Viis päeva Briti rahvahääletuseni: IMF hoiatab Brexiti nakkusliku mõju eest ({{commentsTotal}})

Kampaania särk kirjaga: "Mina usun Suurbritanniasse." Autor: Paul Ellis/AFP/Scapinx

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) hoiatas vähem kui nädal aega enne Suurbritannia Euroopa Liidu liikmesuse referendumit ühendusest lahkulöömise (Brexit) negatiivse mõju eest Briti majandusele.

IMF hoiatas, et Brexit kahjustab Suurbritannia majandust ning selle "nakkuslik mõju" võib tabada turge üle maailma.

Halvimal juhul läheb Ühendkuningriigi majandus järgmisel aastal langusse ning majanduse kogutoodang jääb 5,6 protsenti madalamaks EL-i jäämise korral 2019. aastaks prognoositust. Tööpuudus tõuseb üle kuue protsendi, ütles IMF reedel. Helgema stsenaariumi korral on kaotus majandusele 1,4 protsenti.

Valuutafondi sõnul võib Suurbritannia EL-ist lahkumine tuua kaasa pika ebakindluse perioodi, mis avaldab mõju "usaldusele, investeeringutele ja suurendab finantsturgude volatiilsust". Brexiti "nakkuslik mõju võib avalduda ka piirkondlikel ja ülemaailmsetel turgudel, kuid eeskätt annab see tunda siseriiklikult".

Putin: Cameron šantažeerib Euroopat

Vene president Vladimir Putin vihjas reedel Peterburi majandusfoorumil, et Briti peaminister David Cameron korraldas referendumi Euroopa šantažeerimiseks ja hirmutamiseks.

"Miks ta selle referendumi korraldas? Et Euroopat šantažeerida? Või teda hirmutada? Mis on selle eesmärk, kui ta ise on (Suurbritannia EL-ist lahkumise) vastu?" küsis Putin retooriliselt.

"Mõned eksperdid ütlevad, et Brexit kahjustab Euroopat. Aga teised ütlevad, et EL muutub stabiilsemaks," lisas Vene president majandusfoorumi pressikonverentsil ja tõi näiteks kalurid, kel on EL-i piirangute tõttu väga raske.

Ajalehed valivad pooli

Viimase kuue arvamusküsitluse keskmine tulemus annab EL-i jääjate leeri toetuseks 52 ja lahkujatele 48 protsenti häältest. Ajaleht Times asus laupäeval jääjate leeri poolele. Juba varem on lahkujate toetamisest teatanud Briti suurima levikuga ajaleht Sun.

"Järgmise nädala referendumi parim tulemus oleks suveräänsete EL-i riikide uus liit, mis pühenduks Suurbritannia juhtimisel vabakaubandusele ja reformidele," seisab laupäevase Timesi juhtkirjas.

Leht lisab, et hääletab EL-i jäämise poolt "pigem pragmaatilistel kui entusiastlikel kaalutlustel".

"Brexit on vaieldamatult majanduslikult riskantsem kui jäämise poolt hääletada."

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.