Nestori hinnangul valib parlament augusti lõpus presidendi ära ({{commentsTotal}})

Autor: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu sotsiaaldemokraadist esimehe Eiki Nestori hinnangul valib parlament augusti lõpus presidendi ära.

"Täna ei oskaks küll öelda, et riigikogu sellega [29. augustil presidendi valimisega riigikogus] hakkama ei saa. Usun, et saab," ütles Nestor neljapäeval ajakirjanikele riigikogu kevadistungjärgu tööst kokkuvõtet tehes.

Kolmapäeva õhtul arutasid riigikogus esindatud kuue erakonna esindajad võimalust leida ühine presidendikandidaat, kelle poolt hääletaks vajalikud 68 saadikut. Kohtumine lõppes tõdemusega, et enne, kui kõikide erakondade - eelkõige aga Reformierakonna kandidaat - ei ole selgunud, pole võimalik protsessiga edasi minna.

Nestori hinnangul kohtumine õnnestus kasvõi juba seetõttu, et eelmistel presidendivalimistel ei saadud kõiki parlamendierakondi isegi ühise laua.

"Aga loota, et eile oleks ühisele seisukohale jõutud, oleks liiga optimistlik," sõnas Nestor. "Küllap suvised debatid annavad tõuke ja kokkuleppele jõutakse. Presidendi valimine on riigikogu kohustus ja ka põhiseaduse mõte, arvan ma."

Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluva riigikogu aseesimehe Helir-Valdor Seeder sõnul on aga praegu võimalik täpsemini 29. augusti ilma ennustada, kui seda, kas ja keda sel päeval parlamendis valitakse. "Olen Eikist [Nestorist] ettevaatlikum, et parlament on võimeline või üldse peaks presidendi ära valima. Arvan, et see kujuneb väga keeruliseks," sõnas ta.

Keskerakondlasest riigikogu aseesimees Jüri Ratas ütles, et "protsess on tervitatav ja soov leida ühisosa igati mõistlik". "Eks iga erakond peab valima selle naise või mehe, kes nende arvates on parim. Ma tean, et ühel kandidaadil [Keskerakonna kandidaadil Mailis Repsil] on 27 allkirja juba paberil ja teda saab esitada, aga usun, et kandidaate tuleb veel," lausus Ratas.

Riigikogu esimees Eiki Nestor kutsus president Toomas Hendrik Ilvese ettepanekul kokku riigikogu erakorralise istungjärgu 29. augustil algusega kell 13, istungjärgu päevakorras on üks punkt - presidendi valimine.

Presidendi äravalimiseks riigikogus on vaja vähemalt 68 poolthäält ühele kandidaadile, kandidaadi saab esitada vähemalt 21 riigikogu saadikut.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNSMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.