Kasutamata väljund põllumajanduses: Eestis toodetakse vaid neljandik vajaminevast seemnekogusest ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Toomas Huik/Postimees/Scanpix

Tallinnas kestab rahvusvahelise seemnekontrolli organisatsiooni ISTA kongress. Eestisse on kogunenud üle 300 teadlase, seemnetootja ja seemnekontrolli asutuse juhi enam kui 40-st riigist. Kongressi peateema on seemnekvaliteedi tõstmine.

Eestis kasvatatakse teravilja, tatart, köögivilju, kaunvilju, õlikultuure, kartulit ning heintaimi. Eesti seemneliidu tegevjuhi Christel Mölderi sõnul on Eesti seemnekasvatus heal tasemel. Eesti taimede liigirikkus on suur, seeme on puhas ja GMO vaba ning müüa võib ainult sertifitseeritud seemet, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Mölder tõi välja, et Eesti laboritulemused on usaldusväärsed, sest neil on ISTA akrediteering, mille baasil saab kõiki seemnepartiisid omavahel võrrelda. "Maailmaga võrreldes on meie kvaliteet väga hea. /---/ Meil on nii hea raamistik, milles toimetada - see annabki meie tugevuse," selgitas ta. Samuti kiitis Mölder riigipoolset tuge.

Eestis on seemnekasvatajaid umbes 70. Kõige enam kasvatatakse Möldri sõnul teravilja ning kaunviljade seemet, pisut vähem heina seemet. Mölder arvab, et seemnekasvatajaid võiks Eestis olla rohkem, sest praeguse statistika järgi toodetakse Eestis vaid neljandik sellest, mida siinmail vaja oleks.

"Meil on väga palju kasutamata potentsiaali selles osas. Paljud tootjad võiksid hakata tegelema ka seemne tootmisega," märkis ta.

Põllumajandusuuringute keskuse seemnekontrolli laboratooriumi juhataja Mari Jürmani sõnul sõltub seemnete kvaliteet mitmetest teguritest.

Laboris uuritakse kõige enam heina ja teravilja seemneid; kontrollitakse seemnete idanevust ja puhtust, et seemnetes ei oleks sees võõrtaimi.

Eestis on seemnekvaliteet seinast seina, arvab Jürman. Ta selgitas, et juba kogenud kasvatajate toodang on väga kvaliteetne, algajatel on aga teinekord selle tasemeni jõudmiseks päris pikk tee minna. Seemne kvaliteet sõltub aga ka looduslikest eeldustest: milline on olnud ilm seemnete kasvamise ajal, millal saak koristatud jmt.

Kontrolliks saadetud seemnetest saab sertifikaadi siiski suur enamus. Jürmani laboris tehakse aastas umbes 5500 proovi ning neist umbes 5000 saab positiivse hinnangu.

Toimetaja: Greete PalmisteLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema