Raport: muret peaks tundma suure hulga alaealiste asüülitaotlejate pärast ({{commentsTotal}})

Põgenikud ootavad sissepääsu Ungarisse Autor: Marko Djurica/Reuters/Scanpix

ÜRO põgenikeagentuuri (UNHCR) raporti kohaselt on põgenike arv küll pidurdumas, kuid muret peaks tundma suure hulga laste pärast, kes taotlevad asüüli üksi. 21,3 miljonist pagulasstaatuse saanust poole moodustavad lapsed.

2015. aastal oli keskmiselt igal minutil oma kodust sunnitud lahkuma 24 inimest, see on ligikaudu 34 000 inimest päevas. UNHCR avaldas täna iga-aastase raporti, mille kohaselt oli 2015. aasta lõpu seisuga sunnitud oma kodudest lahkuma kokku 65,3 miljonit inimest.

See tähendab, et välismaal põgeniku staatuse saanud, asüüli taotlenud või sisepõgeniku staatuses olevaid inimesi on peaaegu sama palju kui Prantsusmaal elanikke. Üle poole neist on pärit sõjast laastatud riikidest nagu Süüria, Afganistan või Somaalia.

Aasta varem oli see arv 59,5 miljonit inimest. See on esimene kord ajaloos, kus põgenikke on üle 60 miljoni.

„Oleme tunnistajaks meie aja suurimale põgenikekriisile. Lisaks sellele ei ole tegu üksnes arvudesse kirjutatud kriisi, vaid ka solidaarsuskriisiga,“ märkis raportis ÜRO peasekretär Ban Ki Moon.

Sellele viitas ka ÜRO põgenikeagentuuri juht, öeldes, et Euroopat on haaranud murettekitav võõraviha õhkkond ajal, mil kontinent üritab hakkama saada migratsioonikriisiga.

Hea tähelepanek on, et põgenike arvu kasv on aeglustunud. Sellest hoolimata on praegu põgenikke rohkem kui Teise maailmasõja järel. Seega on tegu teadaolevalt suurima hulga põgenikega ajaloos.

Üksi pagulust taotlevate laste hulk kasvab kiiresti

Raportis on eraldi alapeatükk, mis puudutab saatjata või perekonnast lahutatud laste asüülitaotlusi. Lasteks peetakse alla 18-aastasi asüülitaotlejaid. Ehkki enamiku vanus jääb 15 ja 17 eluaasta vahele, on nende hulgas ligikaudu kolmandik lapsi, kel vanust alla 15 aasta.

Nende laste kohta on andmeid kogutud juba 2006. aastast ning neis arvudes on näha märkimisväärset tõusu. Möödunud aastal esitas 98 400 ilma saatjata last asüülitaotluse. Aasta varem oli see näitaja 34 300 ja 2013. aastal 25 300 last.

Seda võib muidugi põhjendada üleüldise asüülitaotluste arvu kasvuga, kuid muret tekitab asjaolu, et üksi asüüli taotlevaid lapsi on väga palju.

Ainuüksi Rootsi võttis vastu 35 800 üksi asüüli taotlenud lapse avalduse. See on viiendik kõigist selle riigi asüülitaotlustest. Enamik (23 600) neist lastest oli tulnud Afganistanist. Aasta varem oli Rootsis asüüli taotlenud 1500 afgaani last.

Saksamaa võttis 2015. aastal vastu 14 400 üksi asüüli taotlenud lapse avaldust. Nendegi hulgas oli enim Afganistani, kuid ka Süüria päritolu lapsi.

Joonis näitab, millises vanuses on pagulased ja kuidas see on aastate jooksul muutunud. UNCHR toob välja, et põgenike hulgas on naisi ja mehi peaaegu võrdselt, naisi on paar protsendipunkti vähem kui mehi. (Kõik joonisel toodud arvud tuginevad vaid nende riikide statistikal, mis koguvad põgenike demograafilisi andmeid)

Millistest riikidest on lähiajaloos tulnud enim pagulasi?

Ülevaade 51 riigist, kust on viimase 35 aasta jooksul enim inimesi olnud sunnitud oma kodudest lahkuma. Tumedamad ja suuremad täpid joonisel näitavad, pagulaste hulka proportsioonis ülejäänud graafikul toodud riikidega vastaval aastal.

Toimetaja: Marju HimmaFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.