Ministeerium näeb psühhiaatriakliinikute ülekoormusele lahendust ambulatoorse ravi arendamises ({{commentsTotal}})

Keskealised mehed pöörduvad harvemini abi vajamiseks arsti poole. Esmast nõu võiks küsida perearstilt.
Keskealised mehed pöörduvad harvemini abi vajamiseks arsti poole. Esmast nõu võiks küsida perearstilt. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Viljandi haigla psühhiaatriakliinikut plaanitakse laiendada, sest sundraviosakond on praegu üle koormatud. Ehkki ühelt poolt tõdeb ka sotsiaalministeerium, et kohati oleks tarvis psühhiaatriahaiglates voodikohtade arvu tõsta, siis lahendust proovitakse leida pigem ambulatoorse ravi arendamises.

Läinud aasta lõpus külastasid õiguskantsleri nõunikud Viljandi haigla psühhiaatriakliinikut ning nägid, et kuna sealne sundraviosakond on ülekoormatud, hoitakse kümmet ravile määratud inimest teises osakonnas, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Osakonna ja töötajate ülekoormatus võib aga haiglat külastanud ekspertide sõnul olla ohuks nii patsientide kui personali turvalisusele. Psühhiaatriakliiniku juhataja Andrus Tikerpe sõnul on see mure kestnud tegelikult juba aastaid.

"Isegi see arv pole nii suur probleem, vaid tegelikult on probleemiks see, et erinevate ohuastmetega ja näidustustega patsiendid on koos ühe ruumis," nentis Tikerpe. Tema sõnul on haiglas kaks blokki, millest üks on mõeldud kõrgema ohuastmega patsientidele.

Probleem ei puuduta ainult Viljandit

Tänaseks on Viljandi Haigla alustanud osakonna laienduse projekteerimist, ning küsinud sotsiaalministeeriumilt ehituse tarbeks ka raha. Vajadus haiglakohtade järgi ei puuduta aga ainult Viljandi haiglat ja sealset sundraviosakonda.

Tänavu kevadel valminud vaimse tervise strateegias tuuakse välja, et lisavoodeid oleks tarvis ka noorukite psühhiaatrias, söömishäirete ja ebastabiilsete psüühikahäirete valdkonnas.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juhi Heli Paluste sõnul on vähemalt laste jaoks olukord paranenud, sest Tallinnasse loodi läinud aastal juurde 15 lastele mõeldud voodikohta ja Tartusse 12 kohta noorukitele.

Andrus Tikerpe tõdeb siiski, et kokkuvõttes olulist lisa tulnud ei ole. "Eestis on noortele lastele mõeldud kolm statsionaarset ravipunkti Tallinnas, Tartus ja Viljandis. Kuid kohtade arv sõltub hästi palju rahastusest ja tõesti meil vähenes voodikohtade rahastus kuskil 20-25 protsenti," sõnas Tikerpe, kelle sõnul rahastatakse eelpool toodud ravipunkte ühendatud anumate printsiipi järgides.

Paluste: mõnele küsimusele ongi keeruline vastust leida

Heli Paluste ütles, et see, kui kusagil on voodikohti puudu, ei tähenda aga kindlasti, et tuleks hakata neid suure hooga ja kõikjale juurde looma. Pigem tulebki tegelda konkreetsete probleemidega ning mõnele küsimusele ongi keeruline vastust leida.

Nii on näiteks depressiooni ja ärevushäirete osakondades töö pigem hooajaline. Ehk kevadel ja sügisel on osakondades ruumi puudu ning järjekorrad pikad, suvel ja talvel aga probleem kaob.

Kokkuvõttes ei pea Heli Paluste voodikohtade puudust psühhiaatriakliinikutes kuigi suureks probleemiks. Pigem tuleks tema sõnul keskenduda mittestatsionaarse ravi arendamisele. "Sellel suunal on mitmeid tegevusi Norra rahade toel käimas. Eesmärgiks on võetud just ambulatoorse abi arendamine ning meeskonnaga pakutava komplekse teenuse pakkumine ka Ida-Virumaal. Väiksematesse maakonnakeskustesse tekiksid väiksemad kabinetid," selgitas Paluste.

Toimetaja: Allan RajaveeKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics