UNHCR: maailmas on 65,4 miljonit põgenikku, iga minut põgeneb kodunt 24 inimest ({{commentsTotal}})

Põgenikelaager Ateenas. Autor: AFP/Scanpix

ÜRO pagulaste ülemvoliniku amet (UNHCR) teatas, et põgenike arv on kerkinud taas uue rekordini - eelmise aasta lõpus oli maailmas põgenikke kokku 65,3 miljonit.

Juba 2014. aastal oli maailmas põgenikke 59,9 miljonit ehk rohkem kui eales pärast Teist maailmasõda, vahendasid Reuters ja Yle.

Praegune arv tähendab seda, et maailma iga 113. elanik on põgenik. Igal eelmise aasta päeval jättis oma kodu maha 34 000 inimest ehk keskmiselt tõi iga minut 24 uut põgenikku.

Eelkõige on UNHCR-i andmetel kergitanud põgenikke arvu halvenev olukord Süürias ja Afganistanis. Rohkem kui pool kõigist maailma põgenikest on pärit kolmest riigist - Süüriast, Afganistanist ja Somaaliast.

Samuti on viimasel ajal sundinud inimesi põgenema konfliktid Lõuna-Sudaanis ja Burundis.

Suureks väljakutseks on ka siseriiklikud põgenikud ehk inimesed, kes on kodust põgenenud oma kodumaa teise piirkonda. Selliseid põgenikke on maailmas praegu 40,8 miljonit.

Välismaale on põgenenud 21,3 inimest ning ametliku varjupaigataotluse on välisriigi võimudele esitanud 3,2 miljonit inimest.

Sisserännet piiratakse, seadusi muudetakse rangemaks

Samal ajal, kui põgenike arv rekordiliselt kasvab, on riigid asunud sisserännet piirama ning seadusi karmistama.

"Vahemerd ületavad põgenikud ja migrandid, kes saabuvad Euroopa rannikule, annavad märku sellest, et kui probleeme kohapeal ei lahendata, jõuavad probleemid ise kohale," rõhutas ÜRO pagulaste ülemvolinik Filippo Grandi.

Samuti hoiatab ÜRO, et ksenofoobia on mitmes riigis tõusuteel.

Euroopasse saabus eelmisel aastal rohkem kui miljon varjupaigataotlejat või põgenikku. Kokku tuli arenenud riikidesse rohkem kui 2 miljonit inimest, kellest ligi 100 000 olid saatjata alaealised. Eelnenud aastaga võrreldes kasvas saatjata alaealiste saabujate arv kolm korda.

Toimetaja: Laur ViirandSoomet külastab iseseisvuse juubeliaastal ka Hiina president

Soome presidendi kantselei kinnitas ajalehele Helsingin Sanomat, et käesoleval aastal tuleb Soome riigivisiidile Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.