Pühapäevatarvitajate narkoainete analüüsipunktidel poleks Eestis mõtet ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Joseph Eid/AFP/Scanpix

Hollandis saavad nn pühapäevatarvitajad lasta vastavat narkootilist ainet testida, kuid Eestis poleks sellel mõtet, sest siin on probleem pigem sõltlastega. Seetõttu alustab politsei sügisest hoopis SMS-kampaaniaga, kus nii pühapäevatarvitajaid kui sõltlasi teavitatakse nende ebaseaduslikust tegevusest.

Hiljuti tuvastas politsei uue ohtliku narkootikumi, mis on segu fentanüülist ja amfetamiinist. Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhi Urmet Tambre sõnul on probleem just narkootikumide põhiaine väljaselgitamisega. Kui tarvitaja sisaldust ei tea, võib vale kogus surmav olla.

Hollandis, kus kangete narkootikumide omamine on samuti keelatud, on nn pühapäevatarvitajatel võimalik nende sisaldust testida 25 selleks ette nähtud kohas.

Terviseorganisatsiooni Jellinek esindaja Floor van Bakkum rääkis, et niimoodi saavad nad ka ülevaate, mis narkootikumid on liikvel ning see annab võimaluse inimesi hoiatada

„Meie ülesanne on tagada inimestele informatsioon narkootikumidest, et nad ei kahjustaks enda tervist,“ ütles Bakkum. Ta rõhutas, et kedagi ei julgustata keelatud aineid tarbima, vaid testima nende koostist ja mõju.

„Meie eesmärk pole inimesi hukka mõista, vaid vältida tarvitajate sattumist eluohtlikesse situatsioonidesse,“ selgitas Bakkum.

Eestis süsteem ei toimiks

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõuniku Anna-Liisa Pääsukese arvates ei toimiks Hollandi süsteem Eestis, kuna meil on probleem pigem sõltlastega.

„See süsteem on suunatud ennekõike pühapäevatarvitajatele ehk neile, kes planeerivad oma tarvitamist ette,“ seletas Pääsuke.

Hollandi süsteem toimib põhimõttel, et inimene saab tuua narkootilise aine testimispunkti analüüsimiseks. Kui seda konkreetset ainet on ka varem testimispunkti toodud, osatakse vastus öelda kiiresti. Kui tegu on aga täiesti uue ainega, võib vastuse saamine võtta kuni nädala.

Eestis on aga probleem sõltlastega, kellel ei ole aega oodata vastust.

Sügisest saavad tarvitajad SMS-hoiatuse

Urmet Tambre tõdes, et pühapäevatarvitajaid on tegelikkuses liiga palju, et politsei jõuaks nende kõigiga tegeleda, kuid Hollandi kombel testimispunkte pole selle tõttu mõtet rajada. Pigem intensiivistada ennetustööd, mida politsei plaanib sügisel teha oma sms-kampaaniaga.

Tema sõnul on Eestis ligikaudu 10 000 sõltlast ning neile lisanduvad ka veel pühapäevatarvitajad. Kõik need inimesed annavad moel või teisel keelatud aineid edasi.

„Politsei ei saa kõiki 10 000 inimest kinni pidada. Nüüd on küsimus kuidas inimesi teavitada, et nad panevad toime kuritöö. Nii saab inimene ise otsustada, mis ongi SMS-kampaania eesmärk – mitte hirmutada, vaid anda inimesele võimalus ise otsustada.“

Toimetaja: Marju HimmaViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema