Ajalooline õigeusu kirikute suur kirikukogu viibib Moskva patriarhaadi kõrvalejäämise tõttu ({{commentsTotal}})

Moskva patriarhaadi esindajad külastamas Kreekas Püha Athose mäel asuvat pühamut
Moskva patriarhaadi esindajad külastamas Kreekas Püha Athose mäel asuvat pühamut Autor/allikas: Alexei Druzhinin/TASS/Scanpix

Moskva ja kogu Venemaa patriarhaat on viimasel minutil loobunud osalemast õigeusu kirikute kirikukogul, mis oleks esimene erinevate õigeusu kirikute patriarhide kohtumine alates 787. aastast.

Moskva patriarhaadi sõnul ei saa nad täna Kreeta saarel algaval kirikukogul osaleda, kuna kõik õigeusu kirikud pole Pühal ja Suurel kirikukogul esindatud. Nimelt on puudumisest teatanud nii Süürias asuv Antiookia, Bulgaaria kui ka Gruusia Õigeusu kirik, vahendas BBC.

Täna algama pidanud kirikukogu on ettevalmistatud juba 55 aastat ning Kreeta saarel toimuvale kogule on kutsutud 14 autokefaalsed õigeusu kirikut, kes ühendavad kokku 300 miljonit õigeusklikku.

Ekspertide hinnangul näitab sadat miljonit õigeusklikku ühendava Moskva patriarhaadi kõrvalejäämine õigeusu kirikute vahelisi pingeid. Eelkõige on ajalooline vastasseis Moskva ja Istanbulis asuva Konstantinoopoli Oikumeenilise patriarhaadi vahel, mille juhti patriarh Bartholomeos I peetakse kogu õigeusu vaimseks juhiks ja esimene võrdsete seas (primus inter pares - tõlk.).

Ühtlasi on Konstantinoopoli patriarh olnud Kreetal algava kirikukogu üks peamine organisaator.

Lisaks Moskva ja Konstantinoopoli patriarhaatide vastuseisule on erinevate kirikute vahel pingeid tekitanud ka nii nõukogul kehtiv istumisplaan ning püüded lahendada vastuolusid Vatikaniga.

Samuti kardab Moskva patriarhaat, et patriarh Bartholomeos I toetab liialt Ukraina Õigeusu Kirikut ning õhutab seetõttu kahe riigi vahelist "ususõda". Moskva patriarh Kirilli hinnangul on Kreeta kogunemine ettevalmistav iseloomuga ning selle tulemusel võiks toimuda kirikukogu kuhu oodatakse eeldusteta kõiki õigeusu kirikuid.

Erinevalt roomakatolikust kirikust on kõik õigeusu kirikud iseseisvad ning neil puudub ühine juht.

Toimetaja: Allan RajaveePolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics