Aafrika riigijuhtidele mõeldud "hea juhtimise preemia" jäi taas välja andmata ({{commentsTotal}})

1987. aastast saadik Zimbabwe presidendiks olnud 92-aastane Robert Mugabe kavatseb "rahva tungival soovil" uuesti riigipeaks kandideerida. Autor: Reuters/Scanpix

Endistele Aafrika riigijuhtidele mõeldud rahvusvahelist preemia, millega soovitakse pöörata tähelepanu edusammudele demokraatia ja juhtimise vallas, jääb ka käesoleval aastal välja andmata, sest ühtegi kriteeriumidele vastavat kandidaati ei leitud.

Preemia (Ibrahim Prize for Achievement in African Leadership) kutsus 2006. aastal ellu Sudaanist pärit telekomiettevõtja Mo Ibrahim, vahendas Reuters.

Selleks, et 5 miljoni dollari suurust preemiat võita, peab kandidaadiks olema endine riigi- või valitsusjuht, kes sai omal ajal võimule demokraatlike valimiste tagajärjel ning kelle ametiaja lõpp jäi viimase kolme aasta sisse. Samuti on tingimuseks, et riigijuht oli ametis vaid põhiseadusega ette nähtud aja.

Lisaks on vaja, et preemia vääriline riigijuht näitas oma ametiajal üles silmapaistvaid edusamme oma riigi arendamisel ja vaesuse vähendamisel.

5 miljonit dollarit antakse laureaadile 10 aasta jooksul ning pärast seda saab ta oma eluaja lõpuni igal aastal 200 000 dollarit. Samuti saab ta igal aastal taotleda 200 000 dollarit mõne endaga seotud heategevusprojekti jaoks.

Täna teatas seitsmeliikmeline komisjon, et 2015. aasta puhul sobivaid kandidaate ei leitud.

Seni on Ibrahimi preemia saanud vaid neli endist riigijuhti: Joaquim Alberto Chissano (Mosambiigi president aastatel 1986-2005), Festus Gontebanye Mogae (Botswana president aastatel 1998-2008), Pedro Verona Rodrigues Pires (Cabo Verde president aastatel 2001-2011) ja Hifikepunye Pohamba (Namiibia president aastatel 2005-2015). Lisaks sai Lõuna-Aafrika Vabariigi endine president Nelson Mandela 2007. aastal aupreemia.

"Kui me kümme aastat tagasi alustasime, siis seadsime lati teadlikult väga kõrgele," selgitas Mo Ibrahim. "Me tahame, et see preemia näitaks valgust väljapaistvale juhtimisele ja et see pakuks eeskuju kogu ühiskonnale. Lisaks toetaksime laureaate, et nad saaksid kontinendil oma tarkust ja kogemusi jagada."

Kuigi sõjaväelisi riigipöördeid ja ebastabiilsust on Aafrikas vähemaks jäänud, üritab osa riigijuhte endiselt oma mandaadist kauem võimul püsida, eriti sageli kasutatakse selleks põhiseaduse muutmist ja muid juriidilisi võtteid.

Toimetaja: Laur ViirandTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.