Macron: Brexiti hääletus on üliliberaalse Euroopa ajastu lõpp ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu ja Suurbritannia lipp. Autor: Philippe Huguen/AFP/Scanpix

Suurbritannia referendum Euroopa Liidu liikmesuse üle märgib suuna kaotanud ühenduse jaoks ühe ajastu lõppu, ütles Prantsuse majandusminister Emmanuel Macron reedel.

"Ma usun Euroopasse, aga selle ümberkorraldamisse," ütles Macron raadiojaamale RTL. "Käes on suuna kaotanud üliliberaalse Euroopa lõpp. Euroopa süsteem ei saa olla vaid reeglite kaotamise süsteem."

Tema sõnul on Briti debati keskmes üliliberaalsete poliitikate korrigeerimine, mis väidetavalt Suurbritanniale peale suruti.

"Küsimus ei ole selles, kas me saaksime olla konkurentsivõimelisemad, kas me peaksime avama selle või tolle turu. Selle keskmes on see, kas me üheskoos paremini elada," ütles ekspankur.

Ehkki Macroni hinnangul peaks rahval olema Euroopa tuleviku osas sõnaõigus, tunneb ta, et 23. juuni referendum on ohtlik ja Suurbritannia on võtnud ülejäänud Euroopa pantvangi.

Kui Suurbritannia otsustab EL-ist lahkuda, peab liit "tegutsema kiiresti, et teised riigid ei alustaks samasugust protsessi", ütles ta.

"Ei tule kõne alla, et Taani, Holland või Poola otsustavad, et tahavad sama staatust," sõnas Macron.

Suurbritannial oleks tema sõnul lahkudes endiselt ligipääs EL-i ühisturule, nagu praegu Norral ja Šveitsil.

"Need riigid annavad panuse EL-i eelarvesse," sõnas Prantsuse majandusminister.

Ehkki Suurbritannia lahkumisel oleks maailmamajandusele lühiajaliselt negatiivne mõju, võib sel olla pikas perspektiivis positiivne mõju Prantsuse majandusele, sõnas ta. "Usun, et meil on kollektiivne võime turge julgustada."

Allikas: BNSMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.