Trumpi arvates tuleks kuritegevuse ennetamiseks kaaluda etnilist või usulist profileerimist ({{commentsTotal}})

USA presidendiks pürgiv Donald Trump. Autor: Reuters/Scanpix

USA vabariiklaste tõenäoline presidendikandidaat Donald Trump võttis Orlando rünnakut kommenteerides taas sõna moslemite ja terrorismi teemal. Nimelt avaldas ta arvamust, et terrorirünnakute ennetamiseks tuleks kaaluda rahvusest ja usutunnistusest lähtuva profileerimise kasutamist.

CBS-ile antud intervjuu ajal küsiti Trumpi käest, kas ta toetaks USA-s elavate moslemite puhul profileerimist, vahendasid BBC ja Reuters.

Kuritegevuse vastases võitluses tähendab profileerimine seda, et kasutatakse rahvust, rassi või usutunnistust selleks, et määratleda, kuivõrd tõenäoliselt võiks mõni inimene kuritegu sooritada.

Trump vastas, et profileerimist kasutavad paljud riigid ning tema arvates pole selles midagi taunitavat. "Vaadake kas või Iisraeli ja teisi riike. Nad kasutavad seda ja teevad seda edukalt," ütles ta.

Samas tunnistas Trump, et ta isiklikult vihkab profileerimise olemust, kuid praegu peaks USA tema arvates kasutama siiski tervet mõistust ning tõsiselt kaaluma selle kasutamist.

ÜRO hinnangul on rassist, rahvusest või religioonist lähtuv profileerimine problemaatiline, sest see võib süvendada tagakiusamist ja tõrjutust ning tuua kaasa ühiskondlikke probleeme.

Diskrimineeriv rassiline profileerimine on näiteks Euroopa Liidus keelatud, kuid aktivistide sõnul on see pärast Pariisi ja Brüsseli terrorirünnakuid praktikas üha rohkem kasutusel. Iisraeli puhul on tähelepanu pälvinud aga asjaolu, et näiteks Ben Gurioni lennujaamas kulub araablase välimusega või mittejuudi nimega inimestel asjatoimetusteks palju rohkem aega ning nende pagas otsitakse põhjalikumalt läbi.

Trump kordas oma äsja peetud kõnes ka oma varasemat, pärast San Bernardino massitulistamist avaldatud arvamust, et kõigi moslemite sisseränne Ameerika Ühendriikidesse tuleb ajutiselt peatada.

Lisaks rõhutas ta, et USA moslemikogukond peab võimuorganitega rohkem koostööd tegema ning pahale teele pööranud isikuid üles andma. Samuti tuleks Trumpi hinnangul mošeed suurema luubi alla võtta.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.