Itaalia kohtunik Sudaanis kinni peetud eritrealast veel vabaks ei lasknud ({{commentsTotal}})

Vasakul on NCA poolt avaldatud vana foto Mered Medhaniest, paremal aga foto eile Itaalia polits üle antud mehest. Autor: NCA/POLIZIA DI STATO/BBC

Palermo kohtunik otsustas eile, et Eritrea päritolu mees, kes eelmisel nädalal Itaaliale üle anti, jääb vahi alla hoolimata väidetest, et tegu võib olla vale isikuga.

Itaaliale anti 8. juunil üle Sudaanis kinni peetud mees, keda võimuesindajad on pidanud kurikuulsaks eritrealasest inimsmugeldajaks Mered Medhanieks. Kohe hakkasid aga levima väited, et tegu on hoopis Medhanie Tesfarmariam Berhe nimelise mehega, ning ka kinnipeetu ise on ülekuulamisel ametlikult teatanud, et ta on eksikombel vahi alla võetud.

Kohtunik lükkas tagasi advokaat Michele Calantropo taotluse tema klient vabastada, sest taotlus toetub ainuüksi kahtlustatava enda ütlustele, mida aga ei saa pidada olulisemateks nendest argumentidest, mille alusel ta rahvusvahelise operatsiooni käigus kinni peeti.

Prokuratuur omakorda selgitas kohtule, et seni kogutud tõendid viitavad sellele, et mees on Mered Medhanie või vähemalt isik, kes on sooritanud tegusid, mille alusel väljastati vahistamisorder.

"Tabamist" esitleti juba meediale kui suurt läbimurret

Itaalia prokuratuur teatas eelmisel nädalal, et nende käes on 35-aastane Eritrea kodanik Mered Medhanie, kes kannab hüüdnime Kindral ning keda kahtlustatakse tuhandete aafriklaste Euroopasse smugeldamises. Mees peeti juba maikuus rahvusvahelise operatsiooni käigus kinni Sudaanis ja toodi üleeile lennukiga Rooma.

Hiljem aga tegi mehe advokaat avalikuks, et Itaalia vanglas olevaks meheks on Medhanie Tesfarmariam Berhe. Berhe sõbrad ja tuttavad olid kohe pärast meedias levinud fotode ja videote nägemist veendunud, et see pole mõjuvõimas inimsmugeldajate pealik. Väidetavalt on Medhanie Tesfarmariam Berhe Eritreast pärit põgenik, kes elas viimasel ajal Sudaani pealinnas Hartumis.

Mered Medhanie tabamist jõuti juba meediale esitleda kui suurt läbimurret inimsmugeldamise vastases võitluses.

Medhanied süüdistatakse näiteks selles, et ta on otseselt vastutav 2013. aasta oktoobris Itaalia ranniku lähedal toimunud laevahuku eest. Juhtumi käigus hukkus 359 migranti.

Laiemalt süüdistatakse Medhanied selles, et ta juhtis üht suurematest kuritegelikest rühmitustest, mis Aafrika ja Liibüa vahel migrantide liikumist korraldas, saates inimesi Vahemerele vaevu meresõiduks kõlbulikes paatides.

Väidetavalt võttis Medhanie eeskuju Liibüa endisest diktaatorist Muammar Gaddafist, püüdis temaga väliselt sarnaneda ja kasutas liiklemiseks tanki.

Telefonisalvestistest ilmneb, et Medhanie smugeldas Euroopasse 7000-8000 inimest. Ühes telefonikõnes heidab ta paatide ülerahvastamise üle nalja.

Migrandid maksid Mehdaniele Aafrikast Euroopasse pääsemiseks kuni 5000 USA dollarit.

2014. aastal saabus Itaaliasse 170 000 migranti, mullu oli neid 153 800. Tänavu on Itaaliasse jõudnud ligi 40 000 sisserändajat.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.