Suurbritannia parlamendisaadiku tapnud kahtlusalune astus kohtu ette ({{commentsTotal}})

Politseinikud seismas ümberpiiratud kahtlusalusel Thomas Mairi kodu ees Autor: Craig Brough/Reuters/Scanpix

52-aastane Thomas Mair, keda kahtlustatakse parlamendisaadiku Jo Cox'i mõrvas, astus täna Westminsteri magistraatide kohtu ette.

Mairile on esitatud kahtlustus mõrvas, raskete kehavigastuste tekitamises ja tulirelva omamises kavatsusega seda kasutada kuriteo eesmärgil, vahendas BBC.

Kui kahtlusalusel paluti kohtu poolt oma nime kinnitada vastas Mair:"Minu nimi on surm reeturitele, vabadus Britanniale." Lisaks keeldus Mair oma aadressi ja sünnikuupäeva kinnitamisest. Mees jääb kuni kohtuprotsessi lõpuni vahi alla.

Järgmine kohtuistung peaks toimuma eelseisval esmaspäeval.

Tööpartei parlamendisaadikut Jo Coxi tulistati ja pussitati neljapäeva õhtul Birstallis pärast seda, kui ta saabus kohtumiselt oma valijatega. Raskelt haavatud naispoliitik suri hiljem haiglas. Rünnakus sai kergemalt vigastada ka üks 77-aastane mees, kes on haiglas, kuid tema olukord on stabiilne.

Pealtnägijate sõnul läks Cox vahele kahe mehe vahelisele vaidlusele ning mingil hetkel oli üks meestest võtnud tulirelva ja seejärel poliitikut tulistanud. Teise pealtnägija sõnul oli Thomas Mair hüüdnud rünnaku hetkel "Britain first" ehk "Britannia kõigepealt!".

Briti ajakirjanduse andmetel on tapmises kahtlustatav mees juba pikemat aega paistnud silma paremäärmuslike vaadete poolest ning tellinud mitmeid äärmuslikke ja vaenu õhutavaid lehti ning muud sarnast lugemismaterjali. Samuti uurivad võimud mehe vaimset tervist. Kahtlustatava vend on näiteks ajakirjanikele tunnistanud, et tema vennal on juba kaua psühhiaatrilisi probleeme olnud.

Tööparteisse kuuluv 41-aastane Cox, keda tunti peamiselt naisõiguslasena, toetas aktiivselt Suurbritannia püsimist Euroopa Liidus. Juhtunu tõttu peatasid nii liidus püsimist kui ka nn Brexitit toetavad pooled oma kampaaniad.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.