Luksemburgi välisminister: Cameroni otsus panna EL-i liikmelisus rahvahääletusele on ajalooline viga ({{commentsTotal}})

Peaminister David Cameron leinaminutil Inglismaal Witneys. Autor: AFP/Scanpix

Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust võib panna ka Ida-Euroopa liikmesriigid mõtlema lahkumise peale, leidis Luksemburgi välisminister Jean Asselborn, kes märkis Saksa ajalehele Tagesspigel am Sonntag antud intervjuus, et David Cameroni otsus panna antud küsimus rahvahääletusele oli ajalooline viga.

"Me ei saa välistada doomino-efekti Ida-Euroopas, kui Brexit toimub," ütles Asselborn, vahendas Reuters. Luksemburgi esidiplomaadi hinnangul oli Cameroni otsus panna EL-i liikmelisus rahvahääletusele ajalooline viga.

"Isegi kui britid on otsustavad 23. juunil jääda Euroopa Liitu, siis ei vähenda referendumi tulemus Suurbritannia elanike negatiivset suhtumist EL-i," möönis Asselborn.

Välisminister lisas, et vahel on tal jäänud mulje nagu oleksid Cameronil ja Poola Õiguse ja Õigluse partei (PiS) juht Jaroslaw Kaczynskil vaikiv kokkuleppe pärssida Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist lõimumist. "Neil mõlemil tundub olevat sama agenda seoses kriitilise hoiakuga EL-i suhtes," märkis Asselborn.

Cameron: referendum on märk ülimast demokraatiast

Suurbritannia peaminister David Cameroni hinnangul on aga referendum EL-i liikmelisuse üle ülima demokraatia näide, mis esindab kõike seda, mille eest seisis neljapäeval mõrvatud Tööpartei saadik Jo Cox, vahendas BBC.

Cameron märkis, et Ühendkuningriik seisab silmitsi eksistentsiaalse küsimusega, millest pärast otsuse langetamist pole enam tagasiteed, kuna tulemus näitab, milline riik Suurbritannia soovib tulevikus olla.

"Kas me valime Nigel Farage (euroskeptilise partei UKIP juht - toim.) visiooni, mis viib Britannia arengust tagasi, pigem lõhestab kui ühendab ühiskonda ja seab küsimuse alla igaühe arvamuse, kes hindab EL-i liikmelisust positiivselt või me valime liberaalse ja tolerantse Suurbritannia, kes ei süüdista oma probleemides teisi," küsis Cameron.

Ühtlasi märkis Cameron, et EL-ist lahkumine oleks tema hinnangul suur viga, kuna see võib viia kuni kümme aastat kestva "kurnava ebakindluseni" ja majanduslanguseni. "Kõrgemad hinnad, madalamad palgad, vähem töökohti, vähem võimalusi noortele - kuidas me saame selle poolt hääletada? Minu arvates ei tohiks sellega riskida," sõnas Suurbritannia peaminister.

Cameroni parteikaaslane: EL-ist lahkudes saaks Suurbritanniast edumeelsuse majakas

Cameroni parteikaaslane konservatiiv Micheal Gove, kes toetab Brexitit, leidis, et EL-ist lahkumise järele saaks saareriigist "progressiivsuse majakas". Sestap soovitas Gove brittidel hääletada demokraatia poolt.

"Inimesed peaksid hääletama demokraatia ja Britannia hääletama lootuse poolt," märkis Briti parlamendisaadik Gove.

Lisaks laitis konservatiiv maha väite, et Brexit põhjustaks saareriigi majandusele languse. "Majandusriskid kaasnevad nii Euroopa Liidust lahkumise kui ka jäämisega. Minu argument on see, et mis iganes ka tulevikus ei juhtuks, siis iseseisev Suurbritannia saaks raskustega paremini hakkama," leidis Gove.

Suurbritannia referendumini EL-i liikmelisuse üle on jäänud neli päeva.

Toimetaja: Allan RajaveeFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.