Tundmatud isikud riputasid Peterburis Kadõrovi-nimelisele sillale sõjaka sisuga loosungi ({{commentsTotal}})

Loosung Peterburi Ahmat Kadõrovi nimelisel sillal. Autor: twitter.com/openrussia_org

Peterburis Krasnoselski rajoonis asuv sild sai eelmisel nädalal nime Tšetšeenia Vabariigi endise presidendi Ahmat Kadõrovi järgi. Asjaolu, et sillale anti nimi omal ajal Venemaa vastu sõdinud tšetšeeni järgi, tõi juba enne ametlikku otsust kaasa protestilaine. Möödunud nädalavahetusel aga oli keegi riputanud sillale loosungi üleskutsega "tappa venelasi".

Peterburi kohanimede komisjon otsustas nimetada Krasnoselski rajoonis üle Dudergofi kanali viiva silla Ahmat Kadõrovi järgi. Paljud Peterburi elanikud aga olid Kadõrovi-nimelise silla tekkimise vastu. Näiteks 6. juunil toimus selles küsimuses linnavõimude vastu meeleavaldus, samuti korraldati uue nime vastu veebipetitsioone, vahendasid gazeta.ru, FlashNord, openrussia.org, Unian jt.

Sellest hoolimata andis Peterburi kuberner Georgi Poltavtšenko eelnõule möödunud nädalal allkirja. Tšetšeenia Vabariigi juht Ramzan Kadõrov teatas seepeale, et on kuberner Poltavtšenkole ja Peterburi elanikele isa mälestuse au sees hoidmise eest tänulik.

Tšetšeenia praeguse liidri Ramzan Kadõrovi isa Ahmat Kadõrov osales aastatel 1994-1996 tšetšeeni võitlejate poolel Venemaa vastu peetud sõjas. Muuhulgas kuulutas ta Tšetšeenia ülemmuftiks olles välja Venemaa-vastase džihaadi.

1999. aastal alanud teise Tšetšeenia sõja ajal vahetas ta aga poolt ning temast sai hiljem Venemaa koosseisus oleva Tšetšeenia Vabariigi president. 2004. aasta 9. mail sai ta Groznõis toimunud pommiplahvatuses surma.

Laupäeval tundmatute isikute poolt sillale riputatud loosungil olid sõnad: "Tapke nii palju venelasi, kui suudate". Kusjuures selle lausega tsiteeritakse otseselt Ahmat Kadõrovit, kes sellised sõnad 1990. aastate keskel tšetšeenide poolel sõdides ütles.

Peterburi prokuratuur alustas juhtumi asjus uurimist. "On põhjust arvata, et aktsiooni organisaatorite tegevusel on rahvusliku vaenu õhutamise tunnused," ütles prokuratuuri allikas.

Sotsiaalmeedias aga irvitati võimude käitumise üle, kus ühelt poolt peetakse lauset ekstremistlikuks, aga selle lause ütlejat omanimelise silla vääriliseks.

Kadõrovi-nimeline sild polnud eelmisel nädalal ainus ajaloolise isikuga seotud vaidlusobjekt - nimelt sai palju vastukaja ja nüüdseks ka värvirünnaku osaliseks marssal Carl Gustaf Emil Mannerheimi mälestustahvel.

Loosung Peterburi sillal:

Toimetaja: Laur ViirandTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.