Putin: Venemaa ei soovi uut külma sõda ({{commentsTotal}})

Venemaa president Vladimir Putin Peterburi majandusfoorumil. Autor: TASS/Scanpix

Peterburi majandusfoorumil sõna võtnud president Vladimir Putin ütles, et Venemaa ei soovi Läänega uut külma sõda ning et talle ei meeldi ka mõte, et selline vastasseis on praegu tekkimas.

"Ma olen kindel, et keegi ei soovi seda. Meie seda kindlasti ei taha," vahendasid Reuters, Interfax ja Yle Putini sõnu majandusfoorumi küsimistevoorus.

Putin kritiseeris ka NATO tegevust ja hoiatas, et kui allianss laienemist ja ühepoolset Venemaa-vastast poliitikat jätkab, on sellel ka tagajärjed. Kui mõlemad pooled julgeolekuküsimusi koordineeriks, siis poleks ka mingit uut külma sõda, arvas ta.

Putinil on kahju, et Lääs toetas "riigipööret" Ukrainas

Venemaa president kurtis ka selle üle, et Lääs toetas 2014. aastal Ukrainas sündmusi, mida tema peab riigipöördeks.

"Milleks toetada riigipööret Ukrainas? On tõenäoline, et opositsioon, mis praegu võimul on, oleks tulnud võimule ka demokraatlikul teel," sõnas Putin.

Putin rõhutas, et viis, kuidas võim vahetus, tõi kaasa verevalamise ning hirmutas venekeelset elanikkonda Krimmi poolsaarel ja riigi kaguosas.

Putin lubas teha koostööd iga USA presidendiga

Putin kinnitas, et Venemaa on valmis tegema koostööd iga poliitikuga, kes valitakse järgmiseks Ameerika Ühendriikide presidendiks.

"Ameerika on suurvõim, tõenäoliselt tänane ainus suurvõim, me lepime sellega. Me tahame ja oleme valmis USA-ga koostööd tegema," rääkis Venemaa riigipea.

"Maailm vajab sellist võimast maad nagu Ameerika Ühendriigid ja meie vajame ka... Kuid me ei vaja seda, et nad kogu aeg meie asjadesse sekkuvad ja ütlevad, kuidas me elama peame," lisas ta samas.

Putin tunnistas, et kasutas presidendikandidaat Donald Trumpi kohta sõna "ere", kuid mingit muud hinnangut polevat ta vabariiklase kohta andnud.

"Ma olen öelnud, et ta on ere. Ta on ere, eks ole? Mingit muud hinnangut ma tema kohta ei andnud," selgitas ta.

Putin avaldas arvamust, et Trumpi väljaütlemiste alusel võib öelda, et viimane toetab USA-Vene suhete parandamist. "Mis selles siis valet on?" küsis ta retooriliselt.

Euroopa võiks arvestada oma ettevõtete huve

Putini arvates, peaksid Venemaa ja Euroopa Liit oma suhteid parandama ning Brüssel peaks võtma arvesse rohkem Euroopa majanduse huve, sest sealsed ettevõtted soovivad tegevust Venemaal jätkata.

Presidendi sõnul on Moskva valmis suhete parandamiseks poolele teele vastu tulema, kuigi see polnud tema kinnitusel Moskva, kes suhted ära rikkus.

"Me ei kanna Euroopa vastu vimma ja oleme valmis oma partneriga poolel teel kohtuma. See ei saa aga olla ühepoolne liikumine," rõhutas Putin ja nentis, et vastastikustest sanktsioonidest hoolimata on Euroopa Liit endiselt venemaa kõige olulisem kaubanduspartner.

Venemaa sportlasi ei tohi kollektiivselt karistada

Putin kommenteeris ka Venemaa sportlasi tabanud dopinguskandaale ning lausus, et dopingujuhtumitele eest ei tohiks järgneda kõikide Vene sportlaste kollektiivne karistamine.

"Vastutus peab olema selgelt isiklik," toonitas ta.

Lisaks avaldas ta arvamust, et on viga dopinguteemat politiseerida ja et selliseid juhtumeid esineb ka teistes riikides.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.