Moskva: kasutame kõiki võimalusi, et kinni peetud fännid tagasi koju tuua ({{commentsTotal}})

Vene vutihuligaanide rünnak Marseille' staadionil 11. juunil.
Vene vutihuligaanide rünnak Marseille' staadionil 11. juunil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa välisministeerium teatas, et Moskva kasutab kõiki juriidilisi võimalusi, et kinni peetud ja vigastatud Venemaa jalgpallifännid Prantsusmaalt võimalikult kiiresti tagasi koju tuua.

Prantsusmaa võimud teatasid eile, et saadavad riigist välja Venemaa jalgpallifänne ühendava organisatsiooni juhi Aleksandr Šprõgini. Temaga koos saadeti Prantsusmaalt välja veel 20 isikut. Ülevenemaaline Poolehoidjate Ühenduse (Всероссийское объединение болельщиков ehk ВОБ) juht Šprõgin oli üks neist Venemaa kodanikest, kelle bussi Prantsuse politsei teisipäeval Cannes'is kinni pidas.

Kinnipidamise põhjuseks oli Marseille's enne Venemaa ja Inglismaa vahelist mängu puhkenud vägivallalaine. Fännide kinnipidamine tekitas Moskvas pahameelt ning sellega seoses kutsuti Vene välisministeeriumisse selgitusi andma isegi Prantsusmaa suursaadik.

Kolme Vene fänni aga teistega koos välja ei saadetud, vaid neile määras kohus Marseille' vägivalla eest kaheaastased vanglakaristused. Varem on teatatud, et ühel läbi pekstud inglasest fännil on arstid diagnoosinud ajusurma.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles aga kolmapäeval riigiduuma ees kõneldes, et Inglismaa jalgpallifännide provokatsioone EM-il ei ole võimalik ignoreerida.

Saksamaa politsei kinnitusel aga vahistati eile kuus Prantsusmaa lõunaosast saabunud Vene huligaani pärast seda, kui nad peksid läbi Hispaania turistid, kellest üks sai tõsiseid vigastusi. Venemaa Berliini saatkonnast öeldi Interfaxile, et Kölnis kinni peetuid võib ähvardada kuni 10-aastane vanglakaristus.

Euroopa jalgpalliliit UEFA määras Venemaa jalgpallikoondisele nende fännide märatsemise eest tingimisi diskvalifitseerimise käimasolevalt EM-finaalturniirilt ning 150 000 euro suuruse rahatrahvi. Turniirilt eemaldamise karistus pööratakse täitmisele, kui Venemaa poolehoidjad peaksid turniiri jooksul staadioni piirides veel mõne intsidendi korraldama. UEFA karistus reguleerib küll üksnes staadioni piirides toimuvat, linnatänavatel juhtunuga peavad tegelema Prantsusmaa võimud.

Meedias arutletakse, kui palju Kreml Vene vutihuligaanide tegevust toetab

Šprõgini juhitud organisatsioonil on ka Kremli toetus, samas on teada, et mehel on (olnud) vägagi paremäärmuslikud vaated ning sotsiaalmeedias levival fotol on näha isegi seda, kuidas ta parema käega natsidele omast nn Rooma tervitust teeb.

Meedias on juhitud tähelepanu asjaolule, et kui Briti vutihuligaanide halva käitumise näol on olnud tegu kaootiliste tänavarahutustega, siis Venemaa huligaanide puhul - eriti mis puudutab Marseille' staadioni tribüünidel toimunud rünnakut - on märgata, et vägivald on põhjalikult organiseeritud ning selle täideviijateks on olnud just massikakluseks põhjaliku ettevalmistuse saanud isikud.

Märkimisväärne on ka asjaolu, et kui London on vägivalla igati hukka mõistnud, siis alles sel nädalal kiitis riigiduuma asespiiker ja Venemaa jalgpalliliidu (RFS) täitevkomitee liige Igor Lebedev Vene fänne eduka kaklemise eest. "Ma ei näe fännide kakluses midagi hirmsat. Vastupidi, meie poisid on tublid. Jätkake samas vaimus!" kirjutas Lebedev Twitteris.

Paljud väljaanded, eriti Briti lehed ning Vene opositsiooni allikad, kahtlustavad, et Vene jalgpallihuligaanide tegevusel on Kremli luba ning et mõnevõrra sarnaneb see toetusega, mida on pälvinud näiteks kurikuulsa Ööhuntide motoklubi liikmed.

Venemaa opositsiooni esindajad on samuti rääkinud, et jalgpallihuligaanide näol olevat tegu sama vägivaldse seltskonnaga, keda näiteks kodumaal kasutatakse opositsionääride ahistamiseks. Näiteks tuntud opositsioonimeelne ajakirjanik Julia Latõnina arvas ajalehes Novaja Gazeta, et Prantsusmaal toimunud sündmustel võidi harjutada "spontaanseid pogromme" nii Venemaal kui ka "kuskil Tallinnas või Narvas".

Toimetaja: Laur ViirandMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema