Niinistö pälvis Putini-visiidi eest kriitikat: "Stockholmis poleks ta teretulnud" ({{commentsTotal}})

Niinistö ja Putin Moskvas 2016. aasta märtsis. Autor: TASS/Scanpix

Soome president Sauli Niinistö pidi täna Naantalis, kui nn Kultaranta foorumi raames arutati Läänemere julgeoleku teemal, kaitsma oma sagedasi kohtumisi Venemaa riigipea Vladimir Putiniga.

Paneeldiskussiooni ajal imestas Rootsi parlamendi väliskomisjoni paremtsentristist aseesimees Karin Enström (Mõõdukas Koalitsioonipartei), miks Soome riigipea kohtub Putiniga nii pingelisel ajal, vahendas ajaleht Helsingin Sanomat.

Enström vihjas ka Putini peatsele Soome-visiidile ning nentis, et Stockholmi poleks Venemaa president küll praegu teretulnud. HS-i andmetel on saabub Putin Soome 1. juulil.

Niinistö ütles vastuseks, et Venemaaga tuleb suhelda paralleelselt kahel viisil.

"Rahvusvaheline kogukond peab Venemaale märku andma, et viimane on valesti käitunud. Kuid sama oluline on käia ka teist rada, mille abil olla dialoogis," selgitas ta.

Soome presidendi sõnul ka USA Venemaaga kõnelusi rohkem, kui avalikkuses teada on.

Niinistö sõnas, et varem on talle Putiniga kohtumiste asjus saabunud kriitikat Balti riikidest. "Tundub, et nüüd ka Rootsist," nentis ta.

Samas märkis Niinistö, et Venemaaga üritavad viimasel ajal rohkem suhelda ka teised Euroopa poliitikud. "Seda dialoogi tahetakse pidada. Viimati näiteks käis Peterburi majandusfoorumil Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker."

Niinistö rõhutas, et mitte kunagi pole Putiniga vesteldes üritatud Soomet kuidagi survestada. "Nende arutelude raames pole kunagi tõstetud esile soovi, palvet või nõudmist, et Soome muudaks oma poliitikat sanktsioonide asjus või loobuks Krimmi hõivamise või Ida-Ukraina agressiooni hukkamõistmisest."

"Mitte kunagi pole esitatud soove või nõudmisi selles osas, kuidas Soome oma välispoliitikat ajab; või kuidas Soome teeb koostööd Rootsi, Euroopa Liidu või otse USA-ga või arendab NATO-partnerlust," jätkas Soome president.

Kohtumiste jututeemad on Niinistö kinnitusel alati ka varem teada.

"Kõneluste toon on väga selge. Seetõttu saab arutleda või anda edasi sõnumit, kuidas maailm sellest problemaatilisest olukorrast välja tuleb. Küsimus ongi nii lihtsas asjas," lausus Soome riigipea.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.