Rootsi plaan majutada põgenikke vanas kruiisilaevas võttis kummalise pöörde ({{commentsTotal}})

Ocean Gala 2011. aastal, siis kandis laev veel nime Island Escape.
Ocean Gala 2011. aastal, siis kandis laev veel nime Island Escape. Autor/allikas: Allie Caulfield/Wikimedia Commons

Rootsis on puhkenud kummaline vaidlus seoses kruiisilaevaga, mida taheti kasutada varjupaigataotlejate majutamiseks.

1981. aastal ehitatud MV Ocean Gala saabus käesoleval nädalal Härnösandi vallas asuvasse Utansjö sadamasse, kuid selgus, et keegi ei soovi seda sinna - ei migratsiooniamet, vald ega ka kohalikud elanikud, vahendavad Yle ja Rootsi Raadio.

Lisaks pole sadamal tegelikult luba nii suurt laeva vastu võtta. Ujuvhotellina kasutatav kruiisilaev on 185 meetrit pikk ning sinna mahub ligi 1800 inimest.

Migratsiooniamet väidab, et neil pole seda laeva enam vaja ning väidetavalt polevat ka ametnikud teadnud, et laev Rootsi poole teel oli. Laeva omanikfirma Floating Accommodations (Floating Accommodations Sweden AB omanikfirma on omakorda US Shipbrokers - Toim.) aga kinnitab, et esimesed varjupaigataotlejad võivad laeva kolida juba kahe nädala jooksul.

Leping sõlmiti aasta alguses

Migratsiooniamet ja Floating Accomodations kirjutasid laeva rendilepingu alla aasta alguses. Lepingu kohaselt rendib amet kogu laeva, sõltumata sellest, kui palju varjupaigataotlejaid seal elama hakkab. Nädalas peab riik laeva kasutamise eest maksa firmale 5,6 miljonit Rootsi krooni ehk umbes 600 000 eurot ning seega aastas läheb see maksma rohkem kui 31 miljonit eurot.

"Me sõlmisime sellise lepingu, et me üleüldse saaksime selle laeva oma kasutusse. Tuleb meeles pidada, et siis me vajasime hädasti majutuskohti," rääkis migratsiooniameti osakonnajuhataja Willis Åberg ja rõhutas, et veel veebruaris oli surve majutuskohtade leidmiseks äärmiselt suur.

Eelmisel aastal saabus Rootsi 160 000 varjupaigataotlejat. Viimase kolme kuu jooksul on aga saabujaid olnud umbes 2000 inimest kuus. "Sellist lepingut me praegu enam ei allkirjastaks," tunnistas Åberg.

"Köök on valmis, külmikutes on toitu"

Migratsiooniamet, Härnösandi vald ja laeva omanikfirma vaidlevad nüüd selle üle, milliseid lubasid on vaja, et laevas saaks üleüldse varjupaigataotlejaid majutama hakata.

Omanikfirma on kindel, et nemad lähtuvad igal juhul algselt sõlmitud lepingu tingimustest. Norra ettevõtte kinnitusel on laev kohandatud vastavalt migratsiooniameti ja varjupaigataotlejate vajadustele.

"Me oleme valmis varjupaigataotlejaid vastu võtma. Köök on valmis, külmikutes on toitu," selgitas firma kõneisik Kjell Tandberg ja lisas, et firma on laeva kohandamiseks investeerinud juba 70 miljonit krooni ehk ligi 7,5 miljonit eurot.

Härnosandi vald aga laeva oma sadamasse ei soovi ning vallajuhtide sõnul peab olema laeval ehitusluba, et seda saaks majutamiseks kasutada. Sellist luba aga vald anda ei soovi.

Floating Accomodations aga on seisukohal, et mingit ehitusluba pole vaja, sest merel kehtivad teised reeglid kui maal - laev tegutseb veeteedeameti haldusalas ning seda reguleerivad rahvusvahelised reeglid.

Migratsiooniameti arvates aga peaks laeva puhul lähtuma Rootsi reeglitest ja seadustest.

Kohalikud elanikud muretsevad

Kõige tipuks on selgunud, et Utansjö sadamas ei tohi üldse nii suured laevad randuda ning seega on vald teinud sadama omanikfirma vastu kuriteoavalduse. Sadama omanik on aga kadunud ja ei vasta ei telefonile ega e-kirjadele.

Utansjö sadam asub paarikümne kilomeetri kaugusel Härnösandi asulast, kus elab umbes 200 inimest. Sealsed elanikud on nüüd mures, sest ei kujuta ette, mida 1800 varjupaigataotleja saabumine piirkonna igapäevaelu jaoks tähendaks.

"Ma ei saa aru, kuidas see toimiks. Ja siin ei ole neil mitte midagi teha," rääkis kohalik elanik Stefan E. teleintervjuus.

Sadama näol on sisuliselt tegu vana tööstuskaiga. Seal ei ole mingeid teenuseid. Kohalikud elanikud süüdistavad nüüd laeva omanikku ahnuses.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema