Norra asub kaitsevõimet tugevdama ({{commentsTotal}})

Norra sõdur. Autor: Sgt. Paige Behringer/U.S Army/AFP/Scanpix

Norra teatas reedel plaanist suurendada sõjalist võimsust, et parandada kaitsevõimet "üha ettearvamatuma" Venemaa vastu.

NATO liikmesriigil Norral on kavas osta uusi hävituslennukeid ja allveelaevu, et kaitsta end paremini suure idanaabri eest, kellega tal on põhjas ühine piir.

Norra suurendab kaitse-eelarvet 165 miljardi krooni (17,5 miljardi euro) võrra, ilmneb sõjalise planeermise seadusest, mida valitsus reedel tutvustas.

"Kahjuks on geopoliitilised asjaolud viimastel aastatel oluliselt muutunud, ja halvemuse poole," ütles peaminister Erna Solberg Oslos ajakirjanikele.

"Meil on idas üha ettearvamatum naaber, kes tugevdab oma sõjalist võimekust ning ilmutab valmidust kasutada sõjalist jõudu poliitilise vahendina."

Norral on kavas osta 52 hävitajat F-35 ja neli allveelaeva ning vahetada välja kuus vananenud mereväe luurelennukit P-3 Orion.

Tänu lisakulutustele peaks Norra kaitse-eelarve lähenema kahele protsendile sisemajanduse kogutoodangust, nagu nõuab NATO.

Solbergi sõnul ei vasta Norra praegune sõjaline võimsus tekkinud geopoliitilisele olukorrale. Kavas on "ajalooline kaitseponnistus, suurim pärast külma sõja lõppu".

Kaitseeelarve lisasummad jäävad siiski alla 180 miljardi krooni, mida taotles eelmisel aastal relvajõudude ülem Haakon Bruun-Hanssen.

Parempoolse valitsuse sõjaliste kulutuste plaani peab heaks kiitma parlament, kus valitsusel on vähemus. Sestap on eelnõusse oodata muudatusi.

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.