Galerii ja video: Kolga mõisa katus süttis välgulöögist ({{commentsTotal}})

{{1466067448000 | amCalendar}}

Harjumaal Kuusalu vallas läks välgulöögist põlema Kolga mõisa peahoone katus, ütles mõisahoones tegutseva muuseumi juht Anu Karjatse, kes tulekahju puhkedes tähistas koos mõisa omaniku Anu Koppeliga muusemi kümnendat sünnipäeva.

Häirekeskus sai teate tulekahjust Kolga alevikus kell 11.24. Päästeameti teatel põles mõisa peahoone katus umbes 10 ruutmeetri ulatuses. Päästjad panid põlengule piiri, inimesed tulekahjus viga ei saanud.

Kolga muuseumi juht Anu Karjatse kinnitas ERR-i raadiouudistele, et praeguseks on kõik korras. "Tõesti siin välkus ja paukus, mistõttu me mõtlesime valitsejamajas, kus asub ka Kolga muuseum, et kuhugi ta sisse lõi. Kui me mõisa peahoonesse jõudsime, siis tundsime lõhna, mille järgi võis oletada, et kusagil ikkagi suitsu on, kuni me avastasime, et meie enda mõis põleb," rääkis Karjatse.

Mõisa katusekonstruktsioonides tekkinud põlengut suudeti lähiümbrusest kogutud tulekustutitega kontrolli all hoida, kuni sündmuskohale jõudis Kolga vabatahtlike päästjate komando.

 

Esimesed teated Ida-Harjumaal Pudisoo jõe seljandikul asuva Kolga mõisa kohta pärinevad 13. sajandist, kui mõis kuulus Eestimaa hertsogkonda valitsenud Taani kuningas Valdemar II pojale hertsog Kanutile.

Ajaloo keerdkäikudes on mõisa omanikeks olnud Gotlandi Roma mungaklooster, Taani ja Norra kuningas Christian II, Taani ja Norra kuningas Frederik I teener Hans Natzmar, seejärel Rassowid ja Remlingroded, Liivi sõja ajal oli mõisa rentnikuks Taani kuninga läänimees Christoph von Münchhausen, seejärel De la Gardie suguvõsale ning hiljem von Stenbockidele.

Nõukogude okupatsiooni saabumisega 1940. aastal Kolga maavaldus natsionaliseeriti ning sinna loodi hiljem Kirovi kolhoosi Kolga osakonna keskus.

Üle kolmesaja aasta von Stenbockide suguvõsale kuulunud Kolga mõisa uueks omanikuks sai 2014. aasta suvel Adelberg kinnisvara omanik Anu Koppel.

Toimetaja: Marek Kuul, Allan RajaveeViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema