Erik Gamzejev: punane kaart Dmitrijevile ({{commentsTotal}})

Sulades põikpäiselt Toompea lossi tooli külge, tuleb tal leppida majoneesi-Jaani saatusega, kel ei jää uueks tulekuks mingit võimalust, kommenteerib ajalehe Põhjarannik peatoimetaja Erik Gamzejev alkoholijoobes autoavarii teinud Dmitri Dmitrijevi juhtumit.

Riigikogu õiguskomisjon jätkab pärast suvevaheaega esmaspäeval pooleli jäänud arutelu selle üle, kas tuleks seadust muuta nõnda, et liiklusõnnetuse järel alkoholi tarbinud juhti oleks võimalik kriminaalkorras karistada.

Kurioosne, et selle arutelu ajend on riigikogu liikmete endi kolleegi, keskerakondlase Dmitri Dmitrijevi käitumine. Jaanuariöös tormas ta alkoholijoobes, saunalina ümber, sõidukirooli ning põrutas kändude otsa. Seejärel kadus ta mitmeks nädalaks avalikkuse eest. Hiljem tuli ta advokaatide toel lagedale looga, et sõidukijuhtimise seisukohast kriminaalse alkoholijoobe piiri − 1,5 promilli – ületamise põhjustasid väidetavalt alles pärast liiklusõnnetust rüübatud Jägermeisteri lonksud.

Uurimise käigus tehti kindlaks, et rahvasaadik oli avarii hetkel alkoholijoobes. Jägermeisteri pudelit leida ei õnnestunud. Kuid sellele vaatamata ei suutnud prokuratuur ka Dmitrijevi versiooni kummutada. Sel moel vingerdas ta välja kriminaalsüüdistusest ja pääseb tõenäoliselt vaid väärteomenetluse ja trahviga. See tähendab muu hulgas seda, et seaduse silmis võib ta riigikogusse edasi jääda.

Kui jaanuarikuine juhtum muutis Dmitrijevi enda naerualuseks, siis see, kuidas ta vastutusest pääses, riivab juba tugevasti ühiskonna õiglustunnet. Kui varasematel aegadel on olnud hea tava, et alkoholi mõjul piinlikku olukorda sattunud riigikogu liikmed astuvad ise tagasi (meenutagem kas või Peep Aru ja Toomas Teini lugu), siis Dmitrijevi puhul pole vähimatki märki arusaamisest, et tema teod ja rahvaesindaja ametis jätkamine ei sobi kokku.

See kahjustab nii riigikogu, Keskerakonna kui ka näiteks Yana Toomi mainet, kelle asendusliikmena valimistel 677 häält kogunud Dmitrijev parlamenti Eesti riigi seadusi looma pääses. Tema jätkamine on kahjulik ka Ida-Virumaale, mille esindus riigikogus on niigi vaid viieliikmeline. Muu hulgas on Dmitrijev endiselt riigikogu Ida-Virumaa toetusrühma esimees.

Suure poliitika uustulnukana ei olnud tema autoriteet varemgi just ülemäära suur. Pärast talvist kännurallit Harjumaal  on aga tema tõsiseltvõetavus poliitikuna nullilähedaseks kukkunud.

Milliste arvestatavate probleemide lahendaja saab olla rahvaesindaja, kelle nimi seostub esimesena selle häbiväärse looga ning kelle puhul mis tahes üritusele ilmudes sahistatakse: "Ohoo, täna ei tulnudki ta saunalina väel!" Või: "Kas Jägermeister on ikka kaasas?" Sellisest saadikust ei ole Ida-Virumaale mingit kasu.

Loomulikult on poliitikul – nagu igal teiselgi inimesel – õigus saada andeks oma eksimuste eest. Ent selle eeldus on ka eksinu enda adekvaatne käitumine. Selle juhtumi puhul peaks riigikogust lahkumine olema ainumõeldav samm. Ka praegu õiguskomisjonis arutatavad seadusemuudatused on selge viide selle kohta, et purjuspäi liiklusõnnetuse põhjustaja koht pole rahvaesindajate seas. Tegelikult on see punase kaardi näitamine Dmitrijevile.

Muu hulgas on päris põnev, mida räägib, küsib või kuidas hääletab selle seaduseparanduse arutelul Dmitrijev ise. Või kaasab komisjon ta aruteludesse eksperdina, kes ehk paljastab oma kogemuse põhjal, kus on praeguses seaduses kõige laiemad augud, millest on roolijoodikul hea läbi pugeda?

Riigikogust taandumine ei pea noorele poliitikule tähendama karjääri lõppu. Tal on võimalus teha väljaspool riigikogu aktiivset tööd, paista heas mõttes silma ning tulla järgmistel valimistel tagasi. Sulades põikpäiselt Toompea lossi tooli külge, tuleb tal aga leppida majoneesi-Jaani saatusega, kel ei jää uueks tulekuks mingit võimalust.

Kolleegide jahe hoiak ning avalikkuse ja meedia ükskõiksus tema seisukohtade suhtes on samuti see, millega tal järgnevateks aastateks riigikogusse jäädes teenitult arvestada tuleks.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio kommentaarPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics