Tundmatud isikud riputasid Peterburis Kadõrovi-nimelisele sillale sõjaka sisuga loosungi ({{commentsTotal}})

Loosung Peterburi Ahmat Kadõrovi nimelisel sillal.
Loosung Peterburi Ahmat Kadõrovi nimelisel sillal. Autor/allikas: twitter.com/openrussia_org

Peterburis Krasnoselski rajoonis asuv sild sai eelmisel nädalal nime Tšetšeenia Vabariigi endise presidendi Ahmat Kadõrovi järgi. Asjaolu, et sillale anti nimi omal ajal Venemaa vastu sõdinud tšetšeeni järgi, tõi juba enne ametlikku otsust kaasa protestilaine. Möödunud nädalavahetusel aga oli keegi riputanud sillale loosungi üleskutsega "tappa venelasi".

Peterburi kohanimede komisjon otsustas nimetada Krasnoselski rajoonis üle Dudergofi kanali viiva silla Ahmat Kadõrovi järgi. Paljud Peterburi elanikud aga olid Kadõrovi-nimelise silla tekkimise vastu. Näiteks 6. juunil toimus selles küsimuses linnavõimude vastu meeleavaldus, samuti korraldati uue nime vastu veebipetitsioone, vahendasid gazeta.ru, FlashNord, openrussia.org, Unian jt.

Sellest hoolimata andis Peterburi kuberner Georgi Poltavtšenko eelnõule möödunud nädalal allkirja. Tšetšeenia Vabariigi juht Ramzan Kadõrov teatas seepeale, et on kuberner Poltavtšenkole ja Peterburi elanikele isa mälestuse au sees hoidmise eest tänulik.

Tšetšeenia praeguse liidri Ramzan Kadõrovi isa Ahmat Kadõrov osales aastatel 1994-1996 tšetšeeni võitlejate poolel Venemaa vastu peetud sõjas. Muuhulgas kuulutas ta Tšetšeenia ülemmuftiks olles välja Venemaa-vastase džihaadi.

1999. aastal alanud teise Tšetšeenia sõja ajal vahetas ta aga poolt ning temast sai hiljem Venemaa koosseisus oleva Tšetšeenia Vabariigi president. 2004. aasta 9. mail sai ta Groznõis toimunud pommiplahvatuses surma.

Laupäeval tundmatute isikute poolt sillale riputatud loosungil olid sõnad: "Tapke nii palju venelasi, kui suudate". Kusjuures selle lausega tsiteeritakse otseselt Ahmat Kadõrovit, kes sellised sõnad 1990. aastate keskel tšetšeenide poolel sõdides ütles.

Peterburi prokuratuur alustas juhtumi asjus uurimist. "On põhjust arvata, et aktsiooni organisaatorite tegevusel on rahvusliku vaenu õhutamise tunnused," ütles prokuratuuri allikas.

Sotsiaalmeedias aga irvitati võimude käitumise üle, kus ühelt poolt peetakse lauset ekstremistlikuks, aga selle lause ütlejat omanimelise silla vääriliseks.

Kadõrovi-nimeline sild polnud eelmisel nädalal ainus ajaloolise isikuga seotud vaidlusobjekt - nimelt sai palju vastukaja ja nüüdseks ka värvirünnaku osaliseks marssal Carl Gustaf Emil Mannerheimi mälestustahvel.

Loosung Peterburi sillal:

Toimetaja: Laur ViirandViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema