Trumpi arvates tuleks kuritegevuse ennetamiseks kaaluda etnilist või usulist profileerimist ({{commentsTotal}})

USA presidendiks pürgiv Donald Trump.
USA presidendiks pürgiv Donald Trump. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA vabariiklaste tõenäoline presidendikandidaat Donald Trump võttis Orlando rünnakut kommenteerides taas sõna moslemite ja terrorismi teemal. Nimelt avaldas ta arvamust, et terrorirünnakute ennetamiseks tuleks kaaluda rahvusest ja usutunnistusest lähtuva profileerimise kasutamist.

CBS-ile antud intervjuu ajal küsiti Trumpi käest, kas ta toetaks USA-s elavate moslemite puhul profileerimist, vahendasid BBC ja Reuters.

Kuritegevuse vastases võitluses tähendab profileerimine seda, et kasutatakse rahvust, rassi või usutunnistust selleks, et määratleda, kuivõrd tõenäoliselt võiks mõni inimene kuritegu sooritada.

Trump vastas, et profileerimist kasutavad paljud riigid ning tema arvates pole selles midagi taunitavat. "Vaadake kas või Iisraeli ja teisi riike. Nad kasutavad seda ja teevad seda edukalt," ütles ta.

Samas tunnistas Trump, et ta isiklikult vihkab profileerimise olemust, kuid praegu peaks USA tema arvates kasutama siiski tervet mõistust ning tõsiselt kaaluma selle kasutamist.

ÜRO hinnangul on rassist, rahvusest või religioonist lähtuv profileerimine problemaatiline, sest see võib süvendada tagakiusamist ja tõrjutust ning tuua kaasa ühiskondlikke probleeme.

Diskrimineeriv rassiline profileerimine on näiteks Euroopa Liidus keelatud, kuid aktivistide sõnul on see pärast Pariisi ja Brüsseli terrorirünnakuid praktikas üha rohkem kasutusel. Iisraeli puhul on tähelepanu pälvinud aga asjaolu, et näiteks Ben Gurioni lennujaamas kulub araablase välimusega või mittejuudi nimega inimestel asjatoimetusteks palju rohkem aega ning nende pagas otsitakse põhjalikumalt läbi.

Trump kordas oma äsja peetud kõnes ka oma varasemat, pärast San Bernardino massitulistamist avaldatud arvamust, et kõigi moslemite sisseränne Ameerika Ühendriikidesse tuleb ajutiselt peatada.

Lisaks rõhutas ta, et USA moslemikogukond peab võimuorganitega rohkem koostööd tegema ning pahale teele pööranud isikuid üles andma. Samuti tuleks Trumpi hinnangul mošeed suurema luubi alla võtta.

Toimetaja: Laur ViirandViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema