Kirsbergi väljaheitmine Vabaerakonnast tekitas parteis tulise vaidluse ({{commentsTotal}})

Jüri Adams (vasakul).
Jüri Adams (vasakul). Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Georg Kirsbergi rassistlike avalduste tõttu Vabaerakonnast väljaheitmine tekitas partei juhatuses tuliseid vaidlusi, selgub Vabaerakonna nädalakirjas avaldatud liikmete seisukohtadest.

Kirsbergi väljaheitmise vastu oli näiteks juhatuse liige Mati Ilisson. "Ma ei soovi tagantjärele sugugi õigustada noore inimese käitumist, aga me tegime ülikiiresti avaliku "ülespoomise". Me ei kavatsenudki temaga sisulist dialoogi pidada, teda eelnevalt ära kuulata. Kus on mõistmine ja hoolivus, mida oleme erakonnana ühiskonnale lubanud? Kas me üldse soovisime teada saada, miks inimene käitub sellisel viisil, mis meile ei meeldi? Me sõitsime „teerulliga“ üle noore mehe. Kas tõesti selle nimel, et meil on nii lihtsam ja mugavam, et meid ei kritiseeritaks mõnede inimeste või meedia poolt? Või et saaksime ehk hoida tähelepanu eemal asjadest, mis meil omal tegemata?" küsis Ilisson.

Väljaheitmise protsessi kritiseeris ka riigikogu liige Jüri Adams, kes märkis, et Kirsbergi juhtumi puhul puudus vajadus käsitleda seda kiireloomulisena.

Adamsi seisukohaga nõustus Jaanus Ojangu, kes lisas, et liikmehaldusse ei saa suhtuda "omakohtu" stiilis. "Tuldi kokku, keegi tegi ettepaneku ja tehti lihtsalt hüsteeriaga ära," märkis ta.

Aimar Altosaar leiab samas, et Vabaerakond on pärast 9. juuni juhatuse väljaarvamise otsust erakonnana tugevam, selgem ning oma toetajatele arusaadavam.

"Me seadsime piiri, mida meie erakond poliitikas kindlasti mitte kunagi ei ületa. Vabadus tähendab eelkõige vastutust, Vabaerakonna vastutus on hoida ühiskonda koos, hoida ära lõhede süvenemist elanikkonna rühmade vahel ning kindlasti vältida igasugust vastandumist rahvusliku, religioossel või rassilisel pinnal. On ka öeldud, et meie vabadus kätega vehkida ulatub nii kaugele, kui kaugel on teise inimese nina. Kahjuks Georg seda vabaduse piiri silmnähtavalt ei tajunud," sõnas Altosaar.

"Erakonna juhatuse otsus kinnitas, et lähtume oma poliitikakujunduses kristlikest ja euroopalikest väärtustest," lisas ta.

Juhatuse liige Elo Lutsepp kirjutas samuti, et Kirsbergi väljaheitmise otsus oli õige. "Koosoleku üliemotsionaalses ja plahvatuslikus õhkkonnas hääletasin oma põhimõtete järgi," sõnas Lutsepp.

Möödunud nädalal kogunenud Vabaerakonna juhatus arvas pärast juhatuse liikmete ja Georg Kirsbergi seisukohtade ärakuulamist ta erakonna liikmeskonnast välja. Põhjuseks oli erakonna mainet kahjustav tegevus ning vastandumine erakonna väärtustele.

Herkel: otsus oli õige

Vabaerakonna esimees kommenteeris Kirsbergi väljaheitmisega seonduvat järgmiselt.

"Mina arvan, et antud juhul oli see otsus õige ja pigem küsimus tuleb püstitada niiviisi, et miks ei tehtud seda varem," ütles ta.

"Selles osas eriarvamusi ei olnud, et Georg Kirsbergi väljendid, mida ta on kasutanud ja viis, kuidas ta oma vaateid on esitanud ei ole Vabaerakonnale sobiv, ükskõik, kui vabalt me seda võtaksime. /.../ Kui on mingisuguseid eriarvamusi, siis võib-olla otsuste tegemise tempos," lausus Herkel.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema