Ankara taotleb NATO Egeuse missiooni lõpetamist ({{commentsTotal}})

Smugeldajate kasutatud paat Egeuse meres asuva Lesbose saare rannal Autor: Yannis Behrakis/Reuters/Scanpix

USA, Suurbritannia ja Saksamaa algatus laiendada NATO meremissiooni võitlemaks inimkaubandusega Egeuse merel on põrkunud Türgi vastuseisule. Türgi taotleb meremissiooni lõpetamist.

Kaitseorganisatsiooni sõjalaevad alustasid patrullimist Lesbose ja Chiose saare juures Egeuse mere põhjaosas nelja kuu eest vastavalt Saksamaa vahendatud lepingule ning äsja teatas USA, et missiooniga liitub veel üks laev, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Türgi on aga tõkestanud kavatsused laiendada missiooni lõuna poole Kosi ja Samose saare piirkonda. Ametlikult põhjendab Ankara oma blokeerimist tõigaga, et mõlema saare ümbrus on demilitariseeritud tsoon, kuid sellega Türgi enam ei piirdu, sest nõuab ka käimasoleva meremissiooni täielikku lõpetamist.

Türgi riigiametnikud on teiste NATO liikmesriikide kolleegidele rääkinud, et operatsioon on eesmärgi saavutanud, mistõttu tuleks see juba juulist alates lõpetada.

Türgist Kreekasse püüdlevate migrantide arv on võrreldes aasta algusega tõesti märkimisväärselt vähenenud ja seetõttu peaks NATO pöörduma Türgi hinnangul tagasi oma algse funktsiooni juurde ning tegelema oma liikmesriikide kaitsmisega algsete ohtude vastu.

Erdogan: Must meri on Venemaa järv

Türgi ja Rumeenia on kaks liikmesriiki, kelle arvates peaks kaitseorganisatsioon viima oma laevastiku hoopis Mustale merele, et seista seal vastu Vene ekspansionismile.

Türgi presidendi Recep Tyyip Erdogani sõnul on Venemaa muutnud Musta mere sisuliselt oma järveks. Erdogan ütles NATO peasekretärile Jens Stoltenbergile juba aprillis, et oma osa on selles NATO passiivsusel Musta mere piirkonnas.

NATO: missioon on tõhus

Teised NATO liikmed eeskätt USA, Ühendkuningriik ja Saksamaa tahavad Egeuse missiooni jätkumist väites, et ainult nii saab lahti migrante Aasiast Euroopasse smugeldavatest inimkaubitsejatest. Ühtlasi aitavat missioon ka Kreeka ja Türgi piirivalvel oma ülesandeid paremini täita.

Ka Stoltenbergi sõnul on Egeuse missioon tõhus ja peab seetõttu jätkuma. Lääne diplomaatide sõnul on Ankara jonn põhjustatud suuresti territoriaalsetest erimeelsustest Kreekaga.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.