Tööturul kohta otsivad täiskasvanud leiavad üha rohkem abi kutseõppest ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kuigi haridusministeeriumi andmeil on kutsehariduse omandajate üldarv aastate lõikes kahanenud, siis täiskasvanud õppijate arv on selges tõusujoones. Viimase kaheksa aasta jooksul on kutseõppurite arv, kes on vanemad kui 25-aastased, kasvanud varasemalt 4000 õpilaselt 8000 õpilaseni.

Tartu Kutsehariduskeskusest sai tänavu ametidiplomi rekordilised 850 lõpetajat. Nende hulgast ligi kolmandik olid täiskasvanud kutseõppurid. Tartu Kutseharidusekeskuse direktori Indrek Mõttuse sõnul tuleb kutseõpet saama järjest rohkem neid, kes tulevad uute eriala õppima ehk lähevad piltlikult öeldes "teisele ringile", vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Tuleb inimesi, kellel on juba kõrgharidus omandatud ning kes omavad bakalaureuse või magistrikraadi," selgitas Mõttus.

Murasov: täiskasvanud moodustavad kolmandiku õpilastest

Kõrgharidusele lisaks ka praktilise ameti omandamise vajaduse tingib tööturg. Nõudlusega kohandumiseks on üha sagedamini tarvis täiend-ja ümberõpet, märkis haridus-ja teadusministeeriumi kutsehariduse osakonna peaekspert Meeli Murasov.

"Eestis on väga palju täiskasvanud kutseõppureid, mistõttu moodustavad üle 25-aastased kutseõpilased pea kolmandiku. See näitab, et õppimine ei ole midagi, mis justkui oleks reserveeritud ainult noortele," kinnitas Murasov.

Haridusministeeriumi peaekspert lisas, et täiskasvanuid motiveerib "teisele ringile" minema ka praktiline vajadus leida endale koht tööturul. "Konkurentsivõime arendamine ja parema töökoha leidmine vajab pidevat täiendõpet," nentis Murasov.

Innove: õpipoisi õpe aitab end täiendada töö kõrvalt

Sihtasutuse Innove kutsehariduse kommunikatsioonispetsialisti Maarja Vaikmaa sõnul on täiskasvanud õppija ümberõppe üks elukestva õppe eesmärkidest ja kutseharidus vahend selle saavutamiseks.

Vaikmaa toob välja, et täiskasvanud õppureid on kutsehariduseni toonud ka töökohapõhine ehk õpipoisi õpe. Sellisel kujul on täiendusharidus kättesaadav ka töötavatele inimestele, kuna kolmandik õppekavast läbitakse koolis ja kaks kolmandikku õppekavast ametikohal.

"Selline praktiline ja paindlik õppeviis aitab noortel omandada tööturu vajadustele vastavad oskused ning täiendõppuril arendada teoreetilisel tasemel teadmisi ja oskusi, mis tal töökohas juba on, ning omandada ka kutsetunnistus," selgitas Vaikmaa.

Tema sõnul võidavad täiendõppest nii töötaja kui ka tööandja, kuna see tõstab ka ettevõtete taset ja kvaliteeti.

Tööandjad ootavad meistreid

Mullu oli Eestis suurima õppijate arvuga ala tehnika, tootmise ja ehituse valdkond, milles omandas ametit enam kui 9000 kutseõppurit. Kutsehariduse ekspertide sõnul on perspektiivikad infotehnoloogiat kätkevad suunad, näiteks 3D modelleerimine ja mehhatroonika.

"Kui vaadata tööandjate ootusi, kuhu on hetkel kõige raskem leida meistreid, siis need on näiteks metalli ja tööstusega seotud erialad. Kõik, mis puudutab tööpinke Ehk kui me vaatame õppe poolt, siis need on kõik need erialad, mis vajavad matemaatikat," selgitas Tartu kutsehariduskeskuse juht Mõttus.

Toimetaja: Allan RajaveeLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema