Omavalitsusjuhtide ”presidendihääletuse” võitsid mittemugav Kaljurand ja rahustav Reps, sõdurkuningas Helme ja meeskonnamängija Nestor jäid viimasteks ({{commentsTotal}})

Mailis Repsi kõrval saavad ametlikeks presidendikandidaatideks ka Marina Kaljurand ja taamal seisev Mart Helme. Autor: Siim Lõvi /ERR

Täna toiminud presidendikandidaatide debatil valisid saalis publikuna viibinud omavalitsusjuhid ja volikogude liikmed 30 protsendiga antud häältest ”presidendiks” Marina Kaljuranna.

Kaljurand kirjeldas ennast kui mitte-mugavuspresidenti ja lubas, et ei ajaks taga odavat populaarsust põhiseaduse hinnaga. Ka leidis Kaljurand, et Eesti võõrkeelne elanikkond peab siin elades arvestama faktiga, et Eestis tuleb üles kasvada kakskeelsena ning pooldas haldusreformi.

Kaljurannale järgnes 2. kohal Mailis Reps 23 protsendiga saalis olnute häältest.

Reps lubas olla tasakaalustav, rahustavaid sõnumeid saatev ning kogukondi ühendav president. Haldusreformile oli ta järsult vastu, väites, et rahastamisküsimustes pole omavalitsustel mingit sõnaõigust.

Poliitiliselt eliidilt ootab Reps ausust ja läbipaistvust – kaasa arvatud oma koduerakonnalt Keskerakonnalt.

3. ja 4. kohta jagasid 15 protsendiga häältest kummalegi debatilt puudunud Siim Kallas ning Allar Jõks. Jõks keeldus end paigutamast teljele konservatiivne-liberaalne, öeldes, et president ei saa end siduda ühegi maailmavaatega.

Jõksi unistuste Eesti oleks vihaprii, selles vaadataks otsustes ka 10-20 aasta taha ning edasijõudmiseks ei peaks kuuluma era- ega perekonda. Haldusreformi Jõks pooldab põhjendusega, et selle eesmärk on parem avalik teenus.

10 protsendiga häältest 5. kohale jäänud Mart Helme nõustus debati moderaatorite temale kokku pandud loosungiga ”Vali Mart Helme – toon tagasi vana hea Pätsu aja!”, kuigi samas kritiseeris ta Konstantin Pätsu vabadussõjalaste liidu likvideerimise ning hääletu alistamise pärast.

Helme lubas olla ”president nagu sõdurkuningas”.

Viimaseks ehk 6. kohale jäänud Eiki Nestor kogus 7 protsenti häältest hoolimata sellest, et on oma loosungi kohaselt ”naeratav naabrimees”.

Haldusreformi meie praeguse demograafilise olukorra tõttu vältimatuks pidanud Nestor lubas president Toomas Hendrik Ilvesest erineda keelekasutuse ja hoiakute poolest ning olla ennemini meeskonnamängija kui ”kõva käsi”.

ERR.ee vahendas ja salvestas täna Harjumaa omavalitsuste Liidu ja Eesti maaomavalitsuste liidu korraldatud debati, kus astusid üles presidendiks pürgivad Mart Helme, Allar Jõks, Marina Kaljurand, Eiki Nestor ja Mailis Reps. Debatti modereerisid Tõnis Leht ja Erik Moora. Siim Kallas, kes algselt andis oma nõusoleku debatis osaleda, moderaatorite sõnul lõpuks selleks aega ei leidnud.

Debatti kuulama olid kutsutud linnade liidu ja kõigi maakondlike omavalitsusliitude liikmete esindajad. Seega oli auditooriumis suur osa potentsiaalseid presidendivalimiste valimiskogu liikmeid, kelle kätte otsus läheb juhul, kui riigikogus presidenti ära ei valita.

Toimetaja: Rain KooliMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.