Prantsusmaa saadab Kremlile lähedal seisva fänniliidri riigist välja ({{commentsTotal}})

Fänniliider Aleksandr Šprõgin (vasakul) koos Vladimir Putiniga 2010. aastal.
Fänniliider Aleksandr Šprõgin (vasakul) koos Vladimir Putiniga 2010. aastal. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsusmaa saadab riigist välja Venemaa jalgpallifänne ühendava organisatsiooni juhi Aleksandr Šprõgini. Temaga koos saadetakse Prantsusmaalt välja veel 20 isikut.

Ülevenemaaline Poolehoidjate Ühenduse (Всероссийское объединение болельщиков ehk ВОБ) juht Šprõgin oli üks neist Venemaa kodanikest, kelle bussi Prantsuse politsei üleeile Cannes'is kinni pidas, vahendasid BBC, Reuters jt.

Seltskond oli siis teel Marseille'st Lille'i, et vaadata seal Venemaa ja Slovakkia vahelist jalgpallimängu.

Kinnipidamise põhjuseks oli Marseille's enne Venemaa ja Inglismaa vahelist mängu puhkenud vägivallalaine. Fännide kinnipidamine tekitas Moskvas pahameelt ning sellega seoses kutsuti Vene välisministeeriumisse selgitusi andma isegi Prantsusmaa suursaadik.

Kolme Vene fänni aga teistega koos välja ei saadeta, vaid neil tuleb peagi Marseille' vägivalla asjus kohtu ette astuda. Varem on teatatud, et ühel läbi pekstud inglasest fännil on arstid diagnoosinud ajusurma.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles aga eile riigiduuma ees kõneldes, et Inglismaa jalgpallifännide provokatsioone EM-il ei ole võimalik ignoreerida.

Euroopa jalgpalliliit UEFA määras Venemaa jalgpallikoondisele nende fännide märatsemise eest tingimisi diskvalifitseerimise käimasolevalt EM-finaalturniirilt ning 150 000 euro suuruse rahatrahvi. Turniirilt eemaldamise karistus pööratakse täitmisele, kui Venemaa poolehoidjad peaksid turniiri jooksul staadioni piirides veel mõne intsidendi korraldama. UEFA karistus reguleerib küll üksnes staadioni piirides toimuvat, linnatänavatel juhtunuga peavad tegelema Prantsusmaa võimud.

Meedias arutletakse, kui palju Kreml Vene vutihuligaanide tegevust toetab

Šprõgini juhitud organisatsioonil on ka Kremli toetus, samas on teada, et mehel on (olnud) vägagi paremäärmuslikud vaated ning sotsiaalmeedias levival fotol on näha isegi seda, kuidas ta parema käega natsidele omast nn Rooma tervitust teeb.

Meedias on juhitud tähelepanu asjaolule, et kui Briti vutihuligaanide halva käitumise näol on olnud tegu kaootiliste tänavarahutustega, siis Venemaa huligaanide puhul - eriti mis puudutab Marseille' staadioni tribüünidel toimunud rünnakut - on märgata, et vägivald on põhjalikult organiseeritud ning selle täideviijateks on olnud just massikakluseks põhjaliku ettevalmistuse saanud isikud.

Märkimisväärne on ka asjaolu, et kui London on vägivalla igati hukka mõistnud, siis alles sel nädalal kiitis riigiduuma asespiiker ja Venemaa jalgpalliliidu (RFS) täitevkomitee liige Igor Lebedev Vene fänne eduka kaklemise eest. "Ma ei näe fännide kakluses midagi hirmsat. Vastupidi, meie poisid on tublid. Jätkake samas vaimus!" kirjutas Lebedev Twitteris.

Paljud väljaanded, eriti Briti lehed ning Vene opositsiooni allikad, kahtlustavad, et Vene jalgpallihuligaanide tegevusel on Kremli luba ning et mõnevõrra sarnaneb see toetusega, mida on pälvinud näiteks kurikuulsa Ööhuntide motoklubi liikmed.

Venemaa opositsiooni esindajad on samuti rääkinud, et jalgpallihuligaanide näol olevat tegu sama vägivaldse seltskonnaga, keda näiteks kodumaal kasutatakse opositsionääride ahistamiseks. Näiteks tuntud opositsioonimeelne ajakirjanik Julia Latõnina arvas ajalehes Novaja Gazeta, et Prantsusmaal toimunud sündmustel võidi harjutada "spontaanseid pogromme" nii Venemaal kui ka "kuskil Tallinnas või Narvas".

Toimetaja: Laur Viirandproovisproovis
Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics