Valge Maja pressiesimdaja Josh Earnest ütles, et Obama toetab Tiibeti religioossete traditsioonide säilitamist, kuid USA poliitika, et Tiibet on Hiina osa, ei ole muutunud.

Earnest lisas, et kohtumine Valge Maja residentsis, mitte Ovaalkabinetis, näitab samuti, et kohtumine oli isiklikku laadi.

"President näitas, et hindab dalai laama õpetusi ja usub Tiibeti unikaalsete religioossete, kultuuriliste ja keeleliste traditsioonide säilitamisse," ütles Earnest.

Hiina välisministeerium hoiatas, et dalai-laamaga kohtumine kahjustab Hiina-USA suhteid.

Järgmisel nädalal peaks aga Washingtoni külastama Taiwani uus president Tsai Ing-wen. Arvata on, et ka see kohtumine ärritab tõsiselt Hiina Rahvavabariiki.

Peking hoiatas juba eile, et USA peab täitma oma lubadust mitte toetada separatistlikku tegevust.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang rõhutas, et mõlemad kohtumised puudutavad nn ühe Hiina poliitikat ehk Pekingi diplomaatilist seisukohta, et nii Tiibet kui ka Taiwan Hiina Rahvavabariigi lahutamatud osad ning et seda peavad tunnistama ka välisriikide valitsused.

Lu tuletas meelde, et USA on olnud vastu Taiwani (Hiina Vabariigi) iseseisvumisele ja et Washington on tunnistanud Tiibeti kuulumist Hiinale.

"Me nõuame, et USA valitsus peaks siiralt oma lubadustest kinni ja käsitleks seda teemat vastutustundlikult kooskõlas "ühe Hiina" printsiibiga ning ei annaks ruumi ühelegi isikule või tegevusele, mille eesmärgiks on "kahe Hiina" loomine või Hiina lõhestamine," selgitas kõneisik.

Obama võttis dalai-laama Washingtonis vastu viimati 2014. aastal ja siis lubas USA president tiibetlaste inimõigusi "tugevalt toetada". Peking kritiseeris siis kohtumist ja Obama sõnu teravalt.

Dalai-laama on ise öelnud, et ei taha Tiibetile iseseisvust, vaid tegelikku autonoomiat.

Reutersile rääkis ta käesoleva nädala alguses, et Obama näol on tegu "pikaaegse sõbraga", keda ta hindab muuhulgas seetõttu, et Obama on normaliseerinud suhteid Kuuba ja Iraaniga ning külastanud Vietnami ja Hiroshimat.

Küsimusele, kuidas võiks Peking järjekordsele kohtumisele reageerida, vastas dalai-laama järgnevalt: "Ma ei tea, seda te peate neilt küsima. Ma arvan, et Pekingist rääkides ei saa me teha üldistusi. Pekingis on erinevaid arvamusi. Mõnel inimesel on seal realistlikumaid arvamusi. Mõned on aga karmimal seisukohal, mis on kitsarinnalisem."

Toimetaja: Laur Viirand, Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.