Kirsbergi väljaheitmine Vabaerakonnast tekitas parteis tulise vaidluse ({{commentsTotal}})

Jüri Adams (vasakul). Autor: Rene Suurkaev / ERR

Georg Kirsbergi rassistlike avalduste tõttu Vabaerakonnast väljaheitmine tekitas partei juhatuses tuliseid vaidlusi, selgub Vabaerakonna nädalakirjas avaldatud liikmete seisukohtadest.

Kirsbergi väljaheitmise vastu oli näiteks juhatuse liige Mati Ilisson. "Ma ei soovi tagantjärele sugugi õigustada noore inimese käitumist, aga me tegime ülikiiresti avaliku "ülespoomise". Me ei kavatsenudki temaga sisulist dialoogi pidada, teda eelnevalt ära kuulata. Kus on mõistmine ja hoolivus, mida oleme erakonnana ühiskonnale lubanud? Kas me üldse soovisime teada saada, miks inimene käitub sellisel viisil, mis meile ei meeldi? Me sõitsime „teerulliga“ üle noore mehe. Kas tõesti selle nimel, et meil on nii lihtsam ja mugavam, et meid ei kritiseeritaks mõnede inimeste või meedia poolt? Või et saaksime ehk hoida tähelepanu eemal asjadest, mis meil omal tegemata?" küsis Ilisson.

Väljaheitmise protsessi kritiseeris ka riigikogu liige Jüri Adams, kes märkis, et Kirsbergi juhtumi puhul puudus vajadus käsitleda seda kiireloomulisena.

Adamsi seisukohaga nõustus Jaanus Ojangu, kes lisas, et liikmehaldusse ei saa suhtuda "omakohtu" stiilis. "Tuldi kokku, keegi tegi ettepaneku ja tehti lihtsalt hüsteeriaga ära," märkis ta.

Aimar Altosaar leiab samas, et Vabaerakond on pärast 9. juuni juhatuse väljaarvamise otsust erakonnana tugevam, selgem ning oma toetajatele arusaadavam.

"Me seadsime piiri, mida meie erakond poliitikas kindlasti mitte kunagi ei ületa. Vabadus tähendab eelkõige vastutust, Vabaerakonna vastutus on hoida ühiskonda koos, hoida ära lõhede süvenemist elanikkonna rühmade vahel ning kindlasti vältida igasugust vastandumist rahvusliku, religioossel või rassilisel pinnal. On ka öeldud, et meie vabadus kätega vehkida ulatub nii kaugele, kui kaugel on teise inimese nina. Kahjuks Georg seda vabaduse piiri silmnähtavalt ei tajunud," sõnas Altosaar.

"Erakonna juhatuse otsus kinnitas, et lähtume oma poliitikakujunduses kristlikest ja euroopalikest väärtustest," lisas ta.

Juhatuse liige Elo Lutsepp kirjutas samuti, et Kirsbergi väljaheitmise otsus oli õige. "Koosoleku üliemotsionaalses ja plahvatuslikus õhkkonnas hääletasin oma põhimõtete järgi," sõnas Lutsepp.

Möödunud nädalal kogunenud Vabaerakonna juhatus arvas pärast juhatuse liikmete ja Georg Kirsbergi seisukohtade ärakuulamist ta erakonna liikmeskonnast välja. Põhjuseks oli erakonna mainet kahjustav tegevus ning vastandumine erakonna väärtustele.

Herkel: otsus oli õige

Vabaerakonna esimees kommenteeris Kirsbergi väljaheitmisega seonduvat järgmiselt.

"Mina arvan, et antud juhul oli see otsus õige ja pigem küsimus tuleb püstitada niiviisi, et miks ei tehtud seda varem," ütles ta.

"Selles osas eriarvamusi ei olnud, et Georg Kirsbergi väljendid, mida ta on kasutanud ja viis, kuidas ta oma vaateid on esitanud ei ole Vabaerakonnale sobiv, ükskõik, kui vabalt me seda võtaksime. /.../ Kui on mingisuguseid eriarvamusi, siis võib-olla otsuste tegemise tempos," lausus Herkel.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.