ÜRO: Afganistani põgenikud unustati juba enne kriisi ({{commentsTotal}})

Afganistani põgenikud. Autor: Chine Nouvelle/SIPA/Scanpix

Rahvusvaheline kogukond oli jõudnud juba unustada oma kodudest lahkuma sunnitud afgaanid, kui nad möödunud aastal massiliselt Euroopasse hakkasid jõudma, ütles laupäeval Iraanis ÜRO põgenikeagentuuri UNCHR juht Filippo Grandi.

Grandi lausus oma esimese piirkondliku ringreisi alguses, et tema sõit keskendub just Afganistani põgenikele.

"Ma otsustasin sel aastal, oma esimesel aastal ülemvolinikuna kasutada võimalust, et esile tõsta Afganistani põgenike täbarat olukorda," märkis ta ühisel pressikonverentsil Iraani siseministri asetäitja Hossein Zolfaghariga.

"Rahvusvaheline kogukond oli Afganistani põgenikud kahetsusväärsel moel unustanud," ütles Gandhi, kes kavatseb rahvusvahelise põgenikepäeva esmaspäeval veeta Afganistanis. "Alles siis, kui nad koos paljude teiste põgenikega Euroopasse hakkasid jõudma, meenusid nad ühtäkki rahvusvahelisele kogukonnale."

Alates mullu jaanuarist on Euroopasse saabunud 1,25 miljonit Süüriast, Iraagist, Afganistanist ja mujalt pärit migranti.

Iraan võõrustab hetkel enam kui kolme miljonit Afganistani immigranti, kellest legaalselt viibi riigis üks miljon.

Grandi kutsus rahvusvahelist üldsust suurendama oma toetust Teherani põgenike kaitsmise programmile, sest kui me põgenikke ei aita, vaatavad nad mujale.

"Me nägime seda juhtumas möödunud aastal kui Euroopasse suundusid sajad tuhanded afgaanid," ütles ta.

"See on ohtlik nendele ja destabiliseeriv kõigile."

Grandi nimetas Iraani pakutavaid teenuseid põgenikele võrreldes teiste riikidega väga kvaliteetseteks.

Mullu andis Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei korralduse lubada kõik afgaani lapsed islamivabariigi koolidesse.

See oli üks tähtsamaid samme, mida ükski riik on kuskil maailmas põgenike suhtes, lisas Grandi.

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.