Konstantin Päts vääriks ausammast ainuüksi Vabadussõja alustamise eest ({{commentsTotal}})

Autor: ERR

Kui Konstantin Päts poleks 27. novembril 1918 Ajutise Valitsuse peaministrina erakorralisel valitsuse istungil raksatanud rusikaga lauale: “Vägivalla kandjale relvaga vastu!”, oleks jõudude vahekorda “kainelt” hinnanud elukogenud ministrid otsustanud mitte vastu hakata. Punaarmee oleks Narvast massimõrvadega veerenud üle Eestimaa. Iseseisvat Eesti Vabariiki poleks sündinud.

Poleks olnud ka enam vajadust 1941. aasta küüditamiseks. Poleks isegi eesti keelt kõnelevaid ajaloolasi, kes kaasaegsete eetikakaanonite alusel targutavad Pätsi ebaeetilisuse ja ebademokraatlikkuse üle, mistõttu talle justkui kuidagi ei sobiks ausammast püstitada.

Kuigi 1918. aastal oli küll möödunud sadakond aastat pärisorjuse kaotamisest, oli orjamentaliteet ikkagi veel üsna valdav. Nõnda et Vabadussõda algaski tänu Konstantin Pätsi “hullule” otsusele ja selle tulemusena sündis Eesti Vabariik.

Kas või vaid tänu sellele vääriks ta ausammast!

Samal teemal: Konstantin Pätsiga seotud artiklid ERR.ee-s.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Lugejakiri{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.