Trumpi moslemivastasus tõi vabariiklastelt valulisi reaktsioone ({{commentsTotal}})

Esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan.
Esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA vabariiklaste eeldatava presidendikandidaadi Donald Trumpi radikaalsed väljaütlemised moslemite ja president Barack Obama suunal on toonud mitmeid valulisi reaktsioone tema parteikaaslastelt.

Trump ei ole taganenud väitest, et president Barack Obama on mingil moel seotud terroristidega või tunneb nende suhtes poolehoidu, ning ütles Associated Pressile, et presidendi prioriteediks on ameeriklaste ees jätkuvalt vaenlased. Samuti sõnas ta, et kõigi maailma moslemite pääsu USAsse tuleks piirata.

Pärast Orlando veresauna on paljud vabariiklased üritanud Trumpi seisukohtadest distantseeruda, vahendas Washington Post.

USA esindajatekoja spiiker Paul Ryan, kes on varemgi silma paistnud kriitikaga Donalt Trumpi väljaütlemiste suunal, ehkki lubanud teda siiski vabariiklaste presidendikandidaadina toetada, ütles, et moslemikeeld ei ole riigi huvides.

"Minu arvates ei ole see kooskõlas mitte ainult meie partei, aga ka meie riigi põhimõtetega," rääkis Ryan ajakirjanikele ja kutsus üles kontrollima immigrantide usu asemel nende tausta.

Ka senati välissuhete komitee esimeest Bob Corkerit, kes varem on kiitnud Trumpi soovi poliitikat raputada, pani vabariiklaste arvatava presidendikandidaadi reaktsioon Orlando tragöödiale ebamugavust tundma ning ta nimetas seda pettumuseks.

Senaator Lindsey O. Graham, kes Trumpi kandidatuuri ei toeta, märkis, et tal on omadussõnad Trumpi kirjeldamiseks otsas. "Minu arust ei ole tal selliste olukordade tarbeks, millega me silmitsi seisame, ei otsustusvõimet, temperamenti ega kogemust," lausus ta.

Grahami sõnul paistab Trump väitvat, et Obama on üks "nendest". "Minu meelest on see äärmiselt solvav. Kogu see põhjenduste jada on väga valedel alustel. President Obama puhul on minu jaoks probleemiks tema poliitilised valikud," selgitas senaator.

Õhujõudude major Adam Kinzinger, kes on üks vabariiklaste põhilisi eestkõnelejaid riikliku julgeoleku teemadel, distantseerus samuti järsult Trumpi väljaütlemistest.

"Hindan küll härra Trumpi tulisust sel teemal, aga sa ei saa võõranduda neist inimestest, keda meil just vaja on, ja nendeks on mõõdukad moslemid," lausus Kinzinger. "Peame selle sõja võitmiseks kasutama neid, kes ei ole radikaliseerunud, mis tähendab suuremat osa moslemitest".

Washington Posti ja ABC Newsi arvamusküsitluse kohaselt toetab 64 protsenti vabariiklaste valijaist Trumpi moslemikeelu ideed.

Toimetaja: Karin KoppelINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics