Taliban kasutab "habemeta poisse" pedofiilsete kalduvustega politseikomandöride vastu relvana ({{commentsTotal}})

Afgaani poiss Musa Qalas Autor: DMITRY KOSTYUKOV/AFP/Scanpix

Islamiliikumine Taliban kasutab Lõuna-Afganistanis, kus iidne "bacha bāzī" ehk "poistemäng" on tänini laialt levinud, seksiorjadest poisse politseinike ründamiseks, rääkisid mitmed ametnikud ja ellujäänud AFP-le.

"Bacha bāzī" kommet tuntakse kõikjal Afganistanis, aga kuskil ei ole see nii levinud kui Uruzgani provintsis, kus "bacha bereesh" ehk "habemeta poisid" sageli mõjuvõimsaid politseikomandöre lõbustavad.

Talibani võimu ajal 1996.-2001, aastani, kui kehtisid šariaadiseadused, oli "poistemäng" surmanuhtluse ähvardusel keelatud, kuid viimastel aastatel on islamistid hakanud poisse oma huvides tööle panema.

Kahe aasta jooksul on Uruzgani julgeoleku- ja kohtuametnike andmetel poisterünnakutes tapetud mitusada politseinikku.

"Taliban saadab poisid - ilusad poisid - kontrollpunktidesse imbuma ning politseinikke tapma, uimastama ja mürgitama," ütles Ghulam Sakhi Rogh Lewanai, kes oli Uruzgani politseiülem aprillikuuni, mil ta vägivalla tõusust tingitud ümberkorraldustes koha kaotas.

"Nad on uurinud välja politseijõudude suurima nõrkuse - bacha bāzī."

Laste kasutamine teeb Afganistani võimudele muret mitmes mõttes ja üks kõrge politseiametnik tõdes Rogh Lewanai sõnu kinnitades, et "enesetapuründajatele on palju lihtsam jälile jõuda kui bacha-ründajatele".

Eelmisel kevadel Dehrawudi piirkonnas ühest sellisest rünnakust ainsana eluga pääsenud 21-aastane politseinik Matiullah rääkis, et ründaja oli kontrollpunkti komandöri isiklik seksiori - teismeline poiss Zabihullah.

Ühel ööl avas ta tule ja tappis une pealt seitse politseinikku, ka komandöri. Siis lasi ta sisse Talibani võitlejad, kes korjasid kokku relvad ja laskemoona, jutustas surnut teeselnud Matiullah.

Taliban eitab poiste kasutamist. "Meil on sellisteks operatsioonideks spetsiaalne mudžahiidibrigaad - kõik habemetega täiskasvanud mehed," ütles Talibani pressiesindaja.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.