Trumpi moslemivastasus tõi vabariiklastelt valulisi reaktsioone ({{commentsTotal}})

Esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan. Autor: AFP/Scanpix

USA vabariiklaste eeldatava presidendikandidaadi Donald Trumpi radikaalsed väljaütlemised moslemite ja president Barack Obama suunal on toonud mitmeid valulisi reaktsioone tema parteikaaslastelt.

Trump ei ole taganenud väitest, et president Barack Obama on mingil moel seotud terroristidega või tunneb nende suhtes poolehoidu, ning ütles Associated Pressile, et presidendi prioriteediks on ameeriklaste ees jätkuvalt vaenlased. Samuti sõnas ta, et kõigi maailma moslemite pääsu USAsse tuleks piirata.

Pärast Orlando veresauna on paljud vabariiklased üritanud Trumpi seisukohtadest distantseeruda, vahendas Washington Post.

USA esindajatekoja spiiker Paul Ryan, kes on varemgi silma paistnud kriitikaga Donalt Trumpi väljaütlemiste suunal, ehkki lubanud teda siiski vabariiklaste presidendikandidaadina toetada, ütles, et moslemikeeld ei ole riigi huvides.

"Minu arvates ei ole see kooskõlas mitte ainult meie partei, aga ka meie riigi põhimõtetega," rääkis Ryan ajakirjanikele ja kutsus üles kontrollima immigrantide usu asemel nende tausta.

Ka senati välissuhete komitee esimeest Bob Corkerit, kes varem on kiitnud Trumpi soovi poliitikat raputada, pani vabariiklaste arvatava presidendikandidaadi reaktsioon Orlando tragöödiale ebamugavust tundma ning ta nimetas seda pettumuseks.

Senaator Lindsey O. Graham, kes Trumpi kandidatuuri ei toeta, märkis, et tal on omadussõnad Trumpi kirjeldamiseks otsas. "Minu arust ei ole tal selliste olukordade tarbeks, millega me silmitsi seisame, ei otsustusvõimet, temperamenti ega kogemust," lausus ta.

Grahami sõnul paistab Trump väitvat, et Obama on üks "nendest". "Minu meelest on see äärmiselt solvav. Kogu see põhjenduste jada on väga valedel alustel. President Obama puhul on minu jaoks probleemiks tema poliitilised valikud," selgitas senaator.

Õhujõudude major Adam Kinzinger, kes on üks vabariiklaste põhilisi eestkõnelejaid riikliku julgeoleku teemadel, distantseerus samuti järsult Trumpi väljaütlemistest.

"Hindan küll härra Trumpi tulisust sel teemal, aga sa ei saa võõranduda neist inimestest, keda meil just vaja on, ja nendeks on mõõdukad moslemid," lausus Kinzinger. "Peame selle sõja võitmiseks kasutama neid, kes ei ole radikaliseerunud, mis tähendab suuremat osa moslemitest".

Washington Posti ja ABC Newsi arvamusküsitluse kohaselt toetab 64 protsenti vabariiklaste valijaist Trumpi moslemikeelu ideed.

Toimetaja: Karin KoppelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.