Eesti pangad plaanivad võimaldada uute klientide kaugtuvastamist ({{commentsTotal}})

Pangakaardid. Autor: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Eesti pangad soovivad uute kliendisuhete loomisel hakata kasutama kaugtuvastust, mis võimaldaks välismaalasest e-residendil saada panga kliendiks ja konto omanikuks ilma Eestisse tulemata.

"Meil on hea meel, et kaugtuvastuse võimalus seadustesse sai," kommenteeris BNS-ile LHV jaepanganduse juht Andres Kitter kolmapäeval riigikogus vastuvõetud isikut tõendavate dokumentide seaduse, krediidiasutuste seaduse ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muutmise seadust, millega lihtsustatakse nii e-residentidele kui Eesti elanikele pangakonto avamise võimalusi.

"Soovime pakkuda kaugtuvastuse võimalust kõikidele kontot avada soovivatele klientidele, nii eestlastele kui välismaalastele. Kaugtuvastuste lubamine võimaldab eestimaalastel edaspidi väga mugavalt ja sisuliselt kodust lahkumata pangakontot avada," märkis Kitter "Kavatseme seda uut võimalust kindlasti kasutama hakata, kuid täpsematest lahendustest saame rääkida pärast rahandusministeeriumi poolt tehniliste nõuete kirjeldamist."

Sarnaselt LHV-le kiidab riigikogu otsust ka Swedbank. "Lisandub turvaline võimalus teha kliendi näost näkku tuvastamist elektroonilist kanalit kasutades, seda nii ID-kaarti omavatele Eesti kodanikele kui e-residentidele. Tegemist on tehnoloogilise arendusega, mis koos Eesti riigi poolt juba ID-kaardi või e-residendi tunnistuse väljaandmisel tehtud isiku tausta põhjaliku kontrolliga on igati mõistlik ja tänasega samaväärse turvalisuse tasemega lahendus," ütles Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask.

Samuti ootab Swedbank omapoolse tegevuskava ja ajaplaani koostamiseks edasiste regulatsioonide paika panemist. "Peame kõigepealt ootama ära rahandusministeeriumi määrused infotehnoloogiliste vahendite abil konto avamiseks. Need hakkavad reguleerima nõudeid tehnilisele lahendusele, protseduurireeglitele ja teenindusprotsessile," lisas Siilivask.

"Tulevik on kindlasti sinna suunas, et kaugtuvastuse teel saaks luua uusi kliendisuhteid, ning tööd selles suunas tehakse ja selline lahendus tuleb. Täna lihtsalt on väga keeruline ja vara mingit konkreetset aega öelda," sõnas Siilivask lisades, et pank turvalisuse, klientide tundmise ja usalduse osas mingeid kompromisse ei tee.

Nordea pressiesindaja Jane-Liina Liivi sõnul on ka Nordea huvitatud uute tehniliste lahenduste rakendamisest, mis võimaldaks kliendiks saamist ja konto avamist kaugkanalite teel. "Pakume juba praegu olemasolevatele klientidele veebikohtumist."

"Kaugtuvastamine – veebikohtumiste platvorm on meil juba olemas, olemasolevate klientidega me juba viime neid läbi. Täna on kliendil siiski vajalik külastada füüsiliselt pangakontorit vaid kliendisuhte avamiseks," sõnas ta.

Isikut tõendavate dokumentide seaduse, krediidiasutuste seaduse ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muutmise seadus läbis kolmapäeval 88 poolthäälega konsensuslikult riigikogus kolmanda lugemise.

"Riigikogus vastu võetud otsus kõrvaldab ühe suure e-residentsuse pudelikaela. Kui seni pidi e-resident pangakonto avamiseks füüsiliselt Eestisse tulema, siis seadusemuudatusega see nõue kaob," ütles eelnõu menetlemist riigikogus vedanud rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer.

Holsmeri sõnul saab pangakontot tulevikus avada ka IT-lahenduste abil, kus ühtlasi peab olema tagatud krediitiasutustele kehtiv "tunne oma klienti" nõue. Ta lisas, et tehtavad muudatused on oluline samm edasi e-residentsuse projekti edenemiseks ja kasutajaskonna kasvatamiseks.

"E-residentsus pakub välisriigi kodanikele turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele. Programmi eesmärgiks on suurendada Eesti atraktiivsust nii elamiseks kui ettevõtluseks, tuua siia välisinvesteeringuid ja luua uusi töökohti ," rääkis Holsmer.

Allikas: BNSTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.