Droonide arvukus on pannud venima lennulubade väljastamise ({{commentsTotal}})

Droon
Droon Autor/allikas: Threod Systems

Kaameradroonide lennud on suvisel ajal üha populaarsemad ja seetõttu võib kontrollitud õhualal lennuloa väljastamise käik suurenenud koormuse tõttu venida.

Propelleri jõul lendavate kaamerate ehk droonide lennutajate arv on viimaste aastatega tõusnud mitmetuhandeni. Ohutuse tagamiseks vajaliku lennutaotluse esinemises võib esineda tõrkeid, kuna lennuameti lennulubade taotlemise süsteem vajaks IT-lahendust, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Tallinna ja Tartu linna ning teiste lennuväljadega linnade lähiümbruse kohal tuleb droonide lennutamiseks taotleda luba lennuametist.

Lennutegevuse vaneminspektor Karl Rattassepa sõnul väljastas lennuamet maikuus 146 ning juunis praeguseks hetkeks ligi 100 lennuluba.

"Valgemat aega on rohkem, ilmad on paremaks läinud. Siis esitatakse seetõttu lennuametile ka rohkem taotlusi. Sellepärast vahel on tekkinud selline olukord, kus me kahjuks ei ole jõudnud kõigile taotlustele õigeaegselt vastata," sõnas lennutegevuse peainspektor Karl Ratassep.

Hinnanguliselt on Eestis kolm tuhat drooniomanikku. Lennulubade arv jääb lennuameti andmeil aga 300 ringi, mis on osalt tingitud loa vajalikkusest vaid kontrollitud õhutsoonis. Kuid vastamata lennutaotlusi esineb sellegipoolest.

"See võib olla mõni protsent. Või pisut rohkem. Konkreetset numbrit ei oska praegu öelda," sõnas Ratassep.

Elukutselise droonilenduri Jaan Kronbergi sõnul tekitab kinnituseta jänud lennuloa taotlus olukorra, kus järgmisel korral drooniomanik lendu ei registreeri. See aga seab ohtu üldise lennundusohutuse lennuväljade lähistel.

"Kui inimesed mingi hetk ei saa tagasisidet, siis nad hakkavas ignoreerima mingisuguseid reegleid. Nad ei hakka lendu kooskõlastama, vaid lihtsalt lähevad," lausus Kronberg.

"Aina rohkem inimesi võtab selle välja nagu mobiiltelefoni ja lendabki sellega. Võib-olla alati ei aimagi seda reaalset ohtu, mis ta võib teistele valmistada sellega," lisas Kronberg.

IT-lahendus päästaks

Programmeerija taustaga Kronberg pakub ühe võimalusena IT-lahenduse loomist. Ka lennuamet tunnistab vajalikkust uuendada praegust taotlussüsteemi.

"Siis saaks sinna süsteemi pookida külge ajutised piirangud, mis oleksid taotlejale kohe nähtavad. Kui ühes või kohas tohib või ei tohi lennata. Või on seal näiteks kõrguspiirangud ees. Sellisel juhul toimiks kõik automaatselt," selgitas Ratassep.

Lennulubade kooskõlastuse saamise lihtsustamiseks lõid droonikasutajad omal algatusel ka veebiplatvormi. Kuid see lahendab probleemi vaid osaliselt.

"Vabatahtlikuna tegi Daniel Sepp Tartust valmis lahenduse lennuluba.ee. See on veebilehekülg, kuhu saab märkida ära kus, kuhu, millal ja kes [drooniga] lendab. Genereeritakse valmis dokument, mis saadetakse nii lennuametile kui taotluse saatjale. Aga kui vaadata seda protsessi kogu tervikuna, siis muutus ainult üks ots ja probleem ei lahenenud," märkis Jaan Kronberg.

Inimfaktorita toimivaks lahenduseks on vajalik üleminek terviklikule IT-lahendusele, mis oleks ühenduses teiste andmebaasidega. Selleks lennuametis ressursid hetkel puuduvad.

Drooni käitamiseks vajalik lennuluba on lennuliikluse ohutuse tagamiseks nõutav lennuväljade lähedal. See tähendab 20-25 kilomeetri raadiuseline kontrollala kehtib Tallinnas ja Tartus, Saare-ja Hiiumaal, kuid ka Pärnus ja Rakveres. Samuti idapiiri vahetus läheduses.

Drooni lennutamiseks kontrollitavas õhutsoonis tuleb tasuda riigilõivu 45 eurot aastas. Enne igat üksiklendu tuleb lennuametilt saada kooskõlastus, mille taotluse käik kestab kolm kuni seitse tööpäeva enne plaanitavat lendu.

Väljaspool kontrollitud õhutsooni on kuni 150 meetri kõrgusel drooni lennutamine lubatud ilma loata. Lennuameti sõnul on juuli keskel kavas Tallinna kohale luua täiendava kooskõlastuskohustuseta lennuala.

Toimetaja: Priit LutsLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema