Luksemburgi välisminister: Cameroni otsus panna EL-i liikmelisus rahvahääletusele on ajalooline viga ({{commentsTotal}})

Peaminister David Cameron leinaminutil Inglismaal Witneys.
Peaminister David Cameron leinaminutil Inglismaal Witneys. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust võib panna ka Ida-Euroopa liikmesriigid mõtlema lahkumise peale, leidis Luksemburgi välisminister Jean Asselborn, kes märkis Saksa ajalehele Tagesspigel am Sonntag antud intervjuus, et David Cameroni otsus panna antud küsimus rahvahääletusele oli ajalooline viga.

"Me ei saa välistada doomino-efekti Ida-Euroopas, kui Brexit toimub," ütles Asselborn, vahendas Reuters. Luksemburgi esidiplomaadi hinnangul oli Cameroni otsus panna EL-i liikmelisus rahvahääletusele ajalooline viga.

"Isegi kui britid on otsustavad 23. juunil jääda Euroopa Liitu, siis ei vähenda referendumi tulemus Suurbritannia elanike negatiivset suhtumist EL-i," möönis Asselborn.

Välisminister lisas, et vahel on tal jäänud mulje nagu oleksid Cameronil ja Poola Õiguse ja Õigluse partei (PiS) juht Jaroslaw Kaczynskil vaikiv kokkuleppe pärssida Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist lõimumist. "Neil mõlemil tundub olevat sama agenda seoses kriitilise hoiakuga EL-i suhtes," märkis Asselborn.

Cameron: referendum on märk ülimast demokraatiast

Suurbritannia peaminister David Cameroni hinnangul on aga referendum EL-i liikmelisuse üle ülima demokraatia näide, mis esindab kõike seda, mille eest seisis neljapäeval mõrvatud Tööpartei saadik Jo Cox, vahendas BBC.

Cameron märkis, et Ühendkuningriik seisab silmitsi eksistentsiaalse küsimusega, millest pärast otsuse langetamist pole enam tagasiteed, kuna tulemus näitab, milline riik Suurbritannia soovib tulevikus olla.

"Kas me valime Nigel Farage (euroskeptilise partei UKIP juht - toim.) visiooni, mis viib Britannia arengust tagasi, pigem lõhestab kui ühendab ühiskonda ja seab küsimuse alla igaühe arvamuse, kes hindab EL-i liikmelisust positiivselt või me valime liberaalse ja tolerantse Suurbritannia, kes ei süüdista oma probleemides teisi," küsis Cameron.

Ühtlasi märkis Cameron, et EL-ist lahkumine oleks tema hinnangul suur viga, kuna see võib viia kuni kümme aastat kestva "kurnava ebakindluseni" ja majanduslanguseni. "Kõrgemad hinnad, madalamad palgad, vähem töökohti, vähem võimalusi noortele - kuidas me saame selle poolt hääletada? Minu arvates ei tohiks sellega riskida," sõnas Suurbritannia peaminister.

Cameroni parteikaaslane: EL-ist lahkudes saaks Suurbritanniast edumeelsuse majakas

Cameroni parteikaaslane konservatiiv Micheal Gove, kes toetab Brexitit, leidis, et EL-ist lahkumise järele saaks saareriigist "progressiivsuse majakas". Sestap soovitas Gove brittidel hääletada demokraatia poolt.

"Inimesed peaksid hääletama demokraatia ja Britannia hääletama lootuse poolt," märkis Briti parlamendisaadik Gove.

Lisaks laitis konservatiiv maha väite, et Brexit põhjustaks saareriigi majandusele languse. "Majandusriskid kaasnevad nii Euroopa Liidust lahkumise kui ka jäämisega. Minu argument on see, et mis iganes ka tulevikus ei juhtuks, siis iseseisev Suurbritannia saaks raskustega paremini hakkama," leidis Gove.

Suurbritannia referendumini EL-i liikmelisuse üle on jäänud neli päeva.

Toimetaja: Allan RajaveeKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics