Aafrika riigijuhtidele mõeldud "hea juhtimise preemia" jäi taas välja andmata ({{commentsTotal}})

1987. aastast saadik Zimbabwe presidendiks olnud 92-aastane Robert Mugabe kavatseb
1987. aastast saadik Zimbabwe presidendiks olnud 92-aastane Robert Mugabe kavatseb "rahva tungival soovil" uuesti riigipeaks kandideerida. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Endistele Aafrika riigijuhtidele mõeldud rahvusvahelist preemia, millega soovitakse pöörata tähelepanu edusammudele demokraatia ja juhtimise vallas, jääb ka käesoleval aastal välja andmata, sest ühtegi kriteeriumidele vastavat kandidaati ei leitud.

Preemia (Ibrahim Prize for Achievement in African Leadership) kutsus 2006. aastal ellu Sudaanist pärit telekomiettevõtja Mo Ibrahim, vahendas Reuters.

Selleks, et 5 miljoni dollari suurust preemiat võita, peab kandidaadiks olema endine riigi- või valitsusjuht, kes sai omal ajal võimule demokraatlike valimiste tagajärjel ning kelle ametiaja lõpp jäi viimase kolme aasta sisse. Samuti on tingimuseks, et riigijuht oli ametis vaid põhiseadusega ette nähtud aja.

Lisaks on vaja, et preemia vääriline riigijuht näitas oma ametiajal üles silmapaistvaid edusamme oma riigi arendamisel ja vaesuse vähendamisel.

5 miljonit dollarit antakse laureaadile 10 aasta jooksul ning pärast seda saab ta oma eluaja lõpuni igal aastal 200 000 dollarit. Samuti saab ta igal aastal taotleda 200 000 dollarit mõne endaga seotud heategevusprojekti jaoks.

Täna teatas seitsmeliikmeline komisjon, et 2015. aasta puhul sobivaid kandidaate ei leitud.

Seni on Ibrahimi preemia saanud vaid neli endist riigijuhti: Joaquim Alberto Chissano (Mosambiigi president aastatel 1986-2005), Festus Gontebanye Mogae (Botswana president aastatel 1998-2008), Pedro Verona Rodrigues Pires (Cabo Verde president aastatel 2001-2011) ja Hifikepunye Pohamba (Namiibia president aastatel 2005-2015). Lisaks sai Lõuna-Aafrika Vabariigi endine president Nelson Mandela 2007. aastal aupreemia.

"Kui me kümme aastat tagasi alustasime, siis seadsime lati teadlikult väga kõrgele," selgitas Mo Ibrahim. "Me tahame, et see preemia näitaks valgust väljapaistvale juhtimisele ja et see pakuks eeskuju kogu ühiskonnale. Lisaks toetaksime laureaate, et nad saaksid kontinendil oma tarkust ja kogemusi jagada."

Kuigi sõjaväelisi riigipöördeid ja ebastabiilsust on Aafrikas vähemaks jäänud, üritab osa riigijuhte endiselt oma mandaadist kauem võimul püsida, eriti sageli kasutatakse selleks põhiseaduse muutmist ja muid juriidilisi võtteid.

Toimetaja: Laur ViirandMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema