Raag: radikaliseerumist aitab takistada võitlus varandusliku kihistumise vastu ({{commentsTotal}})

Seoses terrorirünnakutega räägitakse üha enam sellest, kuidas radikaliseerumist ära hoida, ning ka Euroopa Komisjon lubab peatselt selle teema arutlusele võtta. Valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõunik Ilmar Raag ütles, et ennetus algab võitlusest varandusliku kihistumise ja getostumise vastu.

Raag rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et internet on radikaliseerumisel oluline, aga mitte ainuke komponent. Ta tõi välja, et esmalt on see seotud keskkonnaga, kus inimene elab.

"Kui klassikalised, akadeemilised terrorismiuuringud on vaadanud neid inimesi, siis nad tihtipeale langevad ühe ja sama sotsiaaldemograafilise profiili alla, mille tähtsaim tunnus on see, et nad on mingil hetkel tundnud, et nad on ühiskonnast isoleeritud, neil on väike sotsiaalne mobiilsus. See tähendab, et kas halva hariduse, madala sissetuleku või mingi muu põhjuse tõttu nad usuvad, et nad ise ei suuda enam oma elu, oma saatust muuta," lausus ta.

Raagi sõnul võidakse just sellisel lootusetuse hetkel ulatada interneti kaudu inimesele abikäsi ja anda talle eluks uusi ideid. Seetõttu on ennetuses esimene asi tegelda keskkonnaga ja radikaliseerumisvastane tegevus väljendub sotsiaalsetes ja vahel ka majanduslikes programmides.

"Majanduslik ebavõrdsus või getostumine on üks asi, mis soodustab radikaliseerumist. Iga kord, kui võitleme varandusliku kihistumise, getostumise vastu, võitleme ka radikaliseerumise vastu," nentis kommunikatsiooninõunik.

Sellele lisaks peab aga tema sõnul loomulikult olema ka mingi positiivne programm. Ta tõi näiteks Inglismaal ramadaani ajal käivitatud ramadaaniraadiot. Sellega taheti näidata, et kui ISISe väitel pole võimalik olla korralik moslem ja samal ajal läänelikus avatud ühiskonnas elada, siis tegelikult pole see nii.

Interneti piiramisel on omad ohud

Viimane ja kõige vastuolulisem meede radikaliseerumise vastu võitlemiseks on Raagi sõnul interneti kinnipanek. Näiteks keelati nii Prantsusmaa, Saksamaa kui USA telekanalites Hezbollah' telekanal Al-Manar, kus oli korduvalt edastatud sõnumit, et Iisraeli riik tuleb hävitada. Selles nähti otsest üleskutset vägivaldsele käitumisele.

Kui aga hakata Euroopas internetile piiranguid seadma, võime väga lihtsalt langeda lõksu hakata muu hulgas keelama seda, mis kuulub vaba demokraatia juurde, nentis ta.

Nõunik lisas, et kui Euroopa paremäärmuslus on väga killustunud ja eriilmeline, siis ISISe värbajad on olnud organiseeritumad ja tegutsenud teadlikumalt. Ta kirjeldas, kuidas ISIS võib inimesi värvata: kui keegi külastab mõnd propagandalehte, hakkavad mingid programmid teda jälgima. Kui ta seda või mõnd muud samalaadset lehte veelkord külastab, käsitletakse teda juba kui inimest, kellega on vaja kontakteeruda.

"Edasi on kaks varianti, et kui sa mingi tihedusega hakkasid neil lehtedel käima, tuli sulle sõbralik kiri, et sa tunned nende teemade vastu huvi, saame sõbraks. Teine võimalus, et oodati, et inimene ise võtab keskusega ühendust. Aga oluline punkt on see, et tihti see toimub sotsiaalvõrgustikes," rääkis Raag.

Euroopa Komisjon on teatanud, et võtab võitluses radikaliseerumisega sihikule interneti. Komisjoni volinik Dimitris Avramopoulos nimetas internetti tähtsaimaks lahinguväljaks võitlusel radikaliseerumisega. Lähikuudel tuleb komisjon välja plaaniga, kuidas võidelda vägivalda levitava materjali vastu. Luua kavatsetakse andmebaas võrgulehtedelt kustutatud terroristliku sisu kohta ning samuti tahetakse tõsta inimeste kriitilist suhtumist internetis avaldatusse. 

Toimetaja: Karin KoppelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.