Rootsi eurosaadik: Brexitist võidaksid tumedad jõud, Putin ja Le Pen oleksid õnnelikud ({{commentsTotal}})

Prantsuse Rahvusrinde juht Marine Le Pen Moskvas Punasel väljakul. Autor: AFP/Scanpix

Rootslastest Euroopa Parlamendi saadikuid teeb väga murelikuks Suurbritannia võimalik lahkumine Euroopa Liidust ning nende hinnangul oleks Brexiti näol tegu "tumedate jõudude" võidukäiguga.

"Kui see laviin algab, siis ma ei tea, kus see veel lõppeb," vahendasid The Local ja uudisteagentuur TT Liberaalse Rahvapartei eurosaadiku Jasenko Selimovici sõnu.

Mõõduka Koalitsioonipartei veteranpoliitik Gunnar Hökmark on sarnaselt murelikult seisukohal, sest tema hinnangul saaksid Brexitist tuule tiibadesse "Euroopa kõige tumedamad jõud".

"[Vladimir] Putin oleks väga õnnelik - talle meeldiks näha lõhenenud Euroopat. Ja Marine Le Pen oleks samuti väga õnnelik," nentis ta vihjates Kremli ja Prantsuse Rahvusrinde lähedastele suhetele.

Sotsiaaldemokraadist eurosaadik Marita Ulvskog märkis, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust oleks väga valulik ka Rootsi jaoks.

"Halvimal juhul võime me sattuda surve alla ühineda eurotsooniga," sõnas ta. Praegu on nii Rootsi kui ka Suurbritannia Euroopa Liidu liikmed, kuid kummalgi riigil pole samas kavas eurot kasutusele võtta.

Praegu on kahtlevad isegi need poliitikud, kes seni on üsnagi Euroopa Liidu vastaseid seisukohti omanud.

"Meile ei meeldi Euroopa Liit, kuid veel vähem sallime me natsionaliste ja rassiste," ütles Vasakpartei saadik Malin Björk viidates Ühendkuningriigi Iseseisvusparteile (UKIP), mis on EL-ist lahkumise kampaania kandvaks jõuks.

Erakonna Feministlik Initsiatiiv ajaloo esimene eurosaadik Soraya Post kommenteeris praegust olukorda aga järgnevalt: "Ma ei ole küll eriline EL-i sõber, kuid mida kauem ma siin olen olnud, seda rohkem olen ma aru saanud, et see on vajalik rahu, võrdsete õiguste ja soolise võrdsuse tagamiseks."

Ainsana intervjueeritud Rootsi poliitikutest toetas Brexitit paremäärmuslikuks peetud Rootsi Demokraatide saadik Peter Lindgren. "See on põnev aeg. Loomulikult on sellel oma tagajärjed, kui Suurbritannia lahkub, kuid see on nagu iga asjaga - tegeleme sellega siis, kui aeg käes."

Arvamusküsitlused on viimasel ajal näidanud 23. juuni referendumi puhul vägagi erinevaid tulemusi - võitu on prognoositud nii EL-is jätkamise kui ka lahkumise kampaaniale - kuid kindel on see, et tulemus saab olema väga tasavägine.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.