Obama kohtus Valges Majas dalai-laamaga ({{commentsTotal}})

Barack Obama kohtus dalai-laamaga.
Barack Obama kohtus dalai-laamaga. Autor/allikas: Pete Souza
{{1465976448000 | amCalendar}}

USA president Barack Obama kohtus täna Valges Majas eksiilis elava Tiibeti usujuhi dalai-laamaga.

Valge Maja ametnik kinnitas, et kohtumine toimus, kuid ei avalikustanud enamat, vahendas Reuters.

Valge Maja pressiesimdaja Josh Earnest ütles, et Obama toetab Tiibeti religioossete traditsioonide säilitamist, kuid USA poliitika, et Tiibet on Hiina osa, ei ole muutunud.

Earnest lisas, et kohtumine Valge Maja residentsis, mitte Ovaalkabinetis, näitab samuti, et kohtumine oli isiklikku laadi.

"President näitas, et hindab dalai laama õpetusi ja usub Tiibeti unikaalsete religioossete, kultuuriliste ja keeleliste traditsioonide säilitamisse," ütles Earnest.

Hiina välisministeerium hoiatas, et dalai-laamaga kohtumine kahjustab Hiina-USA suhteid.

Järgmisel nädalal peaks aga Washingtoni külastama Taiwani uus president Tsai Ing-wen. Arvata on, et ka see kohtumine ärritab tõsiselt Hiina Rahvavabariiki.

Peking hoiatas juba eile, et USA peab täitma oma lubadust mitte toetada separatistlikku tegevust.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang rõhutas, et mõlemad kohtumised puudutavad nn ühe Hiina poliitikat ehk Pekingi diplomaatilist seisukohta, et nii Tiibet kui ka Taiwan Hiina Rahvavabariigi lahutamatud osad ning et seda peavad tunnistama ka välisriikide valitsused.

Lu tuletas meelde, et USA on olnud vastu Taiwani (Hiina Vabariigi) iseseisvumisele ja et Washington on tunnistanud Tiibeti kuulumist Hiinale.

"Me nõuame, et USA valitsus peaks siiralt oma lubadustest kinni ja käsitleks seda teemat vastutustundlikult kooskõlas "ühe Hiina" printsiibiga ning ei annaks ruumi ühelegi isikule või tegevusele, mille eesmärgiks on "kahe Hiina" loomine või Hiina lõhestamine," selgitas kõneisik.

Obama võttis dalai-laama Washingtonis vastu viimati 2014. aastal ja siis lubas USA president tiibetlaste inimõigusi "tugevalt toetada". Peking kritiseeris siis kohtumist ja Obama sõnu teravalt.

Dalai-laama on ise öelnud, et ei taha Tiibetile iseseisvust, vaid tegelikku autonoomiat.

Reutersile rääkis ta käesoleva nädala alguses, et Obama näol on tegu "pikaaegse sõbraga", keda ta hindab muuhulgas seetõttu, et Obama on normaliseerinud suhteid Kuuba ja Iraaniga ning külastanud Vietnami ja Hiroshimat.

Küsimusele, kuidas võiks Peking järjekordsele kohtumisele reageerida, vastas dalai-laama järgnevalt: "Ma ei tea, seda te peate neilt küsima. Ma arvan, et Pekingist rääkides ei saa me teha üldistusi. Pekingis on erinevaid arvamusi. Mõnel inimesel on seal realistlikumaid arvamusi. Mõned on aga karmimal seisukohal, mis on kitsarinnalisem."

Toimetaja: Laur Viirand, Merili NaelERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema