Plaanitav "suusavaheaeg" lükkab suvevaheaja alguse nädala võrra edasi ({{commentsTotal}})

Talvine ilm jätkub. Autor: Martin Dremljuga/ERR

Haridus- ja teadusministeerium soovib kehtestada senise nelja vaheaja asemel viis vaheaega. Ministeeriumi üldharidusosakonna juhataja Irene Käosaare sõnul on muudatuse eesmärgiks ühtlasemalt jaotada kevadist õppekoormust, kuid lisanduv vaheaeg pikendaks kooliaastat ligi nädala võrra.

2012. aasta juulis tegi koolijuhtide ühendus haridusministeeriumile ettepaneku kehtestada õppekoormuse vähendamiseks viis vaheaega. Neli aastat hiljem on ministeeriumi laual eelnõu viienda vaheaja kehtestamiseks, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Üldharidusosakonna juhataja Irene Käosaare sõnul väsitab pikem kevadine õppeperiood õpilasi. "Veebruari lõpuks ei jaksa nad tegelikult õppeprotsessis osaleda nii nagu me tahaks, mistõttu mõistlik sinna (veebruari lõppu - toim.) tekitada üks vaheaeg juurde, et õpilased saaksid puhata ja panustada rohkem õppetöösse teistel aegadel," selgitas Käosaar eelnõu tausta.

Seda, et viienda vaheaja lisandumisel tuleks lühema perioodi jooksul rohkem õppida, Käosaare sõnul kartma ei pea. "Me ei vähenda õppepäevade arvu, vaid nihutame veidi õppegraafikut, mis aga ei tähenda õppemahu ega -koormuse kasvu," kinnitas üldharidusosakonna juhataja.

Paar aastat tagasi said koolid ja omavalitsused õiguse soovi korral kehtestada riiklikust süsteemist erinevaid vaheaegu. Nii on nelja aasta jooksul nn viie vaheaja süsteemi kasutanud näiteks Tartu Tamme Gümaasiumi ja Tartu Erakool.

Tartu Erakooli juhi Urmo Uibolehe sõnul on lisavaheaja mõju märgatav. "Viimase aasta jooksul pole ma statistiliselt võrdlednud tulemusi, kuid kahel esimesel aastal, kui me seda proovisime, siis võrdlesin õpilaste haigestumiste hulka ning võrdlusest selgus, et vahe oli märgatav, kuna aasta teises pooles õpilased tervemad ja õpetajate töörõõm on tänu lisavaheajale kasvanud," leidis Uiboleht.

Tartu linnavalitsuse haridusosakonna juhataja Riho Raave sõnul aitaks riiklikult kehtestatud lisavaheaeg ühtlustada praegust olukorda. "Just huvikoolid on pöördunud meie poole selles küsimuses, sest nemad tahavad planeerida üritusi traditsioonilistel koolivaheaegadel, aga kui need ajad pole samad, siis tekib küsimus, kuidas erinevate vaheaegadega toime tulla," märkis Raave.

Plaanide kohaselt jääks alates ülejärgmisest õppeaastast lisanduv viies "suusavaheaeg" veebruari lõppu. Uus paus õppetöös nihutaks kevadvaheaja aprilli lõppu ning suvevaheaja algust nädala võrra edasi juunikuu teise nädalasse.

Toimetaja: Allan RajaveeMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.