Raport: muret peaks tundma suure hulga alaealiste asüülitaotlejate pärast ({{commentsTotal}})

Põgenikud ootavad sissepääsu Ungarisse
Põgenikud ootavad sissepääsu Ungarisse Autor/allikas: Marko Djurica/Reuters/Scanpix

ÜRO põgenikeagentuuri (UNHCR) raporti kohaselt on põgenike arv küll pidurdumas, kuid muret peaks tundma suure hulga laste pärast, kes taotlevad asüüli üksi. 21,3 miljonist pagulasstaatuse saanust poole moodustavad lapsed.

2015. aastal oli keskmiselt igal minutil oma kodust sunnitud lahkuma 24 inimest, see on ligikaudu 34 000 inimest päevas. UNHCR avaldas täna iga-aastase raporti, mille kohaselt oli 2015. aasta lõpu seisuga sunnitud oma kodudest lahkuma kokku 65,3 miljonit inimest.

See tähendab, et välismaal põgeniku staatuse saanud, asüüli taotlenud või sisepõgeniku staatuses olevaid inimesi on peaaegu sama palju kui Prantsusmaal elanikke. Üle poole neist on pärit sõjast laastatud riikidest nagu Süüria, Afganistan või Somaalia.

Aasta varem oli see arv 59,5 miljonit inimest. See on esimene kord ajaloos, kus põgenikke on üle 60 miljoni.

„Oleme tunnistajaks meie aja suurimale põgenikekriisile. Lisaks sellele ei ole tegu üksnes arvudesse kirjutatud kriisi, vaid ka solidaarsuskriisiga,“ märkis raportis ÜRO peasekretär Ban Ki Moon.

Sellele viitas ka ÜRO põgenikeagentuuri juht, öeldes, et Euroopat on haaranud murettekitav võõraviha õhkkond ajal, mil kontinent üritab hakkama saada migratsioonikriisiga.

Hea tähelepanek on, et põgenike arvu kasv on aeglustunud. Sellest hoolimata on praegu põgenikke rohkem kui Teise maailmasõja järel. Seega on tegu teadaolevalt suurima hulga põgenikega ajaloos.

Üksi pagulust taotlevate laste hulk kasvab kiiresti

Raportis on eraldi alapeatükk, mis puudutab saatjata või perekonnast lahutatud laste asüülitaotlusi. Lasteks peetakse alla 18-aastasi asüülitaotlejaid. Ehkki enamiku vanus jääb 15 ja 17 eluaasta vahele, on nende hulgas ligikaudu kolmandik lapsi, kel vanust alla 15 aasta.

Nende laste kohta on andmeid kogutud juba 2006. aastast ning neis arvudes on näha märkimisväärset tõusu. Möödunud aastal esitas 98 400 ilma saatjata last asüülitaotluse. Aasta varem oli see näitaja 34 300 ja 2013. aastal 25 300 last.

Seda võib muidugi põhjendada üleüldise asüülitaotluste arvu kasvuga, kuid muret tekitab asjaolu, et üksi asüüli taotlevaid lapsi on väga palju.

Ainuüksi Rootsi võttis vastu 35 800 üksi asüüli taotlenud lapse avalduse. See on viiendik kõigist selle riigi asüülitaotlustest. Enamik (23 600) neist lastest oli tulnud Afganistanist. Aasta varem oli Rootsis asüüli taotlenud 1500 afgaani last.

Saksamaa võttis 2015. aastal vastu 14 400 üksi asüüli taotlenud lapse avaldust. Nendegi hulgas oli enim Afganistani, kuid ka Süüria päritolu lapsi.

Joonis näitab, millises vanuses on pagulased ja kuidas see on aastate jooksul muutunud. UNCHR toob välja, et põgenike hulgas on naisi ja mehi peaaegu võrdselt, naisi on paar protsendipunkti vähem kui mehi. (Kõik joonisel toodud arvud tuginevad vaid nende riikide statistikal, mis koguvad põgenike demograafilisi andmeid)

Millistest riikidest on lähiajaloos tulnud enim pagulasi?

Ülevaade 51 riigist, kust on viimase 35 aasta jooksul enim inimesi olnud sunnitud oma kodudest lahkuma. Tumedamad ja suuremad täpid joonisel näitavad, pagulaste hulka proportsioonis ülejäänud graafikul toodud riikidega vastaval aastal.

Toimetaja: Marju HimmaJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema