Galerii ja video: Kolga mõisa katus süttis välgulöögist ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
7 pilti
Autor: Siim Lõvi /ERR
{{1466067448000 | amCalendar}}

Harjumaal Kuusalu vallas läks välgulöögist põlema Kolga mõisa peahoone katus, ütles mõisahoones tegutseva muuseumi juht Anu Karjatse, kes tulekahju puhkedes tähistas koos mõisa omaniku Anu Koppeliga muusemi kümnendat sünnipäeva.

Häirekeskus sai teate tulekahjust Kolga alevikus kell 11.24. Päästeameti teatel põles mõisa peahoone katus umbes 10 ruutmeetri ulatuses. Päästjad panid põlengule piiri, inimesed tulekahjus viga ei saanud.

Kolga muuseumi juht Anu Karjatse kinnitas ERR-i raadiouudistele, et praeguseks on kõik korras. "Tõesti siin välkus ja paukus, mistõttu me mõtlesime valitsejamajas, kus asub ka Kolga muuseum, et kuhugi ta sisse lõi. Kui me mõisa peahoonesse jõudsime, siis tundsime lõhna, mille järgi võis oletada, et kusagil ikkagi suitsu on, kuni me avastasime, et meie enda mõis põleb," rääkis Karjatse.

Mõisa katusekonstruktsioonides tekkinud põlengut suudeti lähiümbrusest kogutud tulekustutitega kontrolli all hoida, kuni sündmuskohale jõudis Kolga vabatahtlike päästjate komando.

 

Esimesed teated Ida-Harjumaal Pudisoo jõe seljandikul asuva Kolga mõisa kohta pärinevad 13. sajandist, kui mõis kuulus Eestimaa hertsogkonda valitsenud Taani kuningas Valdemar II pojale hertsog Kanutile.

Ajaloo keerdkäikudes on mõisa omanikeks olnud Gotlandi Roma mungaklooster, Taani ja Norra kuningas Christian II, Taani ja Norra kuningas Frederik I teener Hans Natzmar, seejärel Rassowid ja Remlingroded, Liivi sõja ajal oli mõisa rentnikuks Taani kuninga läänimees Christoph von Münchhausen, seejärel De la Gardie suguvõsale ning hiljem von Stenbockidele.

Nõukogude okupatsiooni saabumisega 1940. aastal Kolga maavaldus natsionaliseeriti ning sinna loodi hiljem Kirovi kolhoosi Kolga osakonna keskus.

Üle kolmesaja aasta von Stenbockide suguvõsale kuulunud Kolga mõisa uueks omanikuks sai 2014. aasta suvel Adelberg kinnisvara omanik Anu Koppel.

Toimetaja: Marek Kuul, Allan RajaveeFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.