Moskva: kasutame kõiki võimalusi, et kinni peetud fännid tagasi koju tuua ({{commentsTotal}})

Vene vutihuligaanide rünnak Marseille' staadionil 11. juunil. Autor: AFP/Scanpix

Venemaa välisministeerium teatas, et Moskva kasutab kõiki juriidilisi võimalusi, et kinni peetud ja vigastatud Venemaa jalgpallifännid Prantsusmaalt võimalikult kiiresti tagasi koju tuua.

Prantsusmaa võimud teatasid eile, et saadavad riigist välja Venemaa jalgpallifänne ühendava organisatsiooni juhi Aleksandr Šprõgini. Temaga koos saadeti Prantsusmaalt välja veel 20 isikut. Ülevenemaaline Poolehoidjate Ühenduse (Всероссийское объединение болельщиков ehk ВОБ) juht Šprõgin oli üks neist Venemaa kodanikest, kelle bussi Prantsuse politsei teisipäeval Cannes'is kinni pidas.

Kinnipidamise põhjuseks oli Marseille's enne Venemaa ja Inglismaa vahelist mängu puhkenud vägivallalaine. Fännide kinnipidamine tekitas Moskvas pahameelt ning sellega seoses kutsuti Vene välisministeeriumisse selgitusi andma isegi Prantsusmaa suursaadik.

Kolme Vene fänni aga teistega koos välja ei saadetud, vaid neile määras kohus Marseille' vägivalla eest kaheaastased vanglakaristused. Varem on teatatud, et ühel läbi pekstud inglasest fännil on arstid diagnoosinud ajusurma.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles aga kolmapäeval riigiduuma ees kõneldes, et Inglismaa jalgpallifännide provokatsioone EM-il ei ole võimalik ignoreerida.

Saksamaa politsei kinnitusel aga vahistati eile kuus Prantsusmaa lõunaosast saabunud Vene huligaani pärast seda, kui nad peksid läbi Hispaania turistid, kellest üks sai tõsiseid vigastusi. Venemaa Berliini saatkonnast öeldi Interfaxile, et Kölnis kinni peetuid võib ähvardada kuni 10-aastane vanglakaristus.

Euroopa jalgpalliliit UEFA määras Venemaa jalgpallikoondisele nende fännide märatsemise eest tingimisi diskvalifitseerimise käimasolevalt EM-finaalturniirilt ning 150 000 euro suuruse rahatrahvi. Turniirilt eemaldamise karistus pööratakse täitmisele, kui Venemaa poolehoidjad peaksid turniiri jooksul staadioni piirides veel mõne intsidendi korraldama. UEFA karistus reguleerib küll üksnes staadioni piirides toimuvat, linnatänavatel juhtunuga peavad tegelema Prantsusmaa võimud.

Meedias arutletakse, kui palju Kreml Vene vutihuligaanide tegevust toetab

Šprõgini juhitud organisatsioonil on ka Kremli toetus, samas on teada, et mehel on (olnud) vägagi paremäärmuslikud vaated ning sotsiaalmeedias levival fotol on näha isegi seda, kuidas ta parema käega natsidele omast nn Rooma tervitust teeb.

Meedias on juhitud tähelepanu asjaolule, et kui Briti vutihuligaanide halva käitumise näol on olnud tegu kaootiliste tänavarahutustega, siis Venemaa huligaanide puhul - eriti mis puudutab Marseille' staadioni tribüünidel toimunud rünnakut - on märgata, et vägivald on põhjalikult organiseeritud ning selle täideviijateks on olnud just massikakluseks põhjaliku ettevalmistuse saanud isikud.

Märkimisväärne on ka asjaolu, et kui London on vägivalla igati hukka mõistnud, siis alles sel nädalal kiitis riigiduuma asespiiker ja Venemaa jalgpalliliidu (RFS) täitevkomitee liige Igor Lebedev Vene fänne eduka kaklemise eest. "Ma ei näe fännide kakluses midagi hirmsat. Vastupidi, meie poisid on tublid. Jätkake samas vaimus!" kirjutas Lebedev Twitteris.

Paljud väljaanded, eriti Briti lehed ning Vene opositsiooni allikad, kahtlustavad, et Vene jalgpallihuligaanide tegevusel on Kremli luba ning et mõnevõrra sarnaneb see toetusega, mida on pälvinud näiteks kurikuulsa Ööhuntide motoklubi liikmed.

Venemaa opositsiooni esindajad on samuti rääkinud, et jalgpallihuligaanide näol olevat tegu sama vägivaldse seltskonnaga, keda näiteks kodumaal kasutatakse opositsionääride ahistamiseks. Näiteks tuntud opositsioonimeelne ajakirjanik Julia Latõnina arvas ajalehes Novaja Gazeta, et Prantsusmaal toimunud sündmustel võidi harjutada "spontaanseid pogromme" nii Venemaal kui ka "kuskil Tallinnas või Narvas".

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.