USA kindral Hodges: NATO peab suutma vägesid kiiremini liigutada ({{commentsTotal}})

Kindralleitnant Ben Hodges, USA Euroopa maavägede ülem. Autor: AFP/Scanpix

USA Euroopa maavägede ülem kindralleitnant Ben Hodges ütles BBC saates "Hardtalk", et NATO ei suuda praegu oma vägesid Ida-Euroopas liigutada nii kiiresti kui Venemaa.

"Venelased saavad liigutada suuri üksusi ja suurt hulka tehnikat pikki vahemaid väga kiiresti," nentis Hodges kommenteerides äsja Poolas lõppenud NATO suurõppust Anakonda-16, millest võttis osa 31 000 sõjaväelast Poolast, USA-st ning veel 17 liitlas- ja viiest partnerriigist.

USA kindrali sõnul peab samasugune tegutsemiskiirus olema ka NATO-l. "Kolmepäevase etteteatamisega tuleb meil seda suuta," sõnas ta.

"Asi, mille pärast ma kõige rohkem muretsen, on vaba liikumine. Nende äkkõppused, mida nad korraldavad. Ma olen isiklikult alati üllatunud, kui nad neid korraldavad. Seega te saate aru, miks see mind hirmutab," selgitas Hodges.

Alates 2007. aastast on Venemaa koolitanud oma relvajõude viima läbi "igat sorti operatsioone" ning võimalik kriis võib tuua kaasa ka hübriidsõja elemente, sealhulgas "vastiku küberkeskkonna", lausus kindralleitnant.

Hodges on veendunud, et NATO peab looma "sõjalise Schengeni tsooni", millega antaks 28-liikmelisele alliansile liikumisvabadus. "Venelastel on liikumisvabadus oma riigi piirides. Nad saavad liikuda ükskõik kuhu Venemaa sees, nii kiiresti, kui soovivad," toonitas sõjaväelane.

Põhja-Atlandi nõukogu otsustas eelmisel nädalal suurendada liitlaste kohalolekut regioonis sellega, et Eestisse, Lätti, Leetu ja Poolasse saadetakse igasse riiki pataljoni suurune üksus.

Ida-Euroopas on Hodgesi hinnangul praegu puudu hävituslennukitest ja õhutõrjevõimekusest, kuid NATO heidutust on tugevdamas asjaolu, et USA kavatseb panustada 3,4 miljardit dollarit, et "tehnika tagasi Euroopasse tuua".

"Ma näen Venemaad kui ainsat potentsiaalset ohtu, mis oleks võimeline hävitama USA, Suurbritannia, Saksamaa või ükskõik millise teise riigi. Seda nende tuumaarsenali pärast. Ning nad räägivad tuumarelvadest päris palju," nentis Hodges.

Toimetaja: Laur ViirandKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.