Pühapäevatarvitajate narkoainete analüüsipunktidel poleks Eestis mõtet ({{commentsTotal}})

Autor: Joseph Eid/AFP/Scanpix

Hollandis saavad nn pühapäevatarvitajad lasta vastavat narkootilist ainet testida, kuid Eestis poleks sellel mõtet, sest siin on probleem pigem sõltlastega. Seetõttu alustab politsei sügisest hoopis SMS-kampaaniaga, kus nii pühapäevatarvitajaid kui sõltlasi teavitatakse nende ebaseaduslikust tegevusest.

Hiljuti tuvastas politsei uue ohtliku narkootikumi, mis on segu fentanüülist ja amfetamiinist. Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhi Urmet Tambre sõnul on probleem just narkootikumide põhiaine väljaselgitamisega. Kui tarvitaja sisaldust ei tea, võib vale kogus surmav olla.

Hollandis, kus kangete narkootikumide omamine on samuti keelatud, on nn pühapäevatarvitajatel võimalik nende sisaldust testida 25 selleks ette nähtud kohas.

Terviseorganisatsiooni Jellinek esindaja Floor van Bakkum rääkis, et niimoodi saavad nad ka ülevaate, mis narkootikumid on liikvel ning see annab võimaluse inimesi hoiatada

„Meie ülesanne on tagada inimestele informatsioon narkootikumidest, et nad ei kahjustaks enda tervist,“ ütles Bakkum. Ta rõhutas, et kedagi ei julgustata keelatud aineid tarbima, vaid testima nende koostist ja mõju.

„Meie eesmärk pole inimesi hukka mõista, vaid vältida tarvitajate sattumist eluohtlikesse situatsioonidesse,“ selgitas Bakkum.

Eestis süsteem ei toimiks

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõuniku Anna-Liisa Pääsukese arvates ei toimiks Hollandi süsteem Eestis, kuna meil on probleem pigem sõltlastega.

„See süsteem on suunatud ennekõike pühapäevatarvitajatele ehk neile, kes planeerivad oma tarvitamist ette,“ seletas Pääsuke.

Hollandi süsteem toimib põhimõttel, et inimene saab tuua narkootilise aine testimispunkti analüüsimiseks. Kui seda konkreetset ainet on ka varem testimispunkti toodud, osatakse vastus öelda kiiresti. Kui tegu on aga täiesti uue ainega, võib vastuse saamine võtta kuni nädala.

Eestis on aga probleem sõltlastega, kellel ei ole aega oodata vastust.

Sügisest saavad tarvitajad SMS-hoiatuse

Urmet Tambre tõdes, et pühapäevatarvitajaid on tegelikkuses liiga palju, et politsei jõuaks nende kõigiga tegeleda, kuid Hollandi kombel testimispunkte pole selle tõttu mõtet rajada. Pigem intensiivistada ennetustööd, mida politsei plaanib sügisel teha oma sms-kampaaniaga.

Tema sõnul on Eestis ligikaudu 10 000 sõltlast ning neile lisanduvad ka veel pühapäevatarvitajad. Kõik need inimesed annavad moel või teisel keelatud aineid edasi.

„Politsei ei saa kõiki 10 000 inimest kinni pidada. Nüüd on küsimus kuidas inimesi teavitada, et nad panevad toime kuritöö. Nii saab inimene ise otsustada, mis ongi SMS-kampaania eesmärk – mitte hirmutada, vaid anda inimesele võimalus ise otsustada.“

Toimetaja: Marju HimmaKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.